Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.08 09:13

J. Kerry aptars Ukrainos krizę su diplomatijos vadovais

BNS 2014.04.08 09:13

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pirmadienį sutiko susitikti su Rusijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovais, imantis naujų pastangų sumažinti įtampą rytų Ukrainoje, Baltiesiems rūmams grasinant naujomis sankcijomis, jeigu Maskva surengs intervenciją.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry pirmadienį sutiko susitikti su Rusijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovais, imantis naujų pastangų sumažinti įtampą rytų Ukrainoje, Baltiesiems rūmams grasinant naujomis sankcijomis, jeigu Maskva surengs intervenciją.

J. Kerry susitikimai su užsienio reikalų ministrais vyks ateinančias dešimt dienų, nurodė JAV Valstybės departamentas. Jie rengiami didėjant JAV susirūpinimui, kad Rusija gali neapsiriboti aneksavusi Krymą ir mėginti atplėšti kitas Ukrainos teritorijas. Dėl šios priežasties Baltieji rūmai paskelbė perspėjimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

„Jeigu Rusija pajudės į rytų Ukrainą – atvirai arba slapta – tai būtų labai rimtas eskalavimas“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney, pridūręs, kad Jungtinės Valstijos „pasiruošusios įvesti tolesnes sankcijas Rusijos ekonomikos sektoriams, jeigu padėtis paaštrės.“

Prorusiški aktyvistai pastarosiomis dienomis užėmė vietos administracijos pastatus trijuose rytiniuose Ukrainos regionuose, o du iš jų pirmadienį paskelbė „suvereniomis liaudies respublikomis“, planuodami surengti separatistinius referendumus. Šie įvykiai atrodo labai panašūs į tuos, kurie vyko praeitą mėnesį prieš Rusijai aneksuojant Krymą. Ukrainos vyriausybė perspėjo malšinti neramumus, nors Rusija prie šalies sienų yra sutelkusi dešimtis tūkstančių karių.

Siųsdamas aiškų signalą, jog JAV laiko Rusiją atsakinga dėl neramumų kurstymo rytų Ukrainoje, J. Carney sakė, kad esama tvirtų įrodymų, jog kai kuriems prorusiškiems protestuotojams, dalyvavusiems vyriausybinių pastatų užėmimo operacijose rytų Ukrainoje, buvo sumokėta ir kad jie nėra vietos gyventojai.

„Aišku, kad tai yra padidėjusio Rusijos spaudimo Ukrainai rezultatas. Matome tai iš pajėgų, kurios buvo sutelktos pasienyje“, – aiškino Baltųjų rūmų atstovas, ragindamas V.Putiną atitraukti tas pajėgas.

Tačiau pasisakantiems už griežtesnį JAV atsaką dabartiniai Baltųjų rūmų grūmojimai Maskvai atrodo nepakankami. Arizonos senatorius respublikonas Johnas McCainas sakė, kad neramumai rytų Ukrainoje atrodo tarsi parengti „tiesiai iš prezidento Putino žaidimo taisyklių knygelės“.

„Panašu, kad tolesnės Rusijos agresijos prieš Ukrainą pavojus didėja, todėl atrodo piktinama, jog (prezidento Baracko) Obamos administracija vis dar nepatenkino Ukrainos vyriausybės prašymo suteikti kuklią karinę pagalbą“, – sakė jis.

Baltieji rūmai ignoravo raginimus pasiųsti modernios ginkluotės Ukrainai, argumentuodami, kad jie siekia mažinti įtampą, o ne ją kurstyti.

Anksčiau pirmadienį kalbėdamasis telefonu su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, J. Kerry sakė, kad Jungtinės Valstijos su „dideliu susirūpinimu“ stebi įvykius Ukrainos rytiniuose miestuose ir skeptiškai vertina pareiškimus, kad jie yra spontaniški, nurodė Valstybės departamentas. J. Kerry pažymėjo, kad Ukrainoje neseniai buvo suimta Rusijos žvalgybos operatyvininkų, taip pat ragino Rusijos vyriausybę atsiriboti nuo separatistų veiksmų.

Tuo tarpu S. Lavrovas pabrėžė „nuolatinė būtinybę vykdyti nuodugnią ir skaidrią konstitucijos reformą, visokeriopai įtraukiant visas politines jėgas ir regionus, ypač stiprėjant protestams pietryčių Ukrainoje“, sakoma Rusijos URM pranešime.

Jis taip pat pabrėžė, jog labai „svarbus realus dialogas dėl federacinės Ukrainos struktūros ir jos neprisijungimo prie blokų statuso įtvirtinimas“, turėdamas omenyje Kremliaus pastangas užkirsti Kijevui kelią į narystę NATO.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi