Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Doneckas seka Krymo pavyzdžiu, O. Turčynovas grasina antiteroristine operacija

BNS, 15min.lt, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Pirmadienio popietę Donecko separatistai paskelbė nepriklausomybę nuo Ukrainos ir tvirtino ketinantys iki gegužės 11 d. surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

Pirmadienio popietę Donecko separatistai paskelbė nepriklausomybę nuo Ukrainos ir tvirtino ketinantys iki gegužės 11 d. surengti referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

19.47 val. S. Тaruta pareiškė, kad Ukrainos rytuose vykdomas valstybinis perversmas

Ukrainos rytuose vykdomas tikslingas valstybinio perversmo scenarijus, kurio tikslas yra suskaldyti šalį.  

Apie tai kalbama Donecko srities valstybinės administracijos vadovo Sergejaus Tarutos pareiškime, kurį išplatino Donecko srities administracijos spaudos tarnyba, rašo unian.net.   

„Sprendimai, kuriuos dabar priima žmonės, užimantys valstybines įstaigas, yra neteisėti. Teisėtą išeitį iš susidariusios krizės turi rasti srities deputatų taryba“, – teigiama S. Tarutos pareiškime.  

„Raginu atlaisvinti salę neeiliniam posėdžiui. Norint išvengti smurtinio įvykių eigos scenarijaus, deputatams turi būti suteikta galimybė susirinkti skubos tvarka. Tolesnis dialogas turi vykti išskirtinai teisės sferoje“, – sakoma pranešime.

18.45 val. Rytinėse provincijose norima įvesti nepaprastąją padėtį

Ukrainos Aukščiausioje Radoje užregistruotas teisės akto projektas, kuriuo siūloma įvesti nepaprastąją padėtį Donecko, Luhansko ir Charkovo regionuose.

Pasiūlymas bus apsvarstytas balandžio 8 dienos plenarinėje parlamento sesijoje.

Kijevo paskirto Donecko regiono gubernatoriaus Sergejaus Tarutos nuomone, pastarųjų dienų veiksmais rytų Ukrainoje siekiama suskaldyti šalį.

„Vyriausybinius pastatus Donecke užėmusių asmenų sprendimai yra neteisėti. Legitimus sprendimas turi būti rastas teisėtai paskirtoje Regioninėje taryboje“, – teigė gubernatorius, paraginęs protestuotojus palikti užimtą pastatą.

ELTA primena, kad balandžio 6 dieną prorusiškai nusiteikę separatistai užėmė Donecko regiono administracijos pastatą, o balandžio 7 d. paskelbė apie „Donecko liaudies tarybos“ ir „Donecko liaudies respublikos“ įkūrimą.

18.30 val. Donecko savivaldybė ragina protestuotojų lyderius pradėti derybas ir nedelsiant atiduoti ginklus

Donecko miesto taryba pirmadienį išplatino pareiškimą, kuriame ragina miesto gyventojus laikytis įstatymų bei tvarkos ir nedalyvauti neteisėtoje veikloje.

„Dėl įvykių, susijusių su Donecko srities tarybos ir kitų administracinių miesto pastatų užėmimu, taip pat dėl vėlesnių pareiškimų apie miestų įgaliotųjų atstovų susirinkimus, kuriuose buvo priimami sprendimai dėl Donecko srities likimo, pranešame: Donecko miesto taryba ir devynios miesto rajonų tarybos nieko neįgaliojo dalyvauti panašiuose susirinkimuose“, – nurodoma pareiškime.

„Donecko miesto taryba ir rajoninės tarybos toliau teisėtai dirba. Savo svarbiausia užduotimi laikome miesto gyvenimo užtikrinimą“, – sakoma dokumente.

Miesto taryba taip pat nurodė, kad vietos valdžia perspėjo prie apskrities tarybos pastato vykstančios protesto akcijos lyderius, kad būtina nedelsiant atiduoti užgrobtus ginklus, kad būtų išvengta kraujo praliejimo.

„Visus konfliktus reikia spręsti teisiniu keliu. Mes pasisakėme ir pasisakome už konstruktyvius visų nesutarimų sprendimus prie derybų stalo“, – nurodoma pareiškime.

16.10 val. Donecko separatistai prašo V. Putino įvesti kariuomenę

Kaip praneša Rusijos nepriklausomos televizijos „Dožd“ portalas, separatistai respublikos paskelbimu neapsiribojo. Teigiama, jog jie taip pat kreipėsi į Vladimirą Putiną su prašymu įvesti Rusijos karius. Jie pavadinti „taikdarių kontingentu“.

15.30 val. NATO: Rusijos karių prie sienos nemažėja

NATO karinės struktūros pareigūnai pirmadienį pranešė, kad Rusijos karių prie rytinių Ukrainos sienų nemažėja, rašo „Reuters“.

Spaudos konferencijos metu paklaustas, ar Aljansas pastebi kokius nors Rusijos kariuomenės veiksmus, NATO atstovas atsakė dviprasmiškai. „Nepastebime jokio žymaus Rusijos kariuomenės judėjimo į rytus nuo Ukrainos sienų“, – teigė kariškis.

NATO skaičiavimais Maskva šalia savo vakarinių sienų „pratyboms“ sutelkė apie 40 tūkst. karių ir įvairios kovinės technikos. Aljanso karinių pajėgų Europoje vadas, generolas Philipas Breedlove anksčiau teigė, kad šių pajėgų užtektų užimti rytines ar pietines Ukrainos sritis per 3–5 dienas.

15.23 val. Laikinasis Ukrainos prezidentas pagrasino antiteroristine operacija

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pagrasino surengti antiteroristinę operaciją rytinėse Luhansko, Donecko ir Charkovo srityse, kur ginkluoti prorusiški demonstrantai praeitą savaitgalį užėmė vietos administracijos pastatus. „Praeitą naktį buvo įkurtas antikrizinis štabas, o prieš visus, kurie paėmė į rankas ginklus, bus vykdomos antiteroristinės priemonės“, – A.Turčynovas sakė kreipdamasis per nacionalinę televiziją.

Prezidentas pridūrė, kad nuspręsta sustiprinti Ukrainos rytinių sienų apsaugą. „Tai, kas įvyko vakar, yra Rusijos Federacijos specialiosios operacijos prieš Ukrainą antroji banga“, – pareiškė O. Turčynovas ir pridūrė, kad Ukrainos priešai vykdo Krymo scenarijų.

15.15 val. Automatais ginkluoti žmonės bandė šturmuoti Donecko televizijos ir radijo kompaniją

Ukrainos naujienų portalas „OstroV“ praneša, kad buvo bandyta šturmuoti Donecko srities televizijos ir radijo kompaniją. Apie tai naujienų portalui pranešė televizijos ir radijo kompanijos darbuotojas. Pasak šaltinio, prie Donecko srities televizijos ir radijo kompanijos kontrolės punkto privažiavo automobilis. Iš jo išlipę žmonės siekdami įbauginti ėmė šaudyti iš automato.

Išgirdę šūvius atskubėjo ginkluoti specialiojo milicijos būrio pareigūnai. Liudininko teigimu, atrodė, jog šaudžiusieji nesitikėjo, kad objektas, kurį paprastai saugo budinčios senutės, šįkart bus saugomas teisėsaugininkų, todėl nusprendė nebešturmuoti pastato, sulipo į automobilį ir išvažiavo.

14.30 val. Nori referendumo ir grasina pasikviesti rusų karius

Donecko srities administracijos pastatą užėmę separatistai, paskelbę sritį nepriklausoma respublika, nori surengti referendumą iki gegužės 11 dienos. Be to, jei Kijevas nežais pagal jų taisykles, separatistai sakė prašysiantys Vladimiro Putino pagalbos ir pasikviesiantys rusijos „taikos palaikymo“ būrius.

Kaip rašo Ukrinform.ua, Donecko atsiskyrimą paskelbusi „liaudies taryba“ – tai ne teisėtai išrinkti Donecko srities tarybos nariai, o apie 200 deputatais pasiskelbusių žmonių, susirinkusių į šios tarybos posėdžių salę.

14.01 val. Charkove išvaikyti proukrainietiški mitinguotojai

Separatistai Charkove sumušė ir išvaikė už ištikimybę Ukrainai pasisakiusiųjų mitingą. Kaip rašo „Unian“, apie 13 val. šimtas kaukėtų vyrų, apsiginklavusių lazdomis, kirto gatvę ir įsiveržė į Laisvės aikštę, kurioje buvo susirinkę Ukrainos vėliavas iškėlę žmonės.

Separatistai laisvai praėjo pro milicijos užtvarą ir ėmė mušti žmones lazdomis. Buvo girdėti petardų sproginėjimai. Protestuotojų už Ukrainą mitingas buvo išvaikytas, pasak „Unian“, o prie Charkovo srities administracijos pastato liko tik žmonės, skanduojantys „Rusija“.

13.50 val. Charkovo separatistai paskelbė reikalavimus

Prorusiški protestuotojai, sekmadienį užėmę Charkovo administracijos pastatą, pareikalavo nubausti žmones, atsakingus už dviejų žmonių mirtį Rymarskos gatvėje. Tokius reikalavimus pirmadienį perdavė Charkovo meras Henadijus Kernesas, rašo Ukrinform.ua.

„Čia yra Charkovo gyventojai, norintys žinoti, kaip vykdomas Rymarskos gatvės žudynių tyrimas. Tai pagrindinis motyvas, dėl kurio jie atėjo čia. Apie jokį separatizmą iš šių žmonių nieko negirdėjau. Girdėjau tik vieną dalyką – jie nori sužinoti, kas kaltas dėl jų draugų mirties“, – sakė jis.

Pasak jo, pastatą užėmę protestuotojai pareikalavo pasišalinti ten esantiems milicijos pareigūnams ir pažadėjo tada apleisti pastatą. H.Kernesas patikino neleisiantis rengti jokio referendumo dėl Charkovo federalizacijos. Charkovo Rymarskos gatvėje kovo 14 dieną per susišaudymus žuvo du žmonės.

13.15 val. paskelbė įkuriantys nepriklausomą Donecko Respubliką.

Save paskyrusi „liaudies taryba“ priėmė tokį sprendimą, apie kurį paskelbta prie pastato susirinkusiai miniai, rašo „Unian“. „Nuo šiol Donecko sritis yra neprisklausoma respublika. Valio!“ – paskelbė vienas iš separatistų lyderių.

Minia skelbimą palydėjo aplodismentais ir skandavo „Rusija, Rusija“. Pranešėjas vėliau pridūrė, kad tokį sprendimą priėmė „liaudies taryba“ neeilinėje sesijoje. Vėliau ta pati taryba priėmė dar vieną sprendimą – prijungti naująją respubliką prie Rusijos.

12.40 val. Charkove – maidaniečių ir separatistų konfrontacija

Charkove tebesitęsia konfrontacija tarp Ukrainos ir Rusijos šalininkų, praneša „Unian“. Prie vietos administracijos pastato susirinkę Maidano šalininkai ant aikštės grindinio piešia didžiulę Ukrainos vėliavą ir mojuoja plakatais su užrašais „Mes už Konstituciją, separatizmas nepraeis“, „Putinas ožys“, „Charkovas – Ukraina“.

Nors vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pirmadienį pranešė, kad prorusiški demonstrantai, kurie savaitgalį užėmė srities administracijos būstinę Ukrainos rytiniame Charkovo mieste, buvo pašalinti iš to pastato, „Unian“ praneša, kad apie šimtas jų vis dar yra viduje. Dar 300 susirinkę lauke prie administracijos pastato.

Teigiama, kad valdžios atstovai derasi su pastatą užėmusiais separatistais.

12 val. Luhansko administracijos pastatas užrakintas ir saugomas karių

Luhanske, kur protestuotojai užėmė saugumo tarnybos SBU būstinę, bet ne srities administracijos pastatą, pasirūpinta apsaugoti vietos valdžios pastatą nuo galimų bandymų jį šturmuoti.

Pasak „Unian“, nuspręsta uždaryti teritoriją aplink pastatą, kurį saugo kariai, dėl „didelės grėsmės darbuotojų gyvybei ir rizikos, kad pastatą bus bandoma užimti“.

11.30 val. Į Donecką išskrido J. Tymošenko

Buvusi Ukrainos premjerė ir partijos „Tėvynė“ lyderė Julija Tymošenko pirmadienį išskrenda į Donecką. Apie tai ji pranešė partijos interneto svetainėje, rašo portalas Ukrinform.ua.

J. Tymošenko pridūrė, kad srities administracijų pastatų Donecke ir Charkove bei SBU būstinės Luhanske užėmimą ji laiko tiesiogine Rusijos agresija prieš Ukrainą.

„Kreipiuosi į valdžios atstovus, reikalaudama, imtis priemonių ir neutralizuoti teroristus bei pasirūpinti, kad ateityje tokie įvykiai būtų neįmanomi“, – pareiškė ji, kartu paragindama JAV ir ES lyderius imtis griežtesnių priemonių prieš Rusiją.

11.25 val. V. Klyčko ragina uždaryti sieną su Rusija

Partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko teigia, kad Ukrainai reikia nedelsiant uždaryti sieną su Rusija, kad iš jos į šalį nebegalėtų patekti „politiniai turistai“, kurie rengia provokacijas, praneša „Ukrainskaja pravda“.

Išplatintame pranešime spaudai V. Klyčko teigia, kad visi saugumo pajėgų vadai dabar turi vykti į rytų Ukrainą ir užtikrinti, kad regioną kontroliuotų Ukrainos pajėgos. „Negalime leisti pasikartoti Krymo scenarijui“, – ragina jis.

V. Klyčko kartu išreiškė pasipiktinimą Ukrainos milicijos veiksmais. „Kodėl policininkai žiūri, kaip užimami sričių administracijų centrai? Jie privalo reaguoti greitai ir tvirtai“, – pareiškė UDAR lyderis, kartu pabrėždamas, kad separatistų vadai turi nedelsiant susilaukti griežtų bausmių.

10.43 val. Kryme Rusijos kariškis nužudė ukrainiečių karininką

Ukrainos gynybos ministerija patvirtino, kad vienas Rusijos kariškis nužudė ukrainiečių karininką.

„Patvirtiname ukrainiečių karininko žūtį Novofedorivkos kaime Kryme“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė ministerijos spaudos tarnybos pareigūnai. Pranešime sakoma, kad rusų kariškis ukrainiečių karininką nušovė šalia bendrabučio, kuriame karininkas gyveno.

10.42 val. Charkove prorusiški aktyvistai išvaryti iš vietos administracijos pastato

Prorusiški demonstrantai, kurie savaitgalį užėmė srities administracijos būstinę Ukrainos rytiniame Charkovo mieste, buvo pašalinti iš to pastato, pirmadienį pranešė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas.

„Charkovas. Srities ir miesto administracijos pastatas visiškai išvaduotas nuo separatistų. Prasidėjo darbo procesas, – A. Avakovas pirmadienio rytą parašė socialiniame tinkle „Facebook“. – Ačiū visiems, kurie padėjo. Aš dirbu Charkove. Prašau Charkovo gyventojų palaikyti adekvataus sureguliavimo procesą.“

10.00 val. Jau šiandien nori rengti referendumą dėl Ukrainos federacijos

Separatistai paskelbė pirmadienį Donecke norintys surengti referendumą. Jie grasina suformuoti savo regioninę tarybą ir paskelbti referendumą dėl Ukrainos federacijos sukūrimo, o tuomet – dėl prisijungimo prie Rusijos.

Pirmadienio naktį nežinomi asmenys įsiveržė į Ukrainos saugumo tarnybos pastatą Donecke, praneša naujienų agentūra „Unian“. Maždaug 3.40 val. grupei žmonių pavyko patekti į pirmąjį pastato aukštą.

Vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas paskelbė, kad pirmadienio rytą iš separatistų išlaisvintas srities administracijos pastatas Charkove. Sekmadienį prorusiški protestuotojai užėmė sričių administracijos pastatus Charkove ir Donecke, Luhanske – saugumo tarnybos būstinę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi