Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.17 17:51

Kas slypi už slapto CŽV vadovo J. Brennano apsilankymo Kijeve?

15min.lt 2014.04.17 17:51

Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas praėjusią savaitę slapta apsilankė Ukrainoje. Nors apie slaptą vizitą žiniasklaida sužinojo, tačiau nei JAV, nei Ukrainos valdžia neaiškina kelionės priežasčių. O jos galėtų pakeisti jėgų pusiausvyrą viename karščiausių šiuo metu pasaulio taškų, rašo „The Daily Beast“.

Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vadovas praėjusią savaitę slapta apsilankė Ukrainoje. Nors apie slaptą vizitą žiniasklaida sužinojo, tačiau nei JAV, nei Ukrainos valdžia neaiškina kelionės priežasčių. O jos galėtų pakeisti jėgų pusiausvyrą viename karščiausių šiuo metu pasaulio taškų, rašo „The Daily Beast“.

Baracko Obamos administracija svarsto naują politiką – pradėti dalintis su laikinąja Ukrainos valdžia realaus laiko žvalgybine informacija. Spaudimą dėl tokio bendradarbiavimo B. Obama jaučia ir iš JAV kariuomenės, Kongreso bei JAV sąjungininkų.

Savaitgalį CŽV direktorius Johnas Brennanas susitiko su laikinuoju Ukrainos premjeru Arsenijum Jaceniuku ir pirmuoju jo pavaduotoju Vitalijumi Jarema tam, kad aptartų naujų – saugesnių – kanalų sukūrimą, kuriais JAV dalintųsi žvalgybine informacija su šalimi, kovojančia su prorusiškomis separatistinėmis jėgomis Rytuose. Tai „The Daily Beast“ atskleidė šaltiniai JAV ir Vakarų valstybėse, kurie buvo supažindinti su J. Brennano vizito detalėmis.

Žvalgybinės informacijos gavimas – ypatingai svarbus Ukrainai, nes ji smarkiai nusileidžia rusiškoms pajėgoms, kurios telkiamos prie Ukrainos rytinės sienos ir infiltruojamos į šalies miestus. Jeigu Kijevas ir turi vilties pasipriešinti Maskvos spaudimui, žvalgybinė informacija, kokių veiksmų imasi Rusijos kariuomenė, turi būti labai išsami.

Kaip „The Daily Beast“ rašė praėjusią savaitę, NATO generolas Philipas Breedlove`as primygtinai ragina JAV pasidalinti su Ukraina palydovinėmis nuotraukomis ir kita išsamia informacija apie rusų karius, tačiau sulaukė neigiamo Baltųjų Rūmų atsako.

JAV žvalgybos agentūros nerimauja, kad Ukrainos kariuomenėje ir žvalgybos agentūrose gausu rusų šnipų, kadangi abi valstybės iki vasario mėnesio glaudžiai bendradarbiavo saugumo srityje.

„Ten daugelį metų valdo rusai, – „The Daily Beast“ sakė aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnas. – Rusai puikiai moka surinkti bet kokią žvalgybinę informaciją, ir tikriausiai patys yra sukūrę ten savo tinklą“. Tačiau jis pridūrė, kad, nepaisant to, vis tiek yra būdų perduoti svarbią informaciją Ukrainos žvalgybos agentūroms, kuri jiems padėtų kovoje su Rusija.

Po to, kai Rusijos diversantų koordinuojamos prorusiškos jėgos užėmė valdžios pastatus Rytų Ukrainoje, Baltųjų Rūmų požiūris žvalgybinės informacijos dalijimosi klausimu keičiasi.

Pasak JAV žvalgybos pareigūno, Baltieji Rūmai leido dalintis išsamesne žvalgybine informacija su Ukrainos kolegomis. Tačiau B. Obamos administracija vis dar tebesvarsto leisti suteikti ukrainiečiams tokią informaciją, kurios jie prašo, – realaus laiko duomenis.

CŽV ir Baltųjų Rūmų atstovai spaudai atsisako komentuoti J. Brennano vizito Kijeve detales. Tačiau „The Daily Beast“ šaltinis teigia, kad J. Breenanas nuvyko į Ukrainą tam, kad patikintų Ukrainos lyderius, kad JAV juos remia, ir perduotų žinią apie naują žvalgybinės informacijos dalijimosi politiką.

Ir anksčiau, ir dabartinės Rusijos agresijos metu, JAV dalijosi ribota žvalgybine informacija su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis. Tačiau naujoji Ukrainos valdžia prašo amerikiečių šiek tiek keisti požiūrį ir pirmiausia šią informaciją duoti politiniams šalies lyderiams.

Viena iš rimčiausių problemų, su kuria susiduria Ukraina, – jos komunikacijos kanalų nepatikimumas. Ne paslaptis, kad juose knibžda FSB ir GRU šnipų, todėl įsakymai Ukrainos kariuomenės daliniams dažnai yra perduodami net nešifruotais kanalais. Tad Ukraina negali net nustebinti savo priešininkų.

Pranešama, kad Ukraina prašo pažangesnių technologijų, kuriomis būtų galima užtikrinti konfidencialų informacijos perdavimą, tačiau tai – tik dar vienas punktas ilgame sąraše, ko nesutinka daryti JAV.

Pirmieji apie J. Brennano vizitą Kijeve pranešė rusų žurnalistai. Jie tvirtino, kad CŽV vadas Ukrainos politikams įjungė žalią šviesą operacijai prieš teroristus, kurie laiko užėmę valdžios pastatus šalies rytuose.

Pirmadienį CŽV paneigė tokius Rusijos kaltinimus. „Tvirtinimai, kad direktorius J. Brennanas paragino Ukrainos valdžią pradėti operacijas Ukrainoje, yra visiškas melas, – sakė CŽV atstovas spaudai. – Kaip ir kiti aukšto rango JAV pareigūnai, direktorius J. Brennanas tvirtai tiki, kad vienintelis būdas išspręsti krizę tarp Ukrainos ir Rusijos yra diplomatinis kelias.“

Praėjusią savaitę JAV pareigūnai pagaliau viešai pasakė tai, ką JAV žvalgybos agentūros žinojo nuo vasario mėnesio: Rusijos specialiųjų pajėgų kariai ir šnipai infiltruojami į Ukrainos teritoriją.

Respublikonas Mike`as Rogersas antradienį CNN eteryje pareiškė, kad „tai, ką jūs ten matote, yra Rusijoje apmokytos specialiosios pajėgos ir žvalgybininkai, kurstantys neramumus“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi