Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.08 13:17

Ispanijos parlamentas neleis Katalonijai rengti referendumo dėl atsiskyrimo

BNS 2014.04.08 13:17

Ispanijos parlamentas antradienį turėtų triuškinama balsų dauguma atmesti šiaurės rytinio Katalonijos regiono prašymą leisti surengti referendumą dėl nepriklausomybės.

Ispanijos parlamentas antradienį turėtų triuškinama balsų dauguma atmesti šiaurės rytinio Katalonijos regiono prašymą leisti surengti referendumą dėl nepriklausomybės.

Trys Katalonijos parlamento atstovai ketina pateikti atitinkamą peticiją svarstymui ir balsavimui parlamente antradienį vakare.

Barselonoje įsikūrusi Katalonijos vyriausybė nori lapkričio 9 dieną surengti referendumą dėl nepriklausomybės, tačiau Ispanija sako, jog plebiscito nebus. Šalies konstitucija numato, kad referendumą gali rengti tik centrinė vyriausybė.

Katalonijos prezidentas Arturas Masas tvirtina, jog balsavimas dėl regiono nepriklausomybės vis tiek bus surengtas.

A. Masas ėmėsi žingsnių organizuoti šį referendumą, kai 2012 metais jam nepavyko pasiekti geresnio finansinio pakto Katalonijai.

Ispanijos parlamentas vasarį jau pasisakė prieš tokio plebiscito organizavimą. Tuomet prieš referendumą balsavo 272 deputatai, „už“ buvo 43.

Be to, kovo pabaigoje Konstitucinis Teismas Katalonijos referendumą dėl nepriklausomybės paskelbė nekonstituciniu.

Pagal Ispanijos konstituciją joks regionas „negali vienašališkai sušaukti referendumo dėl apsisprendimo ... integracijos į Ispaniją“ klausimu, sakoma rašytinėje nutarties santraukoje, kurią paskelbė Teismas.

Teismas „nekonstituciniu ir niekiniu“ paskelbė Katalonijos regiono parlamento deklaraciją, kurioje sakoma, kad Katalonija turi suverenią teisę surengti balsavimą dėl savo ateities.

Daugelis katalonų lyginasi su Škotija, kurios lyderiai referendumą dėl nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos rengia rugsėjį. Šiam žingsniui britų vyriausybė davė leidimą.

Ispanijos konservatorių premjeras Mariano Rajoy teigė, kad Katalonija negali rengti referendumo kaip Škotija, nes Ispanija, ne taip, kaip Didžioji Britanija, turi rašytinę konstituciją, kurioje tokia galimybė nenumatyta.

Daugelis katalonų, kurie didžiuojasi savo atskira kalba bei kultūra ir yra pavargę nuo penkerius metus trunkančios recesijos, nori perbraižyti Ispanijos žemėlapį ir sako, kad jaučiasi apgaudinėjami mokesčius perskirstančios centrinės vyriausybės.

Katalonijoje gyvena 7,5 mln. iš 46 mln. visos Ispanijos gyventojų. Regione sukuriama daugiau kaip penktadalis Ispanijos ekonomikos produkcijos ir ketvirtadalis šalies eksporto.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi