Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.17 15:01

ES sutiko derėtis su Rusija dėl dujų tiekimo Ukrainai

BNS 2014.04.17 15:01

Europos Sąjunga (ES) pranešė, kad ketvirtadienį sutiko surengti derybas su Rusija dėl rusiškų gamtinių dujų tiekimo Europai per Ukrainą, ir perspėjo Maskvą, kad ant kortos pastatytas jos, kaip energijos šaltinio, patikimumas.

Europos Sąjunga (ES) pranešė, kad ketvirtadienį sutiko surengti derybas su Rusija dėl rusiškų gamtinių dujų tiekimo Europai per Ukrainą, ir perspėjo Maskvą, kad ant kortos pastatytas jos, kaip energijos šaltinio, patikimumas.

„(ES) sutinka su jūsų pasiūlymu dėl konsultacijų su Rusijos Federacija ir Ukraina ryšium su dujų tiekimo ir tranzito saugumu“, – sakė Europos Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso, atsakydamas į prezidento Vladimiro Putino balandžio 10 dienos laišką.

Savo laiške 18-ai ES valstybių V.Putinas perspėjo, kad Maskva daugiau netoleruos vėlavimo mokant už dujų tiekimą Kijevui, ir pagrasino išvis nutraukti tiekimą, jei niekas nebus daroma.

Tai sukėlė aliarmą Europos Sąjungoje, kuri iš Rusijos gauna apie 30 proc. sau reikalingų gamtinių dujų. Didelė dalis tų dujų yra tiekiama per Ukrainą.

J. M. Barroso ketvirtadienį visų 28 ES narių vardu pasakė V. Putinui, kad ES ir Rusija yra pagrindinės prekybos partnerės Ukrainai ir kaip tokios yra suinteresuotos užtikrinti jos „ilgalaikį politinį ir ekonominį stabilumą“.

„Todėl bendras mūsų interesas yra greitai pradėti derybas, kuriose dalyvautų Ukraina“, – pridūrė jis.

Pasak J. M. Barroso, V. Putino grasinimas nutraukti tiekimą Ukrainai „kelia rimtą susirūpinimą“, nes iškyla pavojus dujų srautui ES ir kitoms partnerėms.

Toks tiekimas, pažymėjo jis, yra numatytas Europos kompanijų ir Rusijos dujų gigantės „Gazprom“ kontraktuose.

Tad tai „ir toliau yra „Gazprom“ atsakomybė – užtikrinti reikiamo kiekio tiekimą kaip sutarta tiekimo kontraktuose“, – sakė jis.

Nors ES yra labai priklausoma nuo dujų tiekimo iš Rusijos, Maskva savo ruožtu taip pat labai priklauso nuo ES rinkos energijos ir žaliavų eksportui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi