Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Vyksta masinis Rusijos karių perdislokavimas, separatistai atvyko prie Donecko oro uosto

BNS, ELTA, DELFI.lt, 15min.lt, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.09.08 13:45

Skelbiama, jog Rusija nuo trečiadienio vakaro šalies karius ir techniką masiškai perkelia į Krymo pusiasalį – judėjimas vyksta iš Kerčės pusės, skelbia šalies žiniasklaida, informuoja naujienų agentūra UNIAN.

Skelbiama, jog Rusija nuo trečiadienio vakaro šalies karius ir techniką masiškai perkelia į Krymo pusiasalį – judėjimas vyksta iš Kerčės pusės, skelbia šalies žiniasklaida, informuoja naujienų agentūra UNIAN.

Tą pačią informaciją patvirtino ir Ukrainos liaudies deputatas Aleksandras Briginecas. „Nuo 19 val. Kijevo laiku Kerčės pusiasalyje vyksta masinis Rusijos karių ir karinės technikos perdislokavimas. Šią informaciją patvirtino ir Ukrainos aktyvistai, ir nepriklausomų Ukrainos profesinių sąjungų atstovai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašo politikas.

19.22 val. Stachanove separatistams kelią pastojo Ukrainos patriotai

Ketvirtadienio popietę prie Stachanovo miesto milicijos pastato susirinkusiems maždaug šimtui vietinių prorusiškų gyventojų, kurie reikalauja milicijos vado atsistatydinimo ir grasina šturmu, kelią pastojo kita grupė – už Ukrainos vientisumą pasisakantys miesto gyventojai.

Jie ragina liautis kelti neargumentuotus reikalavimus ir žada ginti miliciją. Kol kas abi grupės tik svaidosi įžeidinėjimais – nė viena jų nesiima aktyvių veiksmų

17.02 val. Separatistai atvyko prie Donecko oro uosto

Ketvirtadienio popietę prie Donecko oro uosto atvyko apie 100 separatistų, nešinų „Donecko respublikos“ vėliavomis, skelbia ostro.org. Aplink orą uostą važinėja automobiliai su šv. Georgijaus kaspinais.

„Taip, mes turime „svečių„. Jie yra terminalo viduje. Oro uostas tebedirba normaliu režimu“, – sakė šaltinis.

Anksčiau separatistai, kurie užėmė Donecko srities administracijos pastatą, pareiškė, kad jiems reikia užblokuoti Donecko oro uostą, kad per jį negalėtų į miestą atvykti „Pravyj Sektor“ nariai.

Ukrainos kariuomenė dar prieš pusvalandį paskelbė turinti žinių, kad artimiausiu metu separatistai ir „žali žmogeliukai“ gali pulti Donecko oro uostą. Tokią informaciją žiniasklaidai perdavė jaunesnysis seržantas Dmitrijus Tkačenko, rašo naujienų agentūra „Unian“.

Anot jo, Ukrainos kariai pasirengę ginti oro uostą iki galo, ir jei reikės, begindami teritoriją panaudos šaunamuosius ginklus.

16.58 val. Separatistai užėmė televizijos bokštą Slavianske, išjungė ukrainietiškus televizijos kanalus

Separatistai Slavianske užėmė televizijos bokštą ir nutraukė ukrainietiškų bei slaviškų kanalų transliaciją, praneša novosti.dn.ua.

Vietoj jų jie reikalauja pradėti rodyti rusiškus televizijos kanalus.

16.56 val. Stachanove separatistai ruošiasi šturmui, laukia pastiprinimo iš Luhansko

Ketvirtadienio popietę prie Stachanovo miesto savivaldybės susirinko apie šimtas vietinių prorusiškų gyventojų, praneša pravda.com.ua.

Priešais juos su garsiakalbiu stovi žmogus, kuris organizavo ir Ukrainos saugumo pastato šturmą Luhanske. Jis aiškina, kad netrukus į miestą atvyks pastiprinimas iš Luhansko, ir bus šturmuotas pastatas. Susirinkę žmonės reikalauja, kad iš savo posto pasitrauktų milicijos vadovas.

Vienas iš esančių įvykio vietoje žmonių pravda.com.ua sakė, kad remiantys Ukrainos vientisumą žmonės bijo išeiti į gatves ir ginti valstybinius pastatus.

Jis pasakojo, kad dar prieš savaitę milicijos vadovas spaudos konferencijoje teigė, kad mieste situacija yra kontroliuojama, tačiau jau netrukus prasidėjo neramumai. „Žali žmogeliukai“ pradėjo puldinėti civilius, o penktadienį vienas jų nušovė merginą.

„Miesto tarybos sekretorius komunistas Hulkovas pareiškė, kad žmonės su geltonai mėlynomis vėliavomis bus laikomi provokatoriais“, – teigė jis.

14.22 val. „Regionų partija“ nariai atsisako balsuoti Ukrainos Radoje

Ukrainos „Regionų partijos“ nariai atsisakė dalyvauti tolesniame Ukrainos parlamento darbe, kol nebus atsižvelgta į trečiadienį išsakytus partijos pageidavimus.

„Rytų Ukrainoje dingsta žmonės, o ne „nusikaltėliai“, kaip juos apibūdino Olehas Turčynovas (prezidentas – ELTA). Dabartinė šalies administracija į valdžią atėjo jėgos keliu ir elgiasi kaip despotai, o mainais už tai „gavo“ maištą rytuose, – kalbėjo „Regionų partijos“ Donecko skyriaus vadovas Mykola Levčenka. – „Regionų partija“ daugiau nebalsuos Aukščiausiosios Rados posėdžiuose, kol mūsų reikalavimai nebus įgyvendinti. Žmonės reikalauja referendumo“.

Laikinasis Ukrainos prezidentas, Aukščiausiosios Rados pirmininkas O. Turčynovas balandžio 14 dieną pareiškė „nematąs jokių kliūčių“ surengti referendumą dėl Ukrainos tapimo federacija ir išreiškė viltį, kad jo metu dauguma šalies piliečių pasisakys už unitarinės valstybės modelį su stipria centrine valdžia Kijeve. Anot prezidento, referendumą, kaip ir priešlaikinius prezidento rinkimus, galima būtų rengti gegužės 25 dieną.

14.07 val. Ukrainos saugumas areštavo 10 Rusijos „žvalgų“

Ukrainos saugumo tarnybos (UST) atstovė tvirtina, kad šalyje sulaikyta 10 Rusijos piliečių su „žvalgybine praeitimi“, rašo „Reuters“. Spaudos konferencijos metu paprašyta pakomentuoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie rusų pajėgų nesikišimą į įvykius Rytų Ukrainoje, atstovė pranešė apie 10 sulaikytų asmenų su Rusijos Federacijos pasais.

„Visi jie turi darbinės patirties žvalgyboje“, – pridūrė pašnekovė.

13.55 val. Laikinasis Ukrainos prezidentas pabėgusius desantininkus pavadino bailiais

Laikinasis Ukrainos prezidentas, Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas separatistams šarvuočius ir ginklus atidavusius karius išvadino bailiais, praneša naujienų agentūra „Ukrinform“. „25-oji desantininkų brigada Kramatorske bus išformuota už parodytą bailumą ir ginklų atidavimą. Kariuomenė už tai atsakys teisme“, – Aukščiausios Rados posėdyje grasino O. Turčynovas, pridūręs, kad jau duoti atitinkami nurodymai Gynybos ministerijai ir Generalinei prokuratūrai.

ELTA primena, kad balandžio 16 dieną netoli Kramatorsko miesto prorusiškai nusitekę separatistai perėmė šešis Ukrainos kariuomenės šarvuotus pėstininkų transporterius. Kovinės mašinos vėliau buvo nuvairuotos į Slaviansko miestą, kur šiuo metu jas saugo ginkluoti asmenys be uniforminių skiriamųjų ženklų. Kas atsitiko su prieš tai techniką vairavusiais ukrainiečių kariais, iki šiol neaišku.

10.13 val. 16 šarvuotų automobilių ir apie 50 karių paliko Pčiolkino punktą netoli Kramatorsko

Trečiadienį visą dieną juos blokavo vietos gyventojai. Kai baigėsi konfliktas, prie šarvuotų automobilių liko keli šimtai žmonių. Derybose dalyvavo Ukrainos sausumos pajėgų atskiros 25-osios oro-desantinės brigados vadinamieji žalieji žmogeliukai. Ant jų uniformų prisiūtos Georgijaus juostos. Šie žmonės buvo su kaukėmis, ginkluoti, praneša unian.net.

Po derybų karius išleido, tačiau jie atidavė šautuvo dalis, be kurių neįmanoma iššauti. Kareivių teigimu, jie grįžta į Dnepropetrovską. Kariai užtikrino, kad susidūrimų su vietiniais nebuvo. Be to, žmonės atnešdavo jiems maisto, konservų ir vandens.

„Gautas įsakymas, kad turime pervažiuoti iš taško A į tašką B, nežinau, kur tiksliai. Civiliai gyventojai normaliai į mus reaguoja. Žmonės tiesiog stovi ir neleidžia mūsų toliau. Sako mums grįžti atgal į brigadą“, – pasakojo kareivis Aleksejus Mitkovas.

Blokuotojai irgi pasakojo, kad kariai tolerantiški, o juos sustabdė, nes nenori, kad šaudytų į gyventojų namus. „Susirinkome, kad sustabdytume šią techniką. Mūsų tai netenkina. Mums nereikia pilietinio karo. Šie vaikinai – mūsiškiai. Kaip jie į mus šaudys?“ – teigė gyventoja Alla.

Ne visi kariai liko be ginklų. Kiekviename šarvuotame automobilyje vienas karys liko su automatu. Trečiadienį Kramatorske rusų diversinės teroristinės grupuotės ir vietos ekstremistai užgrobė kelis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų šarvuotus automobilius.

Reuters/Scanpix nuotr.

9.17  val. Mariupolyje separatistai šturmavo Ukrainos vidaus kariuomenės dalinį. Skelbiama, kad užpuolikai bandė sugriauti vartus ir reikalavo vado apradėti derybas.

Su savimi jie turėjo Molotovo kokteilių ir ginklų, įvyko susišaudymas. Ukrainos vidaus reikalų ministras ketvirtadienį pranešė, kad trys prorusiški separatistai žuvo.

„Kaip rodo preliminarūs duomenys, trys užpuolikai buvo nukauti, 13 sužeisti, o 63 suimti“, – ministras Arsenas Avakovas parašė socialiniame tinkle „Facebook“.

Vykdant antiteroristinę operaciją, išvaduotas Donecko srities Kramatorsko oro uostas. Tačiau šarvuota technika, įvažiavusi į miestą, buvo perrimta separatistų. Ukrainos kariai, pareikalavus turėjo atiduoti ginklus prorusiškoms grupuotėms.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.