Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.14 23:04

L. Linkevičius apie ES reakciją: degant namui neturėtume rūpintis indų plovimu

Sankcijos Rusijai plečiamos ilginant sąrašą asmenų ir subjektų, kuriems taikomi ribojimai, o Ukrainos biudžetui skiriama 1,6 mlrd. eurų, mažinami muitai ukrainietiškos kilmės prekėms – dėl to pirmadienį sutarė Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai.

Sankcijos Rusijai plečiamos ilginant sąrašą asmenų ir subjektų, kuriems taikomi ribojimai, o Ukrainos biudžetui skiriama 1,6 mlrd. eurų, mažinami muitai ukrainietiškos kilmės prekėms – dėl to pirmadienį sutarė Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai.

„Nutarta išplėsti antros fazės sankcijų sąrašą – sąrašą asmenų ir kitų subjektų, kuriems turėtų būti taikomos tikslinės ribojimo priemonės. Konkretus sąrašas atsiras darbo tvarka, bet pats sprendimas priimtas jau šiandien“, – po ES Užsienio reikalų tarybos posėdžio Liuksemburge BNS sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jo teigimu, kol kas nenustatyta, kiek naujų asmenų ir subjektų bus taikomi ribojimai. Šiuo metu sąraše yra 33 Rusijos piliečiai bei subjektai.

„Komisija taip pat įpareigota rengti ir papildomas priemones, neatmetant ir trečiosios fazės ekonominėje srityje. Pasikeitėme nuomonės apie tai, aš minėjau finansų, bankinį sektorių, ginklų embargą“, – tvirtino ministras.

Užsienio reikalų taryba taip pat nusprendė panaikinti arba sumažinti muitų tarifus ukrainietiškos kilmės prekėms. Patvirtintas ir makrofinansinės paramos suteikimas.

„Tai reiškia tiesioginę paramą biudžetui, pirmas jos srautas yra 1,6 mlrd. eurų“, – sakė L. Linkevičius.

Pirmadienį ES ministrai pareiškė paramą Ukrainos teritoriniam vientisumui ir suverenitetui.

„Rusiją raginame atšaukti mandatą, pagal kurį Federacijos Taryba dar anksčiau leido naudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainoje. Palaikome Ukrainą, kadangi ji turi teisę ir pareigą ginti savo suverenitetą ir vykdyti operaciją, kad atkurtų tvarką, rimtį Ukrainoje“, – kalbėjo ministras.

ES viršūnės gali susitikti kitą savaitę

„Jeigu prireiktų, kitą savaitę galėtų įvykti Europos valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimas sutarti dėl naujų sankcijų“, – po susitikimo sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras ir Laurent'as Fabiusas.

Po pokalbio su savo kolegomis iš JAV, Rusijos ir Vokietijos jis teigė, kad Ukrainos rytuose „esama didelio organizuoto smurto veiksmų“. „Darosi akivaizdu, kad Rusijai tenka dalis atsakomybės už šį smurtą, – tęsė jis. – Mes turime veikti“.

„Beveik nėra abejonių, kad vyksta tai, kas buvo planuota ir kilo iš Rusijos. Būriai yra gerai ginkluoti, apmokyti, treniruoti, susiderinę, jie elgiasi lygiai taip pat, kaip Rusijos pajėgos elgėsi iki tol, kol Rusijos kariai visiškai užėmė Krymą. Taigi yra visi suplanuoto ir tyčinio Ukrainos suvereniteto ir nepriklausomybės pažeidimo požymiai“, –  anksčiau sakė Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague`as.

Tačiau ar tai ką nors keičia? Neoficialiai teigiama, kad ministrai kol kas neketina svarstyti ekonominių sankcijų Rusijai. Esą sankcijos gali būti tik minimaliai praplėstos – tai yra galbūt daugiau asmenų bus neleidžiama keliauti į Europą arba bus įšaldytos jų sąskaitos. Ir, aišku, bus pasmerkti įvykiai Rytų Ukrainoje.

Formaliai laukiama ketvirtadienio susitikimo Ženevoje, kur turėtų deryboms susitikti Ukrainos, Rusijos, Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų atstovai. Lietuvos užsienio reikalų ministras atrodo nusivylęs vangia Europos reakcija.

„Neturėtume koncentruotis į indų plovimą, kai dega namas. Reikia žiūrėti į realybę. O realybė ta, kad matome labai akivaizdžius išorinės agresijos faktus. Tęsiama tai, kad buvo vykdyta Kryme. Ten yra identifikuotų smogikų, agentų, kurie kursto smurtą, užiminėja pastatus, juos palaiko dalis vietinių“, – prieš susitikimą teigė L. Linkevičius.

Ant ministrų darbo stalų – ne tik sankcijos, tačiau ir planai mažinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos. Lenkija siūlo kurti energetinę sąjungą, galbūt bendrai biržoje pirkti dujas, kad Maskva negalėtų manipuliuoti kainomis.

„Yra daug, ką turi padaryti ES, turint galvoje galimus dujų tiekimo sutrikimus iš Rusijos. Dėl įvykių Rytuose turime greičiau kurti energetinę sąjungą, turime pastatyti jungtis, priimti reguliavimo taisykles, administracinius sprendimus“, – sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis.

Kol kas ES tik patvirtino milijardo eurų paramą Ukrainai, kad ši stabilizuotų ekonominę padėtį, taip pat dar keturiems ukrainiečiams, kaltinamiems valstybės lėšų pasisavinimu, pritaikė sankcijas. Kas jie, ketinama paskelbti antradienį. Iš visos Bendrija įšaldė lėšas ir neleidžia įvažiuoti dvidešimt šešiems ukrainiečiams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi