Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Vengrijoje – parlamento rinkimai: valdantieji greičiausiai nepasikeis

BNS 2015.09.08 13:45

Vengrai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, po kurių premjeras Viktoras Orbanas, vadovaujantis „Fidesz“ partijai, turėtų likti valdžioje dar ketveriems metams, o kraštutinių dešiniųjų partija „Jobbik“ tikriausiai įsitvirtins kaip didesnę įtaką turinti jėga Vengrijos politikos scenoje.

Vengrai sekmadienį balsuoja parlamento rinkimuose, po kurių premjeras Viktoras Orbanas, vadovaujantis  „Fidesz“ partijai, turėtų likti valdžioje dar ketveriems metams, o kraštutinių dešiniųjų partija „Jobbik“ tikriausiai įsitvirtins kaip didesnę įtaką turinti jėga Vengrijos politikos scenoje.

Balsavimas daugiau kaip 10-yje tūkst. rinkimų apylinkių prasidėjo 6 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku ir tęsis iki 19 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku. Neoficialūs rezultatai bus paskelbti vėlai sekmadienį.

„Žinau, kad esame favoritai, bet rungtynės prasideda 6 val. ryto rezultatu nulis-nulis“, – šeštadienį paskutiniame rinkimų kompanijos mitinge sakė 50 metų V. Orbanas, kuris yra didelis futbolo aistruolis.

Ne taip, kaip prieš ketverius metus, kai vengrai balsavo dviejuose turuose, šie rinkimai vyksta kaip vienas turas 106 apygardose, o parlamento narių skaičius yra smarkiai sumažintas – nuo 386 iki 199.

Pirmą kartą balsuos ir etniniai vengrai centrinėje Europoje, likę už Vengrijos sienų, perbraižytų po Pirmojo pasaulinio karo, tačiau nemanoma, kad jie padarys didelį poveikį rinkimų rezultatams.

V. Orbanas ne kartą ginčijosi su Europos Sąjunga (ES) ir užsienio investuotojais dėl to, kaip jis gina tai, ką vadina nacionaliniais interesais.

Tačiau jis yra populiarus tarp rinkėjų – dėl valstybės finansų stabilizavimo, sąskaitų už elektrą ir dujas sumažinimo. Apklausos rodo, kad jo partija „Fidesz“ šiuose rinkimuose turi pasiekti triuškinamą pergalę.

Lieka tik du klausimai: ar 50 metų V. Orbanas išsaugos dviejų trečdalių daugumą parlamente, kuri iki šiol sudarė jam sąlygas keisti konstituciją, ir ar „Jobbik“ sugebės pasinaudoti pastarojo meto populiarumo padidėjimu, aplenks kairiųjų opoziciją ir taps antrąja politine jėga.

„Jobbik“, kurią kritikai kaltina antisemitizmu ir antipatijos Vengrijos romams kurstymu, geri rezultatai galėtų pranašauti tai, kaip per Europos Parlamento rinkimus kitą mėnesį gali pasirodyti kitos nacionalistinės dešiniojo sparno partijos.

Visuomenės parama V. Orbano partijai „Fidesz“, likus savaitei iki rinkimų, buvo 34 proc., rodo „Ipsos“ apklausa. Kairiųjų aljansą, kuriam vadovauja Socialistų partijos pirmininkas Attila Mesterhazy, rėmė 20 proc. rinkėjų, o trečioje vietoje likusią „Jobbik“ – 14 procentų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.