Pasaulyje

2014.04.15 14:58

JAV senatorius: Baltijos šalys turi didinti išlaidas gynybai

BNS2014.04.15 14:58

Baltijos šalims reikia didinti išlaidas gynybai, o NATO buvimas šiose valstybėse turėtų būti pastovus, pareiškė JAV senatorius Johnas McCainas.

Baltijos šalims reikia didinti išlaidas gynybai, o NATO buvimas šiose valstybėse turėtų būti pastovus, pareiškė JAV senatorius Johnas McCainas.

Jis išreiškė dėkingumą Estijai, kuri savo išlaidas gynybai padidino iki 2 proc. BVP, kaip reikalauja NATO kriterijai, ir sakė, kad „Latvija ir Lietuva galėtų padaryti tą patį“.

Pirmadienį vakare kalbėdamas per Estijos visuomeninės televizijos ETV laidą „Valisilm“ senatorius pažymėjo, kad Baltijos šalyse reikia rengti karines pratybas ir kad NATO turėtų labiau čia dalyvauti.

J. McCainas taip pat sakė, kad sąjungininkėms reikia drauge pasiųsti žinią Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, kad pažeidimas pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ąjį straipsnį reiškia viso Aljanso užpuolimą.

Jis pridūrė, kad NATO turi dalyvauti ten, kur rizika ir pavojus yra didžiausi.

„Mes buvome vieningos nuomonės, kad Vakarai turi taikyti daug griežtesnes ekonomines priemones prieš Rusijos veiklą. Mes sutikome su Estijos vadovybe, kad NATO ir ES (Europos Sąjunga) negali tęsti ankstesniu ritmu, nors ir negalima grįžti prie Šaltojo karo“, – sakė jis.

Ukrainą reikia paremti ginklais

Pasak senatoriaus, Ukrainai reiktų nusiųsti ginklų, kad ji galėtų apsiginti nuo įsiveržimo. Jis pridūrė, kad dalis Ukrainos jau užimta, bet JAV nedavė Ukrainai nė apsauginio apsiginklavimo, ir pavadino tai gėda.

„Ukrainai reiktų nusiųsti priemonių apsiginti, nusiųsti ginklų. Jiems reikalingi lengvieji ginklai, priešlėktuvinės gynybos priemonės ir daug kitų dalykų. Neaprūpinti jų – toks elgesys nedovanotinas“, – antradienį sakė J. McCainas spaudos konferencijoje Taline. Jis taip pat sakė, kad Ukraina turėtų kovoti vien dėl to, kad Rusija jau įsiveržė į šalį.

J. McCainas pabrėžė, kad Rusija pažeidė visas tarptautines taisykles ir normas, ir pridūrė, kad Ukraina turi teisę gintis ir nors nekovojo dėl Krymo, ji, jo nuomone, kovos, jei Rusija žengs dar toliau.

Senatorius mano, kad Rusija negali grasinti kelioms šalims vienu metu. Pasak jo, Rusija gali rengti planus eiti Pietų Ukrainos link ir didinti ten savo dalyvavimą, be to, Maskva gali norėti užsitikrinti koridorių į Moldovą.

J. McCaino teigimu, Rusija meluoja ir šios šalies negalima laikyti patikima, o Vladimiras Putinas supranta tik jėgą ir jeigu norės tęsti agresiją, turės už tai sumokėti didelę kainą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.