Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Rusija reikalauja sprendžiant Ukrainos krizę į derybas įtraukti rytinių regionų atstovus

BNS 2015.09.08 13:45

Maskva antradienį pareiškė esanti pasiruošusi deryboms su Briuseliu ir Vašingtonu dėl Ukrainos ateities, tačiau reikalavo, kad tos šalies rytinių ir pietinių regionų, kuriuose gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, atstovai turėtų dalyvauti šiame procese.

Maskva antradienį pareiškė esanti pasiruošusi deryboms su Briuseliu ir Vašingtonu dėl Ukrainos ateities, tačiau reikalavo, kad tos šalies rytinių ir pietinių regionų, kuriuose gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, atstovai turėtų dalyvauti šiame procese.

„Iš tikrųjų esame pasiruošę svarstyti daugiašalį formatą, kuriame būtų atstovaujama europiečiams, Jungtinėms Valstijoms, Rusijai ir Ukrainos (konflikto) šalims, – Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė žurnalistams. – Mes pasisakome, kad Ukrainos pietums ir rytams būtų atstovaujama tokiose derybose.“

Rusijos diplomatijos vadovas užsiminė, kad tokiose derybose galėtų dalyvauti Ukrainos rytiniams ir pietiniams regionams atstovaujantys veikėjai, kurie kandidatuos gegužės 25 dieną vyksiančiuose pirmalaikiuose prezidento rinkimuose.

Pirmadienį Vašingtonas pareiškė norintis, kad per tolesnes dešimt dienų būtų surengtos keturšalės derybos tarp JAV, Rusijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES), siekiant sumažinti įtampą rytų Ukrainoje.

Pastarosiomis dienomis prorusiški aktyvistai užiminėjo vyriausybinius pastatus keliuose Ukrainos rytiniuose miestuose, paskelbė dvi sritis „suvereniomis liaudies respublikomis“ ir žadėjo surengti separatistinius referendumus.

Rusija argumentavo, kad įtampa galėtų sumažėti tik tuomet, jeigu Kijevo įvykdytų konstitucinę reformą, kuri suteiktų daugiau galių rusakalbių regionams.

S. Lavrovas apgailestavo, kad ta „konstitucinė reforma ruošiama slaptai“, ir sakė, kad Rusija norėtų pamatyti Ukrainos naujojo pagrindinio įstatymo projektą prieš pradedant derybas dėl krizės.

Jis atmetė Vakarų šalių kaltinimus, kad Maskva finansuoja neramumus Ukrainos rytuose.

„Todėl tuos pareiškimus palieku mūsų partnerių amerikiečių sąžinei. Kaip sako rusai, nereikia krauti nuo sergančios galvos ant sveikos“, – sakė S. Lavrovas ir pridūrė, kad „mūsų partneriai amerikiečiai mėgina analizuoti padėtį, priskirdami savo įpročius kitiems“.

Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney anksčiau pareiškė, kad kai kurių Ukrainos pietuose ir rytuose vykusių demonstracijų dalyviams buvo sumokėta; kad tarp jų buvo ne vietos gyventojų ir kad už tų įvykių stovi išorinės jėgos.

„Nuskambėjo taip tarsi jis būtų grįžęs penkiais mėnesiais atgal ir pasakojęs apie įvykius Maidane Kijevo centre“, – sakė S. Lavrovas.

Rusija kaltino Vašingtoną kursčius provakarietišką liaudies sukilimą, kuris vasarį nuvertė Maskvos palaikomą Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Kai buvo nuverstas V. Janukovyčius, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė karius į Ukrainai priklausantį Krymo regioną, kuriame gyventojų daugumą taip pat sudaro rusakalbiai. Maskva aneksavo tą Juodosios jūros pusiasalį praeitą mėnesį, po vietos valdžios organizuoto separatistinio referendumo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi