Pasaulyje

2014.04.18 00:25

Derybose Ženevoje pasiektas sutarimas dėl Ukrainos krizės

BNS2014.04.18 00:25

Daugiašalių derybų Ženevoje dalyviai pasisakė už plataus masto nacionalinio dialogo Ukrainoje pradžią, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Daugiašalių derybų Ženevoje dalyviai pasisakė už plataus masto nacionalinio dialogo Ukrainoje pradžią, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Pabrėžta, kad šis dialogas turi įtraukti visus Ukrainos regionus, visas grupes“, – sakė S. Lavrovas per spaudos konferenciją.

Jis pažymėjo, kad visi sutinka, kad dialogas turi būti „visa apimantis, skaidrus ir atskaitingas“.

Keturšalių derybų dalyviai – Ukrainos, Jungtinių Valstijų, Europos Sąjungos ir Rusijos atstovai – pritarė dokumentui apie padėtį šalyje.

„Mes patvirtinome dokumentą – tai Ženevos balandžio 17-osios pareiškimas, kuriame mes sutarėme, kad būtina iš pradžių imtis konkrečių veiksmų įtampai deeskaluoti, visų Ukrainos piliečių saugumui užtikrinti“, – sakė S. Lavrovas per spaudos konferenciją.

„Mes susitarėme, kad visos šalys susilaikys nuo bet kokio smurto, bet kokio gąsdinimo, provokuojančių veiksmų; ir mes ryžtingai pasmerkėme bei atmetėme bet kokias ekstremizmo, rasizmo, religinio nepakantumo išraiškas, tarp jų ir antisemitizmą. Tai labai aktualus reikalavimas dėl to, kas vyksta pastaraisiais mėnesiais šiandieninėje Ukrainoje“, – nurodė ministras.

„Tarp veiksmų, kurių mes raginame imtis, yra šie: visos neteisėtos ginkluoto formuotės turi būti nuginkluotos, visi neteisėtai užimti pastatai turi būti sugrąžinti teisėtiems savininkams, okupuotos aikštės, gatvės ir kitos viešosios vietos visuose Ukrainos miestuose turi būti išlaisvintos“, – pabrėžė S. Lavrovas apie susitarimą, dėl kurio jis sutarė su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry, Ukrainos užsienio reikalų ministru Andrijumi Deščycia ir ES užsienio politikos vadove Catherine Ashton.

S. Lavrovas smulkiau nepaaiškino, bet atrodo tai taikytina prorusiškiems separatistams, kurie pastarosiomis dienomis sukėlė sumaištį Ukrainos pietryčiuose, užimdami valdžios pastatus keliuose miestuose, dėl ko šalis buvo smarkiai destabilizuota.

Dar Rusijos ministras nurodė, kad sutarta, jog „krizę sureguliuoti turi patys ukrainiečiai“. Jis taip pat tvirtino, kad Rusija neturi jokio noro siųsti savo karių į Ukrainą.

Vakarai į Ženevos derybas atvyko tikėdamiesi įtikinti Maskvą nuginkluoti sukarintas grupuotes, bet Rusija visą laiką neigė turinti sąsajų su jomis.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pasakė, kad Rusijos, Jungtinių Valstijų, Europos Sąjungos ir Ukrainos diplomatai susitarė dėl virtinės veiksmų, kurie deeskaluotų smurtą neramumų apimtoje Ukrainoje.

Pasidžiaugęs, kad buvo „per dieną gerai padirbėta“, J. Kerry pažymėjo, jog „žodžiai popieriuje“ mažai ką tereikš, jeigu nebus visų šalių veiksmų padėčiai nuraminti šioje posovietinėje valstybėje.

Per spaudos konferenciją J. Kerry pasakė, kad „mes visiškai gerbiame rusus“, jog jie rimtai siekia mažinti įtampą, ir palinkėjo, kad „tokių incidentų daugiau neturi būti“.

Vis dėlto JAV valstybės sekretorius dar pridūrė, kad savo kolegą S. Lavrovą perspėjęs – jeigu nebus pažangos, „mes neturėsime kito pasirinkimo, tik skelbti“ griežtesnes sankcijas Rusijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt