Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Donecke ginkluoti asmenys mėgino užgrobti chemijos fabriką

BNS, ELTA, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Nacionalinės gvardijos kovotojai apgynė Donecko chemijos fabriką, kuriame yra saugomas didelis kiekis sprogstamųjų medžiagų.

Nacionalinės gvardijos kovotojai apgynė Donecko chemijos fabriką, kuriame yra saugomas didelis kiekis sprogstamųjų medžiagų.

23.26 val. Donecke ginkluoti asmenys mėgino užgrobti chemijos fabriką

Nacionalinės gvardijos kovotojai apgynė Donecko chemijos fabriką, kuriame yra saugomas didelis kiekis sprogstamųjų medžiagų.

Apie tai paskelbė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba, rašo unian.net.

Šeštadienį Donecko chemijos fabriką užpuolė grupė ginkluotų asmenų, tačiau jis buvo saugomas nacionalinės gvardijos.

23.24 val. Ukrainos prezidento administracija ieško priemonių atremti užpuolikus

Separatistams suteikiama beveik paskutinė proga taikiai sudėti ginklus, tokio turinio pareiškimą išplatino Ukrainos prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Andrejus Senčenko, skelbia unian.net.

Be to, žadama nubausti tuos pareigūnus, kurie Donecko apskrityje puolant milicijos ir administracijos pastatus, užpuolikams nesipriešino. Planuojama pakeisti dalį vadovybės.

21.24 val. Kramatorske, Donecko apskrityje, po susišaudymo užgrobtas milicijos pastatas.

21.53 val. Ukrainos vidaus reikalų ministerijos Donecko valdybos vadovas Konstantinas Požidajevas atsistatydina, skelbia unian.net.

21.52 val. Ukrainos vidaus reikalų ministras įvertino situaciją Donecke

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalino informacija apie situaciją Donecko apskrityje.

„Kramatorske, Donecko apskrityje, vyksta susišaudymas... Nežinomi asmenys apšaudė milicijos pastatą. Pareigūnai atsišaudo“, – rašė jis.

„Donesko srities miestelyje Krasnyj Lymane kovinių pajėgų antpuolis su trumpais vamzdžiais rusiškos gamybos automatais AK-100 atremtas milicijos pareigūnų ir miesto kovotojų. Ginklais АК100 su granatų mėtimo įtaisais yra ginkluoti tik Rusijos federacijos kariai“, – pabrėžė jis.

Slovjanske, ministro turimais duomenimis, yra sunaikinti mobilieji tinklai, blokuotas milicijos pastatas ir saugumo pastatas.

Pasak jo, Ukrainos valdžia šiuo metu vertina šeštadienio įvykius kaip Rusijos agresiją.

20.30 val. Šaukiama Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos taryba

Dėl įvykių Donecke laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas šeštadienį sušaukė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdį.

20.29 val. Slovjanske sulaikyti žurnalistai

Slovjanske neramumai tęsiasi: ginkluoti žmonės sulaikė Hromadske TV ir Lenta.ru žurnalistus ir uždraudė jiems dirbti, rašo unian.net cituodamas vietos žiniasklaidą.

Žurnalistai sako, jog sulaikyti buvo iškart, kai prisiartino prie užimto VRM pastato. Po kurio laiko jie buvo paleisti.

Sulaikyti žurnalistai teigė, jog girdėjo, kaip vienas juos apieškojusių asmenų prisistatė esantis iš Krymo saviginos būrio.

19.19 val. Kalba apie referendumą Slovjanske

Donecko apskrities Slovjansko merė Nelia Štepa pareiškė, kad jos mieste vienareikšmiškai vyks referendumas ir apie tai turi artimiausiu metu paskelbti Kijevo valdžia.

Apie tai miesto merė kalbėjo per Rusijos televizijos kanalą „Life News“, skelbia naujienų agentūra unian.net.

17.18 val. Ukrainos mieste per 2 tūkst. žmonių susikibo į „Vienybės grandinę“

Vidurio Ukrainos mieste Dniepropetrovske daugiau nei 2 000 žmonių šeštadienį išėjo į gatves, nešdami nacionalines vėliavas ir susikibo rankomis į „Vienybės grandinę“, simbolizuojančią pastangas suvienyti separatistinės krizės krečiamą šalį.

Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, žmonės susirinko prie Dniepropetrovsko administracijos pastato ir susikibę rankomis sudarė gyvąją grandinę nuo Šmito iki Serovo gatvės.

17.17 val. O. Turčynovas atleido iš pareigų Saugumo Tarnybos Donecko saugumo skyriaus vadovą

Laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas šeštadienį atleido Saugumo Tarnybos Donecko skyriaus vadovą Valerijų Ivanovą, pranešė prezidentūra.

V. Ivanovo atleidimas laikytinas reakcija į neramumus Donecko srityje. Ukrainos dabartine valdžia nepatenkinti prorusiški aktyvistai užėmė Donecko milicijos pastatus ir regioninio Saugumo Tarnybos skyriaus Slovjanske ir iškėlė virš miesto administracijos būstinės Rusijos vėliavą.

16.59 val. Donecke prorusiški protestuotojai šturmavo VRM skyrių

Apie 200 prorusiškų protestuotojų, ginkluotų lazdomis, šeštadienį įsiveržė į Ukrainos VRM vietos padalinio būstinę rytiniame Donecko mieste, pranešė žiniasklaida.

Naujienų agentūros AFP korespondentas nurodė, kad protestuotojai nesutiko pasipriešinimo, o ant oficialiai išformuotų milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“ autobuso, kuris greitai atvažiavo į įvykio vietą, buvo pritvirtintos juostelės su oranžinės ir juodos spalvos dryžiais – solidarumo su prorusiškomis jėgomis simbolis.

Naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad protestuotojai reikalavo, jog atsistatydintų vietos VRM vadovas Kostiantynas Požydajevas.

16.57 val. Ukrainos laukia „Krymo scenarijus“, jeigu bus sužlugdyti prezidento rinkimai, sako kandidatas P. Porošenka

Ukrainos prezidento posto siekiantis nepriklausomas Aukščiausiosios Rados deputatas Petro Porošenka šeštadienį pareiškė, jog jeigu pirmalaikiai valstybės vadovo rinkimai bus sužlugdyti, įvykiai šalyje klostysis pagal „Krymo scenarijų“.

„Jeigu neišsaugosime savo rinkimų ir rinkimai bus perkelti pagal išorinį scenarijų, labai didelis pavojus, kad pas mus bus „Krymas 2“, „Krymas 3“, „Krymas 4“, – P. Porošenko sakė per susitikimą su studentais vakariniame Ostroho mieste, turėdamas omenyje praeitą mėnesį Rusijos įvykdytą to Juodosios jūros pusiasalio aneksiją.

16.55 val. Ukraina ragina Maskvą nutraukti provokacijas rytiniuose regionuose

Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrijus Deščycia šeštadienį pareikalavo, kad Maskva sustabdytų Rusijos specialiųjų tarnybų agentų „provokuojančius veiksmus“ šalies rytinėje dalyje, kai prorusiški kovotojai užėmė du pastatus Slovjansko mieste Donecko srityje.

16.53 val. NATO pakomentavo Rusijos pretenzijas Aljansui

NATO šeštadienį pareiškė, kad Rusija, siekdama nukreipti dėmesį nuo savo veiksmų Ukrainos atžvilgiu, Aljansui iškėlė virtinę kaltinimų, grindžiamų klaidinančiai interpretuojamais faktais ir ignoruojančių NATO pastangas vystyti bendradarbiavimą su Maskva.

„Rusija taip pat atliko nepagrįstų išpuolių prieš Ukrainos valdžios legitimumą ir panaudojo jėgą, siekdama užimti dalį Ukrainos teritorijos“, – sakoma ilgame komentare rusų kalba, kuris buvo paskelbtas NATO tinklalapyje.

Tame pranešime pateikiama Maskvos ir Aljanso santykių apžvalga, kurioje neigiamas kaltinimas, jog NATO daugelį metų stengėsi nustumti Rusiją nuo tarptautinės arenos centro.

15.29 val. Slavianskas: užimtas antras pastatas, išgrobstytas ginklų arsenalas

Prorusiškai nusiteikę separatistai Rytų Ukrainoje esančiame Slavianske užgrobė ne tik milicijos, bet Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pastatą, praneša „Reuters“.

Milicijos atstovų Kijeve duomenimis, užimtame Slaviansko pastate buvo mažiausiai 400 pistoletų ir 20 automatinių ginklų.

„Ginklų užgrobimas buvo pagrindinis užpuolikų tikslas. Jie juos dalina Slaviansko protestų dalyviams“, – teigiama pranešime.

15.08 val. Ukraina prarastus Krymo gamtinių dujų išteklius vertina 40 mlrd. dolerių

Ukrainos energetikos ministras Jurijus Prodanas prarastus gamtinių dujų išteklius kontinentiniame šelfe aplink Krymo pusiasalį įvertino 40-čia milijardų dolerių.

„Praradome labai svarbias vietas Juodosios jūros šelfe. Patirtą žalą įvertinome 40-čia milijardų dolerių – tiek būtume gavę išgaudami skalūnines dujas Kryme“, – „Euractiv“ korespondentams Briuselyje tvirtino J. Prodanas.

14.10 val. Ukraina stabdo mokėjimus už dujas Rusijai, kol bus baigtos derybos

Ukrainos valstybinė energetikos bendrovė „Naftogaz“ įšaldė mokėjimus už dujas Rusijai, kol bus baigtos derybos dėl kainų, žiniasklaida šeštadienį citavo bendrovės generalinį direktorių Andrijų Kobolevą.

Rusijos dujų eksporto monopolininkė „Gazprom“ anksčiau šį mėnesį pabrangino dujas vartotojams Ukrainoje nuo 268 iki 485 JAV dolerių už 1 000 kubinių metrų, sakydama, kad Kijevui nebegali būti taikoma ankstesnė nuolaida.

AFP/Scanpix nuotr.

11.25 val. Ukrainos rytuose naktį užgrobtas milicijos skyrius, mėginta užimti Donecko prokuratūrą, ministras žada griežtą atsaką

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pareiškė, kad ginkluoti žmonės užėmė Slaviansko milicijos skyrių Donecko srityje.

„Kol kas Slavianske ginkluoti, maskuojančias uniformas vilkintys vyrai yra užėmę milicijos rajono skyrių. Štai čia reakcija bus labai griežta. Kaip ir skirtumas tarp protestuojančiųjų ir teroristų“, – šeštadienio rytą parašė VRM vadovas socialiniame tinkle „Facebook“.

Anot pareigūnų, kaip pranešė 5-asis televizijos kanalas, minimą milicijos skyrių puolė šeši ginkluoti žmonės, kurie paleido kelis šūvius į orą ir šturmavo rajono skyrių.

Leidinys „Novosti Donbasa“ (Donbaso naujienos) šeštadienį pranešė, kad praėjusią naktį mėginta užimti ir Donecko srities prokuratūrą; „teisėsaugos organams pavyko sutrukdyti užėmimą, tačiau separatistai suspėjo apgadinti dalį turto pastato viduje“.

10.12 val. Prorusiški separatistai šeštadienį toliau laikė užėmę kai kuriuos vyriausybinius pastatus, nors šalies premjeras pažadėjo suteikti daugiau galių regionams, didėjant įtampai tarp Rusijos ir Vakarų šalių.

Premjeras Arsenijus Jaceniukas taip žadėjo penktadienį lankydamasis rytiniame akmens anglių kasybos regione Donecke, kur Kalašnikovo automatais ginkluoti protestuotojai užsibarikadavo vietos administracijos pastate ir reikalavo surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

Donecke ir kaimyniniame Luhansko regione įsitvirtinę protestuotojai kelia didžiausią iššūkį proeuropietiškiems Ukrainos lyderiams nuo vasario, kai buvo nuverstas Kremliaus palaikomas prezidentas, o naujoji vyriausybė mėgino užmegzti glaudesnius ryšius su Vakarų šalimis.

Naujos Iždo departamento sankcijos eskaluoja ginčą tarp Rusijos ir Vakarų šalių dėl Ukrainos, o Maskva pagrasino nutraukti dujų tiekimą savo kaimynei, jeigu nebus apmokėtos sąskaitos. Tai sukeltų ekonominę sumaištį Europos šalyse, kurioms dujos tiekiamos tranzitu per Ukrainą.

„Krymas yra okupuota teritorija. Toliau versime mokėti tuos, kurie susiję su tebesitęsiančiais Ukrainos suverenumo ir teritorinio vientisumo pažeidimais“, – sakė iždo sekretoriaus pavaduotojas kovos su terorizmu ir finansinės žvalgybos reikalams Davidas Cohenas, informuodamas apie naujas sankcijas.

Pagal šias priemones įšaldomi separatistinės Krymo vyriausybės lyderių, taip pat dujų bendrovės „Černomorneftegaz“, kurios lėšos buvo areštuotos Krymo parlamento ir dabar yra kontroliuojamos Maskvos, aktyvai Jungtinėse Valstijose.

Taikiniai – Krymo lyderiai

Naujų JAV sankcijų taikiniu tapo faktinis Sevastopolio miesto meras Aleksejus Čalyj, kuris buvo vienas iš kovo 18-osios sutarties dėl Krymo prijungimo prie Rusijos signatarų.

Sankcijos taip pat bus taikomos Krymo pirmojo ministro pavaduotojui Rustamui Temirgalijevui ir Jurijui Žerebcovui, kuris laikomas vienu iš pagrindinių kovo 16 dieną šiame Juodosios jūros pusiasalyje surengto separatistinio referendumo organizatorių.

Rinkimų komisijos pareigūnams Michailui Malyševui ir Valerijui Medvedevui sankcijos paskelbtos už to balsavimo, kurį Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai Europoje laiko neteisėtu, administravimą.

Į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą taip pat įtrauktas buvęs Ukrainos saugumo tarnybų vadovas Piotras Zima, kuris buvo pašalintas iš posto, kai prisiekė ištikimybę naujajai Krymo valdžiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.