Pasaulyje

2014.04.19 12:45

A. Ilarionovas: Ženeva – tai Miunchenas 2014

15min.lt2014.04.19 12:45

Andrejus Ilarionovas savo asmeniniame bloge pasidalino įžvalgomis apie ketvirtadienį Ženevoje pasirašytą Ukrainos, ES, JAV ir Rusijos susitarimą. Buvęs Vladimiro Putino patarėjas, o dabar JAV Kato instituto mokslininkas kategoriškas: „V. Putinas gavo viską, ko norėjo. O gal ir dar daugiau“.

Andrejus Ilarionovas savo asmeniniame bloge pasidalino įžvalgomis apie ketvirtadienį Ženevoje pasirašytą Ukrainos, ES, JAV ir Rusijos susitarimą. Buvęs Vladimiro Putino patarėjas, o dabar JAV Kato instituto mokslininkas kategoriškas: „V. Putinas gavo viską, ko norėjo. O gal ir dar daugiau“.

1. Ukraina „de facto“ sutiko būti valdoma išorės jėgų. Vidaus politikos klausimai dabar bus sprendžiami Vakarų ir Rusijos susitarimais. Kaip Vakarai vykdo savo įsipareigojimus, Ukraina jau galėjo įsitikinti Budapešto memorandumo atveju. Kaip į dabartinę Ukrainos valdžią žiūri Rusija, aiškinti nereikia.

2. Susitarime nėra reikalavimo iš Ukrainos teritorijos išvesti Rusijos karių. Jų buvimas Ukrainoje dabar „de facto“ legalizuotas.

3. Dokumente neužsimenama apie Rusijos agresiją. Jame nei žodžio apie karą, kuri V.Putino režimas kariauja prieš Ukrainą. Taip legalizuotas pats agresijos faktas.

4. Dokumente nėra jokių įsipareigojimų saugoti Ukrainos teritorinį vientisumą. Rusija jokiomis formomis negarantavo Ukrainos sienų pripažinimo.

5. Dokumente neminimas Krymas. Jo aneksija de facto legalizuota tarptautiniu susitarimu, kurį pasirašė ir Ukrainos valdžia.

6. Sutarta, kad Ukrainos regionams bus suteikta daugiau savarankiškumo. Tai suteikia separatistams teisinį pagrindą ardyti unitarinę Ukrainos santvarką.

7. Visiems separatistams suteikta amnestija.

8. Pagal susitarimą Ukrainos valdžiai turi būti atiduoti visi įstaigų pastatai, o „samooboronos“ būriai turi nusiginkluoti. Susitarta dėl to, kas ir taip turi būti padaryta pagal Ukrainos įstatymus – administracinių pastatų savininkė yra teisėta Ukrainos valdžia, o nelegaliems ginkluotiems junginiams šalyje veikti neleidžia įstatymas.

9. Susitarimas atveria kelia tolimesniam Ukrainos federalizavimui, o ši idėja palaikymo šalyje neturi. Daugelis supranta, jog tai reiškia paprasčiausią šalies suskaldymą.

10. Suskaldžius šalį tolimesnis scenarijus aiškus – separatistų lyderiai bus renkami į valdžios institucijas, o vėliau (padedant Rusijos kariams arba ne) savo regionuose bandys kartoti Krymo scenarijų.

11. Šio proceso tikslas yra sukurti ne Ukrainos federaciją, o Naująją Rusiją, kurios idėją taip šlovina V. Putinas.

12. Ženevos susitarimu nėra garantuoti nei Ukrainos prezidento, nei parlamento rinkimai. S. Lavrovas tai specialiai pabrėžė vykusioje spaudos konferencijoje. Tai reiškia, kad Rusija ir toliau dės pastangas destabilizuoti situaciją ir neleisti rinkimams įvykti, ir toliau nepripažins oficialios Ukrainos valdžios.

13. Ukraina įsipareigojo nuginkluoti bent kiek rimtesnes jėgas, kurios buvo pasiruošusios ginti šalį – Maidano savigynos, Automaidano, „Pravyj sektor“ aktyvistus. Ukrainoje neliks jokių organizacijų, kurios galės realiai priešintis karinei agresijai. Ukrainos armijos, milicijos, specialiųjų dalinių veiksmus mes jau matėme.

14. Jeigu šios patriotinės jėgos, kurios ateityje galėtų tapti Ukrainos gyvybos stuburu, nesutiks nusiginkluoti, ant jų bus užsiundytos Vidaus reikalų ministerijos pajėgos, kuriose apstu Maidaną vaikiusių „Berkut“ pareigūnų ir kitų senojo režimo kadrų.

15. Tekste nekalbama apie konkrečius Rusijos įsipareigojimus, o jei kažkokie susitarimai ir įvyko, Rusijai žymiai lengviau jų nevykdyti.

16. Ukraina sutinka saugoti neutralitetą ir atsisako arba tolimai perspektyvai nukelia šalies planus tapti NATO nare. Šiuo metu už NATO pasisako daugiau nei pusė šalies gyventojų. Nepaisant to, Ukraina ir toliau liks lengvu taikiniu Rusijai.

17. Ukrainiečiai! Iš jūsų ne tik atėmė Krymą. Dabar viso pasaulio akivaizdoje stebint Vakarams ir nesipriešinant dabartinei Ukrainos valdžiai bandomos atimti „istorinės Rusijos žemės“. Bus dalinama šalis, žudomi patriotai, trypiama teisė tapti kolektyvinės gynybos sistemos dalimi.

Tai, kas įvyko, yra Miunchenas 2014. Tiksliau – tai dar blogiau. Tada tai buvo tik bandymas nuraminti agresorių. Dabar vyksta tautos išdavystė. Čekus 1938 m. vertė jėga, o dabartinė Ukrainos valdžia nusileido pati. Akivaizdu, kad šalies užgrobimas gali įvykti be tankų. Svarbiausia, kad valdžios postus užimtų išdavikai.

Vyresnysis Izaoko sūnus Ezavas pardavė savo pirmagimystės teisę už lęšių sriubos dubenį. Laukiniai žmonės auksą ir brangakmenius keitė į stiklą ir žaisliukus. Sukčiai pinigus išviliodavo mainais į sukarpytą popierių. Ukrainos mainų atveju nematau nei dubenio sriubos, nei stiklo, nei popieriaus. Nieko.

Penktadienį politologas Pavelas Nusas socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė versiją, kad Ženevoje vykusių derybų metu galėjo būti pasirašytas papildomas slapta susitarimas, kuriuo Krymas pripažįstamas Rusijos dalimi mainais už pažadą Rusijai nutraukti tolimesnę agresiją Ukrainoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt