Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.13 19:47

Ukrainoje vyksta antiteroristinė operacija, įtraukta kariuomenė

BNS, DELFI.lt 2014.04.13 19:47

Ukrainos saugumo pajėgos pradėjo „antiteroristinę“ operaciją šalies rytuose esančiame Slaviansko mieste, kur prorusiški ginkluoti aktyvistai užėmė milicijos ir saugumo tarnybos pastatus, sekmadienį paskelbė Ukrainos vidaus reikalų ministras.

Ukrainos saugumo pajėgos pradėjo „antiteroristinę“ operaciją šalies rytuose esančiame Slaviansko mieste, kur prorusiški ginkluoti aktyvistai užėmė milicijos ir saugumo tarnybos pastatus, sekmadienį paskelbė Ukrainos vidaus reikalų ministras.

„Slavianske prasidėjo antiteroristinė operacija. Jai vadovauja valstybės saugumo tarnybos antiteroristinis centras. Buvo įtrauktos pajėgos iš visų šalies saugumo junginių“, – savo „Facebook“ puslapyje paskelbė Arsenas Avakovas, kurį cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

„Tegu Dievas bus su mumis“, – priduria ministras.

19.45 val. Laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas pranešė apie armijos panaudojimą

Po Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdžio O. Turčynovas pranešė apie „plataus masto antireroristinės operacijos panaudojant Ukrainos ginkluotąsias pajėgas“ pradžią, skelbia unian.net.

Apie šį sprendimą O. Turčynovas informavo per televiziją kreipdamasis į šalies žmones.

„Neleisime Rusijai Rytų Ukrainoje pakartoti Krymo scenarijų“, – sakė O. Turčynovas.

Ukrainos pajėgoms ginklu besipriešinantiems asmenims iškeltas savotiškas ultimatumas. Iki pirmadienio ryto jie turi sudėti ginklus. Pasidavusiems kovotojams O. Turčynovas žada amnestiją.

Taip pat pranešama apie Ukrainos nacionalinės gvardijos rezervistų mobilizavimą. Jie kovinius veiksmus Slaviansko apylinkėse pradės antradienį, pranešė Mykola Velikovičius, Ukrainos vidaus reikalų ministro pavaduotojas.

16.32 val. Per teisėsaugos operaciją Slavianske žuvo vienas ir buvo sužeisti devyni žmonės, praneša regiono administracija

Penki žmonės patyrė šautines žaizdas per operaciją, kurią teisėsaugos institucijos vykdė Slavianske, sekmadienį paskelbė Donecko regiono administracijos sveikatos apsaugos departamentas.

Be to, tęsiasi ginkluotas konfliktas Rostovą ir Charkovą jungiančiame kelyje tarp Slaviansko ir Artemivsko, per kurį iki 12 val. 30 min. vienas žmogus žuvo, o dar keturi buvo sužeisti, nurodė departamentas.

Greitosios pagalbos komandų judėjimas Slavianske yra apribotas, bet medikai užtikrina pirmąją pagalbą ir visais įmanomais būdais veža sužeistuosius į medicinos įstaigas.

Anksčiau vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pranešė, kad žuvo vienas Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) pareigūnas, o dar penki buvo sužeisti. Jis sakė, kad aukų patyrė ir kita konfrontacijos šalis, bet konkretaus skaičiaus nenurodė.

15.58 val. Slavianske prieš prorusiškus separatistus buvo panaudoti sraigtasparniai ir granatsvaidžiai

Ukrainos specialiosios pajėgos panaudojo kovinius sraigtasparnius ir granatsvaidžius, atakuodamos prorusiškų ginkluotų separatistų pozicijas Slavianske Donecko regione, remdamasi liudininkais ir informacija iš „Facebook“ pranešė interneto naujienų tarnyba „0629“.

„Didžiausią operacijos dalį atliko Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) specialieji junginiai“, – sakoma pranešime.

14.22 val. Prorusiški separatistai užgrobė merijos pastatą Mariupolyje

Prorusiški separatistai sekmadienį užėmė merijos pastatą rytinės Ukrainos Mariupolio mieste, pranešė vietos žiniasklaida.

Protestuotojai įžengė į šio miesto prie Azovo jūros merijos pastatą po mitingo, kuriame dalyvavo apie tūkstantis žmonių, reikalavusių sukurti separatistinę respubliką Rytų Ukrainoje, sakė vietos laikraščio „Priazovski rabočij“ žurnalistas.

Milicija nebandė pastoti kelio protestuotojams.

Pasak žurnalisto, jie įėjo į merijos vidų, nuėmė Ukrainos vėliavą ir pradėjo aplink pastatą statyti barikadas.

Tuo tarpu sekmadienio ryte „Novosti Donbassa“ buvo pranešusi, kad Mariupolyje ginkluoti vyrai bandė perimti vietos interneto svetainės 0629 ir televizijos „Sigma“ redakciją, „bet išėjo“ neįvykdę savo tikslų.

13.16 val. Per reidą Rytų Ukrainos Slaviansko mieste žuvo vienas saugumietis, dar 5 buvo sužeisti

Ukrainos vidaus reikalų ministras sekmadienį sakė, kad per specialiųjų pajėgų reidą prieš prorusiškų aktyvistų užimtą milicijos nuovadą šalies rytuose esančiame Slavianske abi priešpriešos šalys patyrė nuostolių.

„Yra žuvusiųjų ir sužeistųjų abiejose pusėse, – savo „Facebook“ puslapyje parašė Arsenas Avakovas. – Mūsų stovykloje (žuvo) SBU (Ukrainos saugumo tarnybos) pareigūnas ... Separatistų stovykloje – nenustatytas skaičius (aukų) ... Separatistai ėmė saugotis naudodamiesi gyvaisiais skydais“.

Dar penki valstybės saugumo pareigūnai buvo sužeisti per „antiteroristinę“ operaciją, kuri sekmadienį vykdoma prieš prorusiškus separatistus Slavianske.

Jis pridūrė, kad maždaug tūkstantis žmonių teikia paramą separatistams.

A. Avakovas pridūrė, kad Ukrainos specialiosios pajėgos pradėjo „persigrupuoti“, bet daugiau detalių nepateikė.

Maždaug 20 ginkluotų prorusiškų aktyvistų šeštadienį užėmė Slaviansko milicijos nuovadą, o vėliau – ir miesto SBU pastatą.

Pranešimus apie šiuos reidus lydi nepatvirtinti pranešimai apie milicijos nuovadų užėmimus ir kituose to rusifikuoto Rytų Ukrainos regiono miestuose.

Vaizdo medžiagoje, kuri buvo parodyta per Ukrainos televiziją, matyti, kaip ginkluoti vyrai šaudo šeštadienį atakuodami milicijos nuovadą netoli Slaviansko esančiame Kramatorske.

Ukrainos vidaus reikalų ministerija šeštadienį paneigė, kad Kramatorsko milicijos nuovadą taip pat užėmė ginkluoti separatistai.

A. Avakovas savo pranešime „Facebook“ sakė tik tai, kad „Kramatorsko žmonės yra nepatenkinti įsiveržėlių veiksmais“.

Rytų Ukrainą krečia protestai, kurių dalyviai reikalauja, kad regionas surengtų referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos, panašius į tą, kuris nulėmė Krymo aneksiją praėjusį mėnesį.

12.38 val. Specialiosios paskirties pajėgos pašalino kelio užtvarą Slavianske

Ukrainos teisėsaugos pajėgos pašalino vieną kelio užtvarą Slavianske Donecko regione, „Twitter“ pranešė naujienų tarnyba „Novosti Donbassa“.

„Ukrainos specialioji milicija pašalino vieną iš kelio užtvarų Slavianske“, – sakoma pranešime su nuotrauka iš įvykio vietos.

Anksčiau Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas paskelbė, kad šiame mieste pradedama teisėsaugos institucijų operacija.

Vietos leidinys „Slavgorod“ pranešė, kad per susišaudymą prie vienos kelios užtvaros Slavianske kažkiek žmonių buvo sužeista.

„Kaip sakė Minkovkos kaimo gyventojai, ryte čia buvo atvežti du sužeistieji. Suteikus pirmąją pagalbą, jie buvo nusiųsti į Artiomovską“, – sakoma pranešime.

„Novosti Donbassa“ pranešė, kad ginkluoti vyrai įrengė patikrinimo postą netoli karinio aerodromo Kramatorske Donecko regione ir tebėra miesto tarybos pastate ir milicijos būstinėje.

Tuo tarpu Mariupolyje ginkluoti vyrai bandė perimti vietos interneto svetainės 0629 ir televizijos „Sigma“ redakciją, „bet išėjo“, pranešė „Novosti Donbassa“.

12.36 val. Ginkluoti užpuolikai užėmė administracinius pastatus Donecko regiono Jenakijevės mieste

Ginkluoti užpuolikai naktį iš šeštadienio į sekmadienį užėmė vietos administracijos, prokuratūros ir milicijos pastatus Donecko regiono Jenakijevės mieste, pranešė interneto portalas „OstroV“.

„Rusijos ir vadinamosios Donecko respublikos vėliavos kabo ant miesto administracijos pastato“, – sakoma pranešime.

***

„Reuters“ korespondentas, stebintis įvykius prie miesto milicijos nuovados, sakė, kad danguje skraido du kariškių sraigtasparniai.

Šeštadienį A. Avakovas įvykius šalies rytuose pavadino „Rusijos agresijos pasireiškimu“.

„Ukrainos valdžia vertina šios dienos įvykius kaip Rusijos Federacijos agresijos pasireiškimą “, – parašė jis savo „Facebook“ puslapyje.

Prorusiški aktyvistai su automatais šeštadienį užėmė vyriausybinius pastatus šiame mieste, esančiame maždaug 150 km nuo Rusijos sienos, ir miesto pakraščiuose įrengė barikadas.

Kijevas pranešė, jog Ukrainos laikinasis užsienio reikalų ministras Andrijus Deščycia šeštadienį Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergejui Lavrovui telefonu pasakė „sustabdyti provokuojamą Rusijos specialiųjų tarnybų veiklą rytiniuose Ukrainos regionuose“.

Tačiau Maskva sakė, kad S.Lavrovas griežtai atmetė šiuos kaltinimus ir „pažymėjo, kad panašius tvirtinimus ... skelbė Vašingtonas, nors (Rusijai) dar nebuvo pateiktas joks konkretus įrodymas“.

Ukrainos prezidento pareigas einantis Oleksandras Turčynovas sušaukė skubų saugumo pasitarimą, kai jo vidaus reikalų ministras pranešė, kad kilo „susišaudymas“ tarp saugumo pajėgų ir ginkluotų užpuolikų, kurie atakavo milicijos nuovadą šalies rytuose esančiame Kramatorsko mieste.

Pasitarimas baigėsi maždaug vidurnaktį (ir Lietuvos laiku), po jo nebuvo nieko pranešta, tik tai, kad dalyviai aptarė priemones, kuriomis būtų galima „normalizuoti situaciją Rytų Ukrainoje“.

Civiliams gyventojams Ukrainos ministras nurodė neiti į lauką

Ukrainos vidaus reikalų ministras sekmadienį nurodė šalies rytuose esančio Slaviansko gyventojams neiti į lauką, nes laukiama susirėmimų tarp Ukrainos saugumo pajėgų ir prorusiškų aktyvistų, kurie mieste užėmė vyriausybinius pastatus.

„Perduokite tai visiems civiliams gyventojams: jie turėtų palikti miesto centrą, neiti iš savo butų ir neiti prie langų“, – sakė Arsenas Avakovas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

Ministras taip pat sakė, kad mieste buvo šaudoma, bet „Reuters“ reporteris Slavianske sakė šaudymo negirdėjęs.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi