Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukraina: Slovjansko separatistai paprašė Rusijos pagalbos

BNS, 15min.lt2015.09.08 13:45

Trys prorusiški aktyvistai ir vienas užpuolikas anksti sekmadienį žuvo per susišaudymą netoli Rytų Ukrainos Slovjansko miesto, žurnalistams pranešė vietos separatistų lyderis. Vėliau dėl šio įvykio Rusijos užsienio reikalų ministerija apkaltino Ukrainos nacionalistus, kurie paneigė bet kokį savo vaidmenį susišaudyme.

Trys prorusiški aktyvistai ir vienas užpuolikas anksti sekmadienį žuvo per susišaudymą netoli Rytų Ukrainos Slovjansko miesto, žurnalistams pranešė vietos separatistų lyderis. Vėliau dėl šio įvykio Rusijos užsienio reikalų ministerija apkaltino Ukrainos nacionalistus, kurie paneigė bet kokį savo vaidmenį susišaudyme.

Slovjansko separatistų lyderis Viačeslavas Ponomariovas sakė, kad susišaudymas kilo prie barikados viename kaime į rytus nuo Slovjansko, kurį kontroliuoja prorusiški aktyvistai. Separatistai tebekontroliuoja virtinę miestų ar jų administracinių pastatų pramoniniame Rytų Ukrainos regione, nors ketvirtadienį buvo pasirašytas tarptautinis susitarimas, pagal kurį jie turi palikti užimtus administracijų pastatus.

Valdžia Kijeve sako, kad Velykų švenčių, kurios baigsis pirmadienį, laikotarpiu sustabdė karines operacijas prieš promaskvietiškus sukilėlius, kad būtų laiko susitarimui įsivyrauti.

16.27 val. Paprašė Rusijos pagalbos

„Liaudies meru“ pasiskelbęs V. Ponomariovas Rusijos prezidento Vladimiro Putino paprašė įvesti kariuomenę į tris Ukrainos regionus ir apsaugoti juos nuo „fašistų ir imperialistų“, kurie, jo žodžiais, neša mirtį. Kaip rašo rusų tinklalapis newsru.com, šis kreipimasis atsirado po to, kai keturi žmonės žuvo per sekmadienio susišaudymą neramioje Rytų Ukrainoje.

V. Ponomariovo kreipimesi teigiama: „Gerbiamas Vladimirai Vladimirovičiau, mūsų miestelis mažas ir provincialus, mus bando užkariauti fašistai ir imperialistai. Žudo mūsų brolius, sužeidžia žmones. Todėl prašome artimiausiu metu apsvarstyti taikdarių atsiuntimo į Donecko, Charkovo ir Luhansko teritorijas klausimą. Jų reikia apginti žmones nuo „Pravyj sektor“ ir Ukrainos nacionainės gvardijos, kurie neša tik mirtį. Jie mus nori paversti vergais. Jie su mumis nekalba, tik žudo“.

V. Ponomariovas, Reuters/Scanpix nuotr.

4.02 val. Ukrainos nacionalistai neigia savo vaidmenį Rytų Ukrainos kruviname incidente

Ukrainos nacionalistinio „Pravyj sektor“ („Dešiniojo“ arba „Teisiojo sektoriaus“) judėjimo aktyvistai paneigė bet kokį savo vaidmenį susišaudyme, kuris sekmadienį paryčiais įvyko prie Slovjansko ir per kurį galėjo žūti iki keturių žmonių.

Šio kraštutinio dešiniojo judėjimo atstovas naujienų agentūrai „Reuters“ pareiškė, kad atsakomybė už šį kruviną incidentą prie prorusiškų separatistų kontrolės posto tenka Rusijos specialiosioms pajėgoms.

„Tai šventvagiška Rusijos provokacija: šventvagiška todėl, kad įvyko šventą krikščionims naktį, Velykų naktį. Tai akivaizdžiai įvykdė Rusijos specialiosios pajėgos“, – sakė Artiomas Skoropadskis.

14.38 val. Ukraina nuginklavo pirmuosius separatistus

Ukraina paskelbė nuginklavusi pirmuosius separatistus. Vidaus reikalų ministras Arsenijus Avakovas Kijeve pareiškė, kad Luhansko mieste be kraujo praliejimo sulaikyti trys vyrai su kulkosvaidžiais.

Žytomyro mieste šalies šiaurėje, Ukrainos slaptosios tarnybos SBU duomenimis, „Dešiniojo sektoriaus“ nariai atidavė 21 dėžę su padegamaisiais užtaisais. Šie ultranacionalistai dalyvavo nuverčiant nuo valdžios prezidentą Viktorą Janukovyčių. Remiantis Ženevoje pasiektu susitarimu, nusiginkluoti turi ir šie „nelegalūs vyriausybės kovotojai“.

14.29 val. Rusija reiškia „pasipiktinimą“ dėl kruvino susišaudymo Rytų Ukrainoje

Rusijos užsienio reikalų ministerija sekmadienį paskelbė, jog yra pasipiktinusi kruvinu susišaudymu Rytų Ukrainoje, kuriuo buvo pažeistos Velykų paliaubos, ir paragino Kijevą laikytis tarptautinio susitarimo sąlygų ir deeskaluoti situaciją. „Rusija ... pasipiktinusi šia smogikų provokacija, kuri byloja apie Kijevo valdžios nenorą pažaboti ir nuginkluoti nacionalistų ir ekstremistų“, – sakoma ministerijos pareiškime, kurį citavo Rusijos naujienų agentūros.

Ministerija pažymi, kad „balandžio 20-osios naktį Slovjanske buvo pažeistos velykinės paliaubos“. „Per ginkluotą vadinamojo „Pravyj sektor“ smogikų užpuolimą žuvo niekuo nekalti taikūs gyventojai. Tuo pačiu miesto gyventojai perėmė puolusiųjų automobilius, kuriuose buvo rasta ginklų, to rajono aeoronuotraukų, „Dešinio sektoriaus“ simbolikos“, – sakoma pareiškime.

Slovjansko separatistas, AFP/Scanpix nuotr.

14.10 val. Ragina sudėti ginklus

Pranešimai apie šį smurto proveržį pasirodė Jungtinėms Valstijoms spaudžiant Rusiją įtikinti prorusiškus aktyvistus paklusti tarptautiniams susitarimui, kuriuo jie raginami sudėti ginklus ir išeiti iš užimtų administracinių pastatų.

Praėjusią naktį stačiatikių patriarchai Kijeve ir Maskvoje apsikeitė kandžiomis pastabomis dėl Ukrainos krizės, politikai temdant tradicines Velykų šventes. Provakarietiškame Kijeve patriarchas Filaretas griausmingu balsu tikintiesiems sakė, kad Rusija yra priešas, kurio „ataka“ Ukrainos atžvilgiu yra pasmerkta žlugti, nes yra blogis, prieštaraujantis Dievo valiai.

Maskvoje Rusijos starčiatikių patriarchas Kirilas savo maldoje už Ukrainą prašė Dievo „nutraukti planus tų, kurie nori sunaikinti Šventąją Rusiją“. Kirilas sakė, kad nors Ukraina yra „politiškai“ atskira, „dvasine ir istorine“ prasmėmis ji yra viena su Rusija, ir meldėsi, kad jai būtų naudinga „teisėtai išrinkta“ valdžia.

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas, kurio komentarus sekmadienį parodys JAV televizija, užsipuolė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kurį Kijevas ir Vašingtonas kaltina surežisavus neramumus Ukrainoje. V. Putinas „svajoja atkurti Sovietų Sąjungą“, sakė A. Jaceniukas NBC laidai „Meet the Press“. Jis taip pat pasmerkė tuos, kurie, kaip pranešama, platino pamfletus su reikalavimu žydus Rytų Ukrainoje registruoti ar išvaryti, nes „tuos benkartus“ reiktų patraukti atsakomybėn.

Šeštadienį paskelbti apklausos rezultatai rodo, kad dauguma Rytų Ukrainos gyventojų, nors ir įtariai žiūri į valdžią Kijeve, netrokšta būti įtraukti į Rusijos Federaciją. Rusų kalba leidžiamas laikraštis „Zerkalo nedeli“ rašė, kad 52,2 proc. Kijevo Tarptautinio sociologijos instituto apklaustų gyventojų separatistų bastione Donecke nepritaria prisijungimui prie Rusijos, o 27,5 proc. – pritaria.

Naujienu agenturos BNS informacija skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenes informavimo priemonese bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.