Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.15 23:15

Rytų Ukrainoje vyksta antiteroristinė operacija, Rusijos žiniasklaida praneša apie 4 žuvusius protestuotojus

Donecko srityje pradedama antiteroristinė operacija, antradienį paskelbė laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas.

Donecko srityje pradedama antiteroristinė operacija, antradienį paskelbė laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas.

19.37 val. Rusijos žiniasklaida: Kariams šturmavus aerodromą Kramatorske žuvo keturi protestuotojai

Rytų Ukrainoje prasidėjus specialiai karinei operacijai prieš separatistus ir šalies pajėgoms šturmavus aerodromą rytiniame Kramatorsko mieste mažiausiai keturi protestuotojai žuvo ir dar du buvo sužeisti, praneša „RIA Novosti“. „Aerodrome žuvo keturi žmonės ir dar du sužeisti“, – sakė protestuotojų šaltinis ir pridūrė, kad apie nukentėjusiuosius tarp vyriausybės pajėgų nepranešama.

„Susirėmimai aerodrome baigėsi, separatistai atsitraukė ir Ukrainos kariai perėmė aerodromo kontrolę“, – sakė šaltinis. Be kita ko, remdamasi liudininkais iš įvykio vietos naujienų agentūra ITAR-TASS praneša, kad aerodrome netoli Kramatorsko pasigirdus šūviams buvo numuštas naikintuvas „Sukhoi-27“. Nežinoma, kas atsakingas už incidentą.

18.31 val. O. Turčynovas: Ukrainos specialiosios pajėgos perėmė Kramatorsko oro uostą iš prorusiškų kovotojų

Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas, laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pareiškė, kad Ukrainos specialiosios pajėgos atkovojo federalizacijos šalininkų anksčiau buvusį užimtą Kramatorsko oro uostą.

„Dabar man paskambino iš Donecko srities; Ukrainos specialiosios paskirties pajėgos išvadavo nuo teroristų oro uostą Kramatorsko mieste“, – pranešė O. Turčynovas per parlamento plenarinę sesiją antradienį.

18.17 val. Kramatorsko aerodrome nusileido Ukrainos karius atgabenę sraigtasparniai

Ukrainos kariai mažiausiai dviem sraigtasparniais antradienį buvo atskraidinti į rytinio Kramatorsko miesto pakraštyje esantį aerodromą, pranešė liudininkai naujienų agentūrai „Reuters“. Anksčiau šalies gynybos ministerija pranešė pradedanti „specialią operaciją“ prieš prorusiškus separatistus, kurie šeštadienį užėmė pastatus mieste.

Prorusiški kovotojai, kurie nuo šeštadienio buvo užsibarikadavę jų užimtoje milicijos nuovadoje, paliko šį pastatą, tačiau vienas saugumo pareigūnas Kijeve informavo, kad separatistai tame mieste perėmė saugumo tarnybos statinį. „Reuters“ korespondentė Gabriela Baczynska pranešė, kad matė virš miesto praskrendantį naikintuvą ir keturis karinius sraigtasparnius prie oro uosto.

Dviem iš jų nusileidus, buvo išlaipinti kariai, kuriems žygiuojant per aerodromą barikadą statantys vietos gyventojai skandavo: Gėda! Grįžkit namo!“. Pasak korespondentės, Rusijos vėliavomis nešini vietos gyventojai prie aerodromo vartų iš smėlio ir padangų pastatė barikadą. Atrodė, kad kai kurie jų ruošė Molotovo kokteilius.

17.22 val. Kramatorske vykdoma specialioji operacija

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad ginkluotosios pajėgos vykdo specialią operaciją rytiniame Donecko srities Kramatorsko mieste. „Šiuo metu vykdoma speciali operacija Kramatorske“, – nurodė Gynybos ministerijos spaudos tarnyba, komentuodama vietos žiniasklaidos priemonių ir liudytojų pateiktą informaciją apie šiame mieste pastebėtą karinę techniką ir girdėtus šūvius.

Daugiau informacijos apie įvykius mieste ministerija nepateikė. Anot leidinio „Novosti Donbassa“, liudininkai praneša, kad Kramatorsko aerodrome girdėti šūviai iš automatų, skraidė Ukrainos naikintuvas, paskui pasirodė dar vienas. Lėktuvas skrido žemai virš federalizacijos šalininkų objekto; anot žiniasklaidos, jie ir ėmė šaudyti į lėktuvą.

Kaip praneša espresso.tv korespondentas, anksčiau Kramatorske mėgino tūpti Ukrainos lėktuvas, bet buvo apšaudytas, todėl nuskrido. Vėliau ta kryptimi nuvažiavo greitosios medicinos pagalbos automobilis. Taip pat iš karinio dalinio, esančio šalia šio aerodromo, pranešė, kad pradėtas aerodromo administracijos pastato šturmas. Ore ratus suka lėktuvai. Kramatorsko gyventojai sakė televizijai espresso.tv, kad iš vieno lėktuvo šaudyta į pozicijas žemėje, paskui jis nuskrido, o vėliau ten atvažiavo šarvuotis. Vadinamosios Kramatorsko savigynos atstovai pranešė, kad per šaudymus aerodrome yra sužeistųjų – „vienas ar du, mažiausiai“.

17.19 val. Skelbiama apie karinio aerodromo šturmą

Kramatorsko apylinkėse separatistų pajėgos pradėjo karinio aerodromo šturmą, praneša espreso.tv.

17.13 val. Ukrainos saugumo generolas: ginklų nesudėsiantys kovotojai bus „sunaikinti“

Ukrainos generolas, vadovaujantis naujai operacijai prieš Kremlių palaikančius kovotojus separatistus rytinėje šalies dalyje, antradienį perspėjo, jog ginklų nesudėsiantys kovotojai bus „sunaikinti“. „Juos reikia perspėti, kad jeigu jie nesudės savo ginklų, jie bus sunaikinti“, – Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) generolas Vasylis Krutovas sakė žurnalistams, pridurdamas, kad kovotojus remia šimtai Rusijos armijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) karių.

16.55 val. Kremlius: pranešimai apie rusų kariuomenę rytų Ukrainoje yra „absurdiški“

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas antradienį pareiškė, jog Rusijos karinių pajėgų rytų Ukrainoje nėra ir tokie tvirtinimai yra „absurdiški“. „Tai absurdiški pareiškimai. Jokių Rusijos kariuomenių ten nėra. Apie tai kalbėjo prezidentas ir užsienio reikalų ministras“, – sakė D. Peskovas. „Galima reikšti nuostabą dėl to, kad visus tuos Rusijos pareiškimus sąmoningai pasirenkama negirdėti (Vakaruose)“, – pridūrė Rusijos prezidento atstovas.

16.13 val. Ukrainos šarvuočių kolona yra už 40 km nuo Slaviansko

Ukrainos šarvuočių kolona jau yra visiškai netoli rytinio Slaviansko miesto. Vilkstinė, kurioje yra ir dešimt tankų, antradienį buvo už 40 km nuo Slaviansko, pranešė agentūros AFP reporteris. Kartu vyksta ir ukrainiečių specialiosios pajėgos. Prorusiškos jėgos Slavianske jau kelias dienas laiko užėmusios administracinius pastatus. Jos reikalauja federalinės valstybės su plačiomis autonominėmis teisėmis rusų vyraujamiems regionams. Vyriausybė Kijeve antradienį pradėjo antiteroristinę operaciją regione. Laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pareiškė, kad operacijos tikslas yra „apsaugoti piliečius nuo teroristų, kurie nori sudraskyti šalį“.

16.00 val. Ukraina ėmėsi teisinių priemonių prieš Rusijos banką dėl „teroristų finansavimo“

Ukrainos valstybės saugumo tarnyba (UST) pradėjo baudžiamąją bylą prieš neįvardinto Rusijos banko pareigūnus dėl įtariamo „teroristų finansavimo“, sakoma antradienį paskelbtame UST pranešime. Remiantis pranešimu, kovo ir balandžio mėnesiais bankas pervedė 45 mln. grivinų (9,5 mln. litų) karinių grupuočių finansavimui ir atskiriems kovotojams buvo mokama nuo 200 iki 500 JAV dolerių per dieną. Šis bankas finansavo kovotojus, susijusius su UST pastato užėmimu Ukrainos rytiniame Luhansko mieste, nurodoma pranešime.

15.45 val. Kijevo pasiuntinys: Separatistų veiksmai yra „sugalvoti“ tam, kad sužlugdytų derybas dėl Ukrainos

Neramumai rytų Ukrainoje yra Rusijos „sugalvotas pretekstas“ nutraukti ketvirtadienį prasidėti turinčias keturių šalių derybas dėl Ukrainos, antradienį pareiškė Kijevo ambasadorius Jungtinėse Tautose (JT). Ženevoje Jurijus Klymenka sakė, kad Ukraina norėtų pasinaudoti šiomis derybomis, per kurias prie bendro stalo susės JAV, Europos Sąjungos, Rusijos ir Ukrainos diplomatai, kad sumažintų įtampą prie savo sienų su Rusija ir padėtų atgaivinti prekybinius santykius su Rusija. Tačiau Ukraina vidaus reikalų jose neaptarinės, sakė ambasadorius.

„Mes neketiname kalbėti apie Ukrainos federalizavimą. Šio klausimo nėra mūsų darbotvarkėje“, – sakė J. Klymenka per spaudos konferenciją. Pasak jo, Kijevas yra pasiruošęs vykdyti valdžios decentralizavimą ir suteikti daugiau įgaliojimų atskiriems šalies regionams, tačiau apie federacijas kalbama nebus.

„Bet kokios derybos yra geriau nei karinis konfliktas. Mes norime turėti rezultatyvias derybas. Dabar suprantu, kad esama intencijos sužlugdyti tas derybas“, – sakė diplomatas pridurdamas, kad Ukraina priešinsis bandymams tai padaryti, pasinaudojant bet kokiu „sugalvotu pretekstu“. „Mes jau turime tą sugalvotą pretekstą: tuos šio savaitgalio įvykius. Šiuos (prorusiškus) neramumus išprovokavo Rusija. Nuostabu, kad šie neramumai, tie separatistų veiksmai, vyksta kaip tik prieš derybas. Be abejo, tai yra kažkaip susiję“, – sakė J. Klymenka.

15.38 val. Ukrainoje į Slovjanską vedančiame kelyje stovi tankai

Ukrainos rytuose kelyje į Slovjanską, kur prorusiški kovotojai yra užėmę vyriausybinius pastatus, antradienį pastebėta 10 tankų, 10 šarvuočių ir septynių autobusų su Ukrainos specialiosiomis pajėgomis virtinė. Pasak naujienų agentūros AFP reporterio, minėtoji kolona kolona yra maždaug už 40 kilometrų į šiaurę nuo šio miesto.

15.07 val. JT: Ukrainoje prorusiški aktyvistai kursto baimės ir nesaugumo atmosferą

Rytų Ukrainoje gyvenantys etniniai rusai melavo apie išpuolius prieš juos, kad pateisintų Rusijos kišimąsi, sakoma antradienį Jungtinių Tautų Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro paskelbta atskaitoje. „Nors pavienių išpuolių prieš etninių rusų bendruomenę būta, jie nebuvo sistemingi ar plačiai paplitę“, – sakoma ataskaitoje, kuri buvo parengta po dviejų JT generalinio sekretoriaus patarėjo žmogaus teisių klausimais Ivano Šimonovičiaus vizitų Ukrainoje praėjusį mėnesį.

„Maidano protestų nuotraukos, smarkiai išpūsti pasakojimai apie ukrainiečių nacionalistų priekabiavimą prie etninių rusų bei neteisingi pranešimai apie tai, kad jie ginkluoti ateina persekioti etninių rusų Kryme buvo sistemingai naudojami kurti baimės ir nesaugumo atmosferą, kuri kelia abejonių dėl pritarimo Krymo integracijai į Rusijos Federaciją“, – teigiama dokumente. Ataskaitoje, kurioje analizuojami įvykiai iki balandžio 2 dienos, raginama skubiai imtis pastangų užtikrinti įstatymo viršenybę, pagarbą žmogaus teisėms ir padaryti galą vadinamajai neapykantos kalbai – nacionalistinei retorikai bei rasinės ir religinės neapykantos kurstymui.

14.47 val. NATO vadovas vėl paragino Rusiją atitraukti pajėgas nuo Ukrainos sienos

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas antradienį paragino Rusiją padėti sumažinti įtampą Ukrainoje ir atitraukti pajėgas, sutelktas prie kaimyninės šalies sienų. „Esu smarkiai susirūpinęs dėl vėliausių įvykių Ukrainoje“, – sakė A. F. Rasmussenas, kalbėdamas apie promaskvietiškų grupuočių vykdomus vyriausybinių pastatų užėmimus rytų Ukrainoje.

„Raginu Rusiją deeskaluoti šią krizę, atitraukti savo pajėgas, liautis destabilizuoti padėtį ir aiškiai pasakyti, kad ji nepalaiko prorusiškų separatistų smurtinių veiksmų, – pridūrė jis. – Rusija turėtų liautis būti problemos dalimi ir tapti sprendinio dalimi.“

14.31 val. Ukrainoje sumuštas radikalių prorusiškų pažiūrų kandidatas į prezidentus

Vienas iš kandidatų į Ukrainos prezidento postą, pagarsėjęs radikaliomis prorusiškomis pažiūromis, antradienį paryčiais buvo sumuštas minios įtūžusios dėl jo numanomų pareiškimų, duodant interviu televizijai. Olehas Cariovas, tvirtinęs, kad Ukraina turėtų tapti Maskvos vadovaujamos Muitų sąjungos nare, o ne stengtis integruotis į Europą, buvo užpultas po to, kai davė interviu Ukrainos televizijai ICTV.

Pasak kritikų, iš šio politiko komentarų buvo galima daryti išvadą, jog jis pasisako už potencialią Rusijos pajėgų intervenciją Ukrainos neramiuose rytiniuose regionuose. O. Cariovas vėliau tai paneigė, sakydamas, kad yra kategoriškai nusistatęs prieš Rusijos pajėgų siuntimą į Ukrainą.

Įpykusių aktyvistų minia susirinko prieš televizijos studijos po to interviu, o įtūžį dar labiau pakurstė žinia, jog milicija kandidato automobilyje, stovėjusiame netoli to pastato, rado ginklų. Filmuotoje medžiagoje iš incidento vietos buvo matomi ginklai ir šovinių dėtuvės. 44 metų O. Cariovas, turintis itin mažą palaikymą, dvi valandas lūkuriavo televizijos studijoje, tačiau galiausiai išėjo į lauką. Nors jis buvo apsuptas asmens sargybinių, minia užpuolė kandidatą, apmėtė jį kiaušiniais ir galiausiai sumušė. O.Cariovą buvo mėginama įsodinti į laukiantį greitosios pagalbos automobilį, bet ultradešiniojo nacionalistinio judėjimo „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“) nariai jį sučiupo ir nuvežė į Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pastatą, o vėliau – į prokuratūrą.

Stovėdamas apnuoginta krūtine, pamušta akimi ir apibraižytu veidu, O. Cariovas sakė žurnalistams: „Aš neprašiau atsiųsti Rusijos pajėgų. Esu kategoriškai prieš tai nusistatęs. Esu prieš trečiosios šalies kišimąsi į Ukrainos reikalus. Kol neišmoksime klausytis vieni kitų, Ukraina neturės jokių galimybių.“

14.14 val. Demaskuotas diversantų vadas Ukrainoje – Rusijos žvalgybininkas
 
Ukrainos saugumo tarnyba (UST) nustatė Rusijos diversantų grupės vadovo tapatybę. Tai Rusijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) specialiosios paskirties būrio pareigūnas Igoris Strelkovas, praneša Unian.net, remdamasis UST.
 
UST teigia, kad pirmadienį paviešintame telefoniniame pokalbyje su kuratoriumi Rusijoje girdėti I. Strelkovo balsas. Jis duoda ataskaitą apie veiksmus Slavianske ir automobilio su Ukrainos pareigūnais sušaudymą.
 
Teigiama, kad kovo pradžioje jis atvyko į Krymą ir koordinavo Rusijos karių veiksmus užgrobiant Ukrainos karinius dalinius ir vietinės valdžios pastatus, taip pat grobiant žmones.
 
Pranešama, kad I. Strelkovas verbuoja Ukrainos piliečius tolesniems panašiems veiksmams, davė nurodymus užgrobti Charkovo apskrities administraciją, karinius dalinius, taip pat teisėsaugos padalinius Luganske, siekiant pagrobti ginklų. Anksčiau UST sulaikyti diversantai atpažino I. Strelkovą kaip žmogų, kuris juos verbavo užgrobti administracinį pastatą Charkove.
 
Unian.net praneša, kad antradienį UST pradėjo prieš I. Strelkovą baudžiamąją bylą dėl suplanuotos žmogžudystės, kėsinimosi į Ukrainos suverenitetą, teritorinį vientisumą, diversijų ir masinių neramumų organizavimo.

13.12 val. V. Klyčko: atėjo metas Ukrainai panaudoti visus resursus savo valstybingumui apginti

Ukraina privalo apginti savo valstybingumą, todėl atėjo laikas ryžtingiems veiksmams, pareiškė Aukščiausiosios Rados deputatas Vitalijus Klyčko.

„Antiteroristinė operacija yra valdžios gebėjimų išbandymas. Būtina panaudoti visas pajėgas ir ypač šalies ginkluotąsias pajėgas... Būtent to laukia mūsų piliečiai – ir Donbase, kur prašoma apsaugos, ir tie žmonės, kurie naktį ėjo prie parlamento ir dabar ten stovi, reikalaudami mobilizacijos savo šalies gynimui“, – sakė partijos UDAR frakcijos parlamente lyderis, kalbėdamas Rados tribūnoje.

Vokietija ragina Rusiją atsiriboti nuo „neteisėtų“ protestuotojų Ukrainoje

Rusija turėtų atsiriboti nuo prorusiškų separatistų, kurie užėmė valstybinius pastatus Rytų Ukrainoje, sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris, kurį antradienį citavo spauda.

„Būtų gerai, jei Rusija atsiribotų nuo prorusiškų demonstrantų smurtinių ir neteisėtų veiksmų“ – sakė ministras interviu vokiečių savaitraščiui „Die Zeit“.

12.51 val. Donecko srities Kramatorsko miesto milicijos skyrius atlaisvintas nuo jį užėmusių prorusiškų separatistų

Ukrainos pietrytinėje Donecko srityje esančio Kramatorsko miesto milicijos skyrius pirmadienį vakare atlaisvintas nuo anksčiau jį užėmusių ginkluotų prorusiškų separatistų.

Kaip pranešė liudininkai, šiuo metu pastate vyksta tvarkymo darbai. Keliuose pastato aukštuose išdaužti langai. Kai kuriais duomenimis, iš pastato buvo išnešta biuro įranga.

AFP/Scanpix nuotr.

Ukrainos saugumo pajėgos pradėjo operaciją Donecko srities šiaurėje, sako O. Turčynovas

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pranešė, kad šalies saugumo pajėgos naktį iš pirmadienio į antradienį pradėjo operaciją pietrytinės Donecko srities šiaurinėje dalyje.

„Praeitą naktį Donecko srities šiaurėje prasidėjo antiteroristinė operacija, – jis sakė parlamentui antradienį. – Tačiau ji bus vykdoma etapais, atsakingai ir pasvertai. Šių veiksmų tikslas, dar kartą pabrėžiu – apginti Ukrainos piliečius, sustabdyti terorą, nusikalstamumą, mėginimus suskaldyti mūsų šalį į gabalus.“

A.Turčynovas, kuris taip pat yra Aukščiausiosios Rados pirmininkas, pridūrė, kad šiuo metu atnaujinama milicijos dalinių sudėtis, įskaitant Ukrainos rytinius regionus, Kijevo vyriausybei reaguojant į incidentus, kai teisėsaugos pareigūnai niekaip nesipriešindavo separatistų išpuoliams arba pereidavo į prorusiškų jėgų pusę.

„Nusikalstamas“ jėgos naudojimas Ukrainoje sukeltų pavojų deryboms, sako Rusija

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį perspėjo Kijevą nenaudoti jėgos malšinant prorusiškų separatistų neramumus rytų Ukrainoje, sakydamas, kad tokie „nusikalstami“ veiksmai veikiausiai sužlugdytų galimybę surengti keturšales derybas Ženevoje.

11.58 val. Kijeve užpulti du prorusiškų pažiūrų politikai

Kijeve du prorusiškų pažiūrų politikus užpuolė proukrainietiškos stovyklos aktyvistai, didėjant įtampai dėl neramumų Rytų Ukrainoje, kur prorusiški kovotojai užėmė kai kuriuos valstybinių institucijų pastatus beveik dešimtyje miestų.

11.52 val. J. Tymošenko prašo tarptautinės bendrijos „tiesioginės karinės paramos“

Aštrėjant padėčiai Rytų Ukrainoje, kandidatė į prezidento postą Julija Tymošenko paragino tarptautinę bendriją suteikti „tiesioginę karinę paramą“ jos šaliai. Ukrainiečių tauta kovoja už savo laisvę, pabrėžia buvusi premjerė savo pareiškime.

„Atėjo metas skelbti bendranacionalinį pasipriešinimą rusų agresoriui visomis turimomis priemonėmis“, – teigiama pareiškime. Tarp jų yra ir bendra mobilizacija.

11.37 val. Kijevo valdžia „įkrito į savo išsikastą duobę“, sako Rusijos premjeras Medvedevas

Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas pareiškė, kad Kijevo vyriausybė, kurią Maskva laiko neteisėta, „įkrito į savo išsikastą duobę“, mėgindama atkurti tvarką, kurią sugriovė, užgrobdama valdžią per ginkluotą sukilimą.

„Ukrainoje vėl praliestas kraujas. Šalyje – pilietinio karo nuojauta. Tai labai liūdna“, – D. Medvedevas rašė socialiniame tinkle „Facebook“.

11.07 val. Ukraina skelbia apie antiteroristinę operaciją, telkiamos pajėgos

Donecko srityje pradedama antiteroristinė operacija, antradienį paskelbė laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas.

Pasak jo, ši operacija bus vykdoma etapais ir labai atsakingai.

O. Turčynovas pabrėžė, kad operacijos tikslas – apsaugoti Ukrainos piliečius, sustabdyti nusikaltimus ir terorą.

Anot jo, Rusija brandina „brutalius planus“ prieš jo šalį, siekdama destabilizuoti jos pietryčių regioną, palaikydama separatistų kovotojus.

„Rusija turėjo ir tebeturi brutalių planų, – O. Turčynovas sakė per parlamento posėdį. – Jie nori sukelti gaisrą ne vien Donecko regione, bet ir visuose pietuose bei rytuose – nuo Charkovo iki Odesos srities.“

Sudarant antiteroristinės operacijos planą, pirmiausia buvo suformuluotas uždavinys bet kokia kaina išvengti nekaltų žmonių aukų, pranešė Karinių ir politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas, skelbia gordonua.com.

Apšaudytas rusų postas Donecko srityje

Donecko srityje imta priešintis rusų kariams, kuriems vadovaujant vyksta separatistiniai neramumai Ukrainos rytuose.

Apie tai socialiniame tinklalapyje „Facebook“ pranešė parlamentarė Lesia Orobec, informuoja unian.net.

„Yra žmonių grupių, kurie nenori eiti po Putino ranka ir priešinasi, taip pat ir su ginklais. Šiandien nušovė mažiausiai 10 <...> rusų diversantų. Trijų šaltinių patvirtinimu, trys nežinomi asmenys atvažiavo prie posto, nušovė visus diversantus ir išvažiavo. Savanoriškas Donecko judėjimas“, – parašė ji.

Jos teigimu, padėtis Donecke visiškai prasta. Ji rašo, kad praktiškai visa vietos milicija išdavė Ukrainą, o visus ar beveik postus kontroliuoja rusų diversantai. Jos teigimu, Donecke pradėjo „lankyti žmonių su proukrainietiškomis pažiūromis butus“.

L. Orobec nuomone, tai, kas šiuo metu vyksta Donecke, yra vietos elito bandymai „brangiau parsiduoti“.

AFP/Scanpix nuotr.

9.43 val. JAV ginkluojasi Juodojoje jūroje

Į Juodąją jūrą atplauks dar vienas amerikiečių karo laivas.

Apie tai pirmadienį, balandžio 14 dieną, pranešė Rumunijos lyderis Trajanas Basesku, apsilankęs Jungtinių Valstijų eskadriniame minininke „Donald Cook“, kuris atplaukė į Konstancos uostą, skelbia lenta.ru.

JAV karo laivo pavadinimo ir jo vizito Juodojoje jūroje tikslo Rumunijos vadovas nepatikslino, rašo unian.net.

9.33 val. Baltieji rūmai patvirtino, kad CŽV vadovas lankėsi Kijeve

JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktorius Johnas Brennanas savaitgalį tikrai lankėsi Kijeve, pirmadienį patvirtino Baltieji rūmai, Vašingtonui piktinantis dėl prorusiškų separatistų vykdomo vyriausybinių pastatų užiminėjimų rytų Ukrainoje.

„Galime patvirtinti, kad direktorius buvo Kijeve šį savaitgalį“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney.

Pasak jo, J. Brennano vizitas buvo dalis įprastos kelionės po Europą, o bet kokie Rusijos pareiškimai, kad tos viešnagės tikslai buvo kitokie, yra „absurdiški“.

9.11 val. Sumuštas kandidatas į Ukrainos prezidentus O. Cariovas

„Regionų partijos“ narys ir kandidatas į Ukrainos prezidentus Olehas Cariovas pirmadienio naktį Kijeve buvo sumuštas.

Skelbiama, kad parlamentaras buvo sumuštas po filmavimosi ITCV televizijos laidoje. Pats O. Cariovas savo internetiniame puslapyje rašė, jog „buvo užpultas agresyvios minios, kuri apsupo televizijos pastatą“.

„Pareigūnai padarė viską, ką galėjo, kad apsaugotų kandidatą nuo piktos minios“, – pranešė O. Cariovo spaudos atstovai.

8.42 val. ES plečia sąrašą subjektų, kuriems bus taikomos sankcijos dėl krizės Ukrainoje

Europos Sąjungos (ES) šalių užsienio reikalų ministrai pirmadienį sutarė išplėsti sąrašą subjektų, kuriems bus taikomos sankcijos dėl vaidmens Ukrainos krizėje.

Tačiau ministrai susilaikė nuo griežtesnių priemonių prieš vėliau šią savaitę Ženevoje numatytą aukščiausių ES, JAV, Rusijos ir Ukrainos pareigūnų susitikimą.

„Atsižvelgdami į įvykius nusprendėme išplėsti sąrašą tų, kuriems taikomas turto įšaldymas ir vizų draudimas“, – pareiškė ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton.

Jau anksčiau tame sąraše buvo 33 ukrainiečių ir rusų pareigūnai bei verslo magnatai, tarp jų grupė Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimos aplinkos žmonių.

ES ministrai laiko Rusiją atsakinga už pastaruosius įvykius Rytų Ukrainoje, kur prorusiški kovotojai tebėra užėmę daug vyriausybinių pastatų, nors Kijevas jiems pateikė ultimatumą atsitraukti, priešingu atveju žadėdamas griežtas pasekmes.

8.20 val. Į Slavianską juda tankai, į Kramatorką – šarvuočiai

Donecko srities Slaviansko miesto kryptimi juda Ukrainos karinių dalinių tankai ir sunkioji karinė technika.

Kaip skelbia „Itar-Tass“, apie tai pranešė Slaviansko savigynos bataliono vadas, miesto mero pareigas einantis Viačeslavas Ponomariovas.  

Jis teigė nenorįs kraujo ir yra nusiteikęs konstruktyvioms deryboms.

„Iš įvairių pusių sklinda pranešimai apie techniką ... Svarbiausia – mes nenorime pralieti kraujo, esame nusiteikę deryboms“, – tvirtino jis.

7.23 val. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas telefonu Jungtinių Valstijų prezidentui Barackui Obamai paneigė, kad Maskva remia ginkluotus separatistus, kurie užėmė valdžios pastatus mažiausiai dešimtyje Rytų Ukrainos miestų.

Kremlius pranešė, kad V. Putinas taip pat paragino Baltuosius rūmus padaryti viską, kad Kijevo valdžia nenaudotų jėgos ir išvengtų skerdynių – esą taikūs gyventojai lieja susikaupusį pyktį.

Jungtinių Valstijų prezidentas sako, kad Maskvos neišvengiamai laukia papildomos sankcijos, jei ji nenutrauks savo veiksmų Ukrainoje. Amerikos prezidentas išreiškė gilų susirūpinimą dėl Rusijos vyriausybės veiksmų, remiant prorusiškus separatistus, kurie destabilizuoja padėtį Ukrainoje. Tuo metu Vladimiras Putinas tai paneigė.

Pasak V. Putino, įvykiai Ukrainos rytuose yra reakcija į Kijevo valdžios nenorą ir nesugebėjimą atsižvelgti į rusakalbių gyventojų interesus.

Ginkluoti pastatų grobikai, remiami aktyvesnių vietos gyventojų, antradienio naktį toliau tvirtino pozicijas. Laikinasis Ukrainos prezidentas išvakarėse atleido už antiteroristinę operaciją atsakingą saugumo vadą ir pranešė, kad ultimatumas galioja. Laikinasis gynybos ministras pranešė, kad negali pasitelkti kai kurių dalinių iš Rytų Ukrainos, nes juos užblokavę civiliai.

Vienas iš separatistų lyderių Donecke po pasitarimo užgrobtame administracijos pastate paskelbė, kad bus siekiama užimti strateginius objektus visoje Donecko srityje, kur gyvena dešimtadalis Ukrainos gyventojų. Europos Sąjunga pirmadienį vakare sutarė, kad bus plečiamas sąrašas Rusijos piliečių, kuriems taikomos vizų sankcijos ir bankų sąskaitų įšaldymas, bet dar nesutarė dėl konkrečių pavardžių. Griežtesnes sankcijas Europos Sąjunga atidėjo, laukdama ketvirtadienį galimų keturšalių derybų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi