Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukraina: Luhanske separatistai užminavo Saugumo tarnybos pastatą

Ukrainos saugumo tarnyba reikalauja, kad separatistai paleistų įkaitus, sudėtų ginklus ir išminuotų administracines patalpas. Užsibarikadavę protestuotojai nepasiduoda ir rengiasi atremti šturmą bei neigia užsiminavę ar laiką įkaitus.

Ukrainos saugumo tarnyba reikalauja, kad separatistai paleistų įkaitus, sudėtų ginklus ir išminuotų administracines patalpas. Užsibarikadavę protestuotojai nepasiduoda ir rengiasi atremti šturmą bei neigia užsiminavę ar laiką įkaitus.

„Nėra jokių sprogmenų, nėra jokių įkaitų. Mums nereikia įkaitų, kad gautume ko norime“, – sakė Antonu pasivadinęs vienas protestuotojų, prisistatęs šios akcijos koordinatoriumi.

Ukrainos saugumo tarnybos Kovos su terorizmu grupė, atsakinga už Saugumo tarnybos pastato Luhanske išlaisvinimą, nustatė, kad radikalių organizacijų nariai užminavo patalpas, remdamasi Ukrainos saugumo tarnybos spaudos centro duomenimis rašo svetainė unian.net.

Pranešama, kad grasindami ginklais ir sprogmenimis, separatistai prievarta laiko maždaug 60 žmonių: jiems neleidžiama palikti pastato ir grįžti namo. Tai reiškia, kad jie imasi priemonių, kurias naudoja teroristai.

„Tokie veiksmai yra itin pavojingi, nes kelia grėsmę žmonių gyvybėms tiek patalpų viduje, tiek lauke. Ukrainos saugumo tarnyba reikalauja, kad piktadariai paleistų įkaitus, sudarytų jiems galimybę saugiai palikti pastatą, taip pat sudėtų ginklus ir išminuotų administracines patalpas“, – sakoma pranešime.

Separatistai rengiasi atremti šturmą

Luhansko apskrities Saugumo tarnybos pastatą užėmę separatistai ir mitinguotojai stiprina barikadas bei rengiasi atremti galimą šturmą. Aktyvistai čia susirinkusiems žmonėms pranešė, kad pastato šturmą planuojama vykdyti antradienį, balandžio 8 d. Žmonių prašoma prisidėti prie pastato gynybos. Aplink Ukrainos Saugumo tarnybos pastatą sumontuoti įtvirtinimai išaugo dvigubai.

Kaip praneša unian.net, barikados sumontuotos iš šiukšlių, padangų ir tvorų. Taip pat mitinguotojai beria atvežtą smėlį į maišus bei stiprina įtvirtinimus. Iš viešojo transporto stotelės „Donbass“ pusės gyva grandine išsirikiavusios moterys su ikonomis rankose, tokiu būdu užtverdamos kelią smogikams. Šalia barikadų – į Molotovo kokteilius panašūs buteliai.

Čia susirinkę apie tūkstantis mitinguojančių, o prieš Saugumo tarnybos pastatą esančiame parke susirinkę dar apie tūkstantis stebėtojų, daugiausiai tai moterys ir vaikai.

Balandžio 6 d. Luhansko separatistai užėmė Ukrainos Saugumo tarnybos pastatą ir ginklų sandėlį. Šturmo metu buvo išlaužtos pastato durys, akmenimis išdaužyti langai, mitinguotojams pavyko įsiveržti į pastato vidų bei iškelti Rusijos Federacijos vėliavą. Saugumo tarnybos pastato šturmo metu nukentėjo devyni asmenys. Tą pačią dieną Luhansko apskrities administracijos pirmininkas Michailas Bolockichas ir Luhansko apskrities Vidaus reikalų ministerijos vyriausiosios valdybos vadovas Vladimiras Guslavskis derėjosi su pastato užpuolikais. Po derybų buvo paleisti 6 prorusiški aktyvistai, kurie buvo suimti už separatizmą.

Šiuo metu pastatas lieka užimtas separatistų.

20.13 val.  Charkove riaušininkai užpuolė milicijos autobusus

Prorusiški riaušininkai šalia Charkovo srities administracijos pastato sustabdė milicijos autobusus ir juos apmėtė akmenimis, praneša „Ukrinforma“. Trims autobusams iš keturių pavyko pravažiuoti gatve tolyn. Ketvirtasis pajudėti nebegalėjo, ir jo langai buvo išdaužyti.

Pravda.com.ua rašo, kad protestuotojai daugiausia buvo moterys ir jaunuoliai su šv.Georgijaus juostomis ant rankų. Jie šaukė „Gėda“ ir „Naciai“. Riaušininkai mėgino iš autobuso ištempti vairuotoją, tačiau netoliese buvę kiti pareigūnai protestuotojus nuvijo.

18.58 val. Tesiamos Ukrainos pajėgų pratybos

Ukrainos gynybos ministerija tęsia šalies ginkluotųjų pajėgų visuotines padidintos kovinės parengties pratybas, antradienį pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

„Įvairiuose Ukrainos regionuose toliau vyksta ginkluotųjų pajėgų padidintos kovinės parengties pratybos“, – nurodė ministerijos atstovas.

16.27 val. Donecko meras Oleksandras Lukjančenka tikisi, kad Kijevo valdžia ir Aukščiausioji Rada išgirs Donbaso gyventojų išsakomus reikalavimus.

Donecko įvykius daugiausiai sukėlė būtent Kijevo politika, mano meras. Jo nuomonę pateikia Ukrainos naujienų portalas „Segodnia.uk“.

„Šiandien daugelis politikų išsako savo nuomonę apie tai, kas vyksta Ukrainos pietryčiuose, Donbase. Kyla kaltinimai vietos valdžios organams, regioniniams lyderiams. Tačiau aš manau, kad naujoji valdžia, deja, ne iki galo supranta, kas vyksta“, – teigia O. Lukjančenka.

„Taip, pastatų užgrobimas prieštarauja įstatymams, o tai, kad aikštėse girdime separatistinius lozungus, – nepriimtina. Tačiau tai tik veiksmų rezultatai. O mano minėti veiksmai: neteisinga anksčiau vykdyta valdžios politika ir jos nenoras gilintis į kylančias problemas ir jas spręsti“, – pridūrė meras.

15.59 val. Donecke grąžinta dalis pagrobtų ginklų

Donecko meras Alesandras Lukjančenka pranešė, kad protestuotojai grąžino dalį pirmadienį iš saugumo būstinės pagrobtų ginklų. „Po derybų tarp protestuotojų atstovų ir Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pareigūnų dalis išgrobstytų ginklų buvo grąžinta į arsenalą“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo meras.

15.24 val. Perspėjo Rusiją dėl istorinės klaidos

NATO vadovas Andersas Foghas Rasmussenas dar kartą partvirtino, kad Maskva, sutelkusi stiprias pajėgas prie sienos su Ukraina, padarytų „istorinę klaidą“, jeigu įsiveržtų į kitas Ukrainos teritorijas.

„Jeigu Rusija toliau kištųsi Ukrainoje, tai būtų istorinė klaida. Tai sukeltų pragaištingų pasekmių mūsų ryšiams su Rusiją ir dar labiau izoliuotų Rusiją tarptautiniu mastu“, – Aljanso generalinis sekretorius sakė Paryžiuje vykstančiame seminare.

15.03 val. Separatistai tęsia mitingą prie milicijos apsupto valstybinės srities administracijos Charkove

Daugiau nei 200 prorusiškai nusiteikusių aktyvistų tęsia mitingą prie Charkovo valstybinės srities administracijos pastato. Kaip praneša UNIAN korespondentas, žmonės susirinko važiuojamoje Sumų gatvės dalyje ir Laisvės aikštėje.

14.59 val. NATO: bendradarbiavimas su Ukraina pasikeis

Šiaurės Atlanto aljansas ketina tęsti bendradarbiavimą su Kijevu NATO ir Ukrainos komisijoje, tačiau kitaip nei anksčiau, antradienį pareiškė Aljanso vadovas A. F. Rasmussenas.

„Tikiuosi, kad santykiai su Ukraina ir toliau tęsis NATO ir Ukrainos komisijoje. Tačiau mūsų reikalai nebus tvarkomi taip kaip anksčiau“, – sakė jis spaudos konferencijoje Paryžiuje.

13:38 val. Donecko separatistai naktį rengia naują šturmą

Donecko regiono valdžios administraciją užėmę separatistai ruošiasi šturmuoti jėgos struktūrų pastatus ir prašo moterų nesiskirstyti, skelbia rus.newsru.ua.

12:01 val. Aukščiausioje Radoje Kijeve vyksta posėdis dėl įvykių Rytinėje Ukrainoje.

Posėdžio metu parlamente kilo muštynės tarp Ukrainos komunistų partijos bei partijos „Svoboda“ narių. Skelbiama, jog muštynes išprovokavo komunistų partijos lyderis Piotras Simoneka, dėl situacijos Ukrainoje apkaltinęs šalies nacionalistus.

AFP/Scanpix nuotr.

11:47 val. Charkove per riaušes prieš saugumo pareigūnus buvo panaudoti ginklai, sako Ukrainos prezidentas

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas antradienį paskelbė, kad saugumo pajėgoms mėginant išvaduoti prorusiškų demonstrantų užimtą rytinio Charkovo miesto administracijos pastatą, aktyvistai pasipriešino ginklu, todėl buvo sužeisti keli milicininkai. Jis pridūrė, kad tarp nukentėjusių milicininkų esama sunkiai sužeistų, tačiau neįvardijo jų skaičiaus.

11:21 val. Ukraina administracinius pastatus užiminėjančius asmenis laikys teroristais, sako prezidentas

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas antradienį pareiškė, kad prorusiški separatistai, užiminėjantys vyriausybinius pastatus rytiniuose šalies regionuose, bus laikomi „teroristais“, kurie bus persekiojami griežčiausiai, kiek leidžia įstatymai.

10.49 val. Ukraina: specialiosios pajėgos užblokavo Charkovo regiono administraciją

Specialiosios pajėgos, apsiginklavusios „Kalašnikov“ automatais, užblokavo rytinio Ukrainos Charkovo miesto administracijos pastato įėjimą, informuoja „RIA Novosti“.

Kelios dešimtys pareigūnų, kurių juodos uniformos nepažymėtos jokiu skiriamuoju ženklu, užblokavo administracijos pastato įėjimą. Šimtai vietos milicijos pareigūnų taip pat užtvėrė įėjimą.

@ChristopherJM/Twitter.com nuotr.

Pastatą užėmę riaušininkai naktį į antradienį buvo išvaikyti iš pastato. Antradienio rytą pareigūnai informavo, jog pastate, kuriame išdaužyti langai ir išlaužtos durys, protestuotojų neliko. Prie pastato įėjimo suneštos automobilių padangos.

Vietos gyventojas sakė „RIA Novosti“, kad eismas aplink pastatą ir pagrindinės aukštės teritorijoje užblokuotas, tačiau kitose gatvėse eismas neribojamas, metro stotis vis dar uždaryta.

NSGT įspėjo – jei Rusija įves kariuomenę, tai bus tikras karas

Jei Rusija įves kariuomenę į žemyninę Ukrainos dalį, tai bus karas. Taip laidos „Ukraina“ eteryje pareiškė Nacionalinės saugumo ir gynybos tarnybos sekretoriaus pavaduotoja Viktorija Siumar.

„Tai bus karas ir, bijau, ne tik Ukrainos karas. Terminą Trečiasis pasaulinis (karas) ne aš vartoju. Tačiau turiu pasakyti, kad šiuo metu Rusija privalo suvokti savo atsakomybę, įvesdama karius į Ukrainos sausumos teritoriją. Kryme tai buvo pateisinama karine baze. Tačiau žemyno teritorijoje Rusija gaus atkirtį, ir ne tik iš Ukrainos pusės“, – pabrėžė V. Siumar, informuoja glavcom.ua.

Ji taip pat pabrėžė, kad Ukrainai „šiuo metu iš tiesų pavyko mobilizuoti savo karines pajėgas“. „Šiandien galime apginti sieną, šiandien ji sustiprinta. Mes darome viską, kad separatistai, tie žmonės, kurie yra Donecke, Luganske, Charkove, negautų iš išorės rusų tankų palaikymo“, – sakė NSGT sekretoriaus pavaduotoja.

Primename, jog Ukrainos URM duomenimis, balandžio 7 d. Rusijos karinį kontingentą Kryme sudaro 22 tūkst. asmenų.

9.42 val. V. Jarema: Donecko separatistai pažadėjo atlaisvinti Saugumo tarnybos pastatą ir sudėti ginklus

Separatistai, užgrobę Ukrainos saugumo tarnybos pastatą Donecke, pažadėjo sudėti ginklus ir atlaisvinti patalpas, skelbia unian.net.  Toks susitarimas buvo pasiektas per prorusiško mitingo atstovų su verslininku Rinatu Achmetovu ir vietos milicijos viršininko bei pirmojo vicepremjero Vitalijaus Jaremos derybas, rašo „Ukrainskaja pravda“.

Charkove įvykdė antiteroristinę operaciją

Charkove Vidaus reikalų ministerijos pajėgos per antiteroristinę operaciją išvarė separatistus iš srities administracijos pastato, kurį buvo užgrobę ir padegę. Gaisras likviduotas. Kaip informuoja news.liga.net, sulaikyta apie 70 asmenų, įtariamų neteisėtais veiksmais, susijusiais su separatizmu, masinių neramumų organizavimu, padaryta žala žmonių sveikatai ir dar daugeliu nusižengimų pagal įvairius straipsnius. „Operacija atlikta nepanaudojus šaunamųjų ginklų“, – pabrėžė Ukrainos VRM spaudos tarnyba. Primename, jog anksčiau separatistai padegė Charkovo apskrities valstybinės administracijos pastatą ir apmėtė jį sprogstamuoju mišiniu, vadinamuoju „Molotovo kokteiliu“. Antradienį apie 6 val. ryte buvo pranešama, kad pastato vestibiulyje yra apie 10 prorusiško mitingo dalyvių.

JAV valstybės sekretorius J. Kerry aptars Ukrainos krizę su diplomatijos vadovais

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry  pirmadienį sutiko susitikti su Rusijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovais, imantis naujų pastangų sumažinti įtampą rytų Ukrainoje, Baltiesiems rūmams grasinant naujomis sankcijomis, jeigu Maskva surengs intervenciją. J. Kerry susitikimai su užsienio reikalų ministrais vyks ateinančias dešimt dienų, nurodė JAV Valstybės departamentas. Jie rengiami didėjant JAV susirūpinimui, kad Rusija gali neapsiriboti aneksavusi Krymą ir mėginti atplėšti kitas Ukrainos teritorijas. Dėl šios priežasties Baltieji rūmai paskelbė perspėjimą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

„Jeigu Rusija pajudės į rytų Ukrainą – atvirai arba slapta – tai būtų labai rimtas eskalavimas“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Jay Carney, pridūręs, kad Jungtinės Valstijos „pasiruošusios įvesti tolesnes sankcijas Rusijos ekonomikos sektoriams, jeigu padėtis paaštrės.“

08:56 val.  Jungtinės Valstijos siunčia valdomomis raketomis apginkluotą laivą į Juodąją jūrą, siekdamos padrąsinti savo sąjungininkes Europoje, kai Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymą, pirmadienį patvirtino šaltiniai.

Tuo tarpu vienas Gynybos departamento pareigūnas patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad į tą regioną siunčiamas raketinis eskadrinis minininkas „USS Donald Cook“.

07:01 val. Nikolajeve taip pat kilo susirėmimai, yra sužeistųjų. Ukrainos premjeras sako, kad tai planas destabilizuoti padėtį ir įvesti užsienio pajėgas. Kijevo valdžia žadėjo vengti kraujo praliejimo ir prieš separatistus jėgos nenaudoti, bet vėliau Ukrainos prezidento administracijos vadovas Sergejus Pašinskis pranešė, kad Donecke pradėta antiteroristinė operacija.

Kaltina pilietiniu karu

Šis Rusijos URM pranešimas buvo paskelbtas po to, kai trijuose rytiniuose Ukrainos miestuose prorusiški demonstrantai užėmė vietos administracijos būstines, o dvi sritis – Donecko ir Charkovo – pirmadienį paskelbė suvereniomis „liaudies respublikomis“, prašydami Maskvos pagalbos surengti separatistinius referendumus.

„Šios provokacijos organizatoriai ir dalyviai prisiima milžinišką atsakomybę dėl sukeliamų grėsmių taikių Ukrainos gyventojų teisėms, laisvėms ir gyvybėms, taip pat Ukrainos valstybės stabilumui. Raginame nedelsiant nutraukti bet kokius karinius pasiruošimus, kurie gali sukurstyti pilietinį karą“, – sakoma pranešime, kuris buvo paskelbtas Užsienio reikalų ministerijos oficialioje paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Ministerija pridūrė turinti informacijos, kad Ukrainos pietrytiniuose regionuose, įskaitant Donecką, telkiami vidaus kariuomenės ir Nacionalinės gvardijos daliniai, taip pat „Pravyj sektor“ kovotojai.

„Jiems iškeltas uždavinys jėga numalšinti šalies pietryčių gyventojų protestus prieš dabartinės Kijevo valdžios politiką“, – rašo Rusijos URM.

„Ypatingą nerimą kelia aplinkybė, jog į šią operaciją įtraukti apie 150 amerikiečių specialistų iš privačios sukarintos organizacijos „Greystone“, perrengtų (VRM specialiųjų pajėgų dalinio) „Sokol“ karių uniformomis“, – sakoma pranešime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.