Pasaulyje

2014.04.07 19:33

Afganistane dirbusi žurnalistė: gyventojai nebe taip bijo Talibano

Afganistane gyvenusi ir dirbusi žurnalistė Eglė Digrytė teigia, kad šalies gyventojai nebe taip bijo Talibano ir pradeda suvokti, kad dalis jo skleidžiamos baimės yra propaganda.

Afganistane gyvenusi ir dirbusi žurnalistė Eglė Digrytė teigia, kad šalies gyventojai nebe taip bijo Talibano ir pradeda suvokti, kad dalis jo skleidžiamos baimės yra propaganda.

Anot E. Digrytės, patys talibai skelbėsi, kad šeštadienio rinkimų metu surengė tūkstančius išpuolių ir pražudė dešimtis žmonių.

„Tai yra visiška nesąmonė. Taip, buvo žuvusių ir atakų, tačiau tokios grėsmės, apie kokią kalba patys talibai, nebuvo. Žmonės tiesiog nebetiki jais“, – LRT radijo laidoje „60 minučių“ sako žurnalistė ir priduria, kad Talibanas nėra sunaikintas, tačiau nebeturi tiek daug rėmėjų.

Pirmą kartą vyko tikra rinkiminė kampanija

Šeštadienį vykusiuose rinkimuose savo valią išreiškė apie 60 proc. iš 13,5 mln. balsavimo teisę turinčių afganistaniečių. Pasak E. Digrytės, didelį aktyvumą lėmė keli dalykai: pirmą kartą vykusi normali rinkiminė kampanija ir nenoras grįžti į Talibano valdymo laikus.

„Turbūt pirmą kartą vyko rimti, tikri debatai, kuriuos buvo galima stebėti per televiziją. Valdant talibams tai nebuvo įmanoma, nes televizija buvo uždrausta. Afganistaniečiai naudojasi internetu, „Facebook“, žiūri failus „Youtube“ – jie žino, koks yra gyvenimas Vakaruose, kitose demokratinėse valstybėse ir nebenori grįžti į tuos laikus, kurie buvo 1996–2011 metais“, – pastebi E. Digrytė.

Žurnalistė pasakoja, kad šeštadienį daug jos bičiulių ir buvusių kolegų iš Afganistano „Facebook“ dalinosi balsavimo nuotraukomis su rašalu išteptais pirštais, po kuriomis talpino užrašus, jog pasisako už savo ir savo vaikų ateitį.

„Jie dalinosi raginimais: „eikite balsuoti, rinktis žmogų, kuris Afganistaną ves vystymosi keliu“, – pažįstamų įrašus socialiniuose tinkluose cituoja E. Digrytė.

Anot jos, dalis nuopelnų už tai, kad rinkimai apskritai įvyko ir kad nebuvo fiksuota tiek daug pažeidimų, kiek tikėtasi, turėtų atitekti ir 12 metų Afganistaną valdžiusiam prieštaringai vertinamam H. Karzai.