Pasaulyje

2014.04.07 15:02

Ukraina prašo Maskvos apklausti FST pareigūną, kaltinamą suokalbiu su V. Janukovyčiaus režimu

BNS2014.04.07 15:02

Kijevas reikalauja, kad Rusija apklaustų vieną savo Federalinės saugumo tarybos (FST) generolą pulkininką, kuris yra kaltinamas sąmokslu su prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimu ir yra siejamas su vadinamųjų Maidano protestuotojų žudymu, penktadienį nurodė Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas Valentynas Nalyvaičenka.

Kijevas reikalauja, kad Rusija apklaustų vieną savo Federalinės saugumo tarybos (FST) generolą pulkininką, kuris yra kaltinamas sąmokslu su prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimu ir yra siejamas su vadinamųjų Maidano protestuotojų žudymu, penktadienį nurodė Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas Valentynas Nalyvaičenka.

„UST perdavė užklausą. Ji perduota diplomatiniais kanalais, – UST vadovas sakė Ukrainos visuomeninei televizijai. – Reikalaujame apklausti FST generolą pulkininką, kuris sausį ir vasarį buvo atvykęs (į Ukrainą), turėdamas diplomatinį pasą, kartu su 30-čia kitų aukšto rango pareigūnais.“

Pasak V. Nalyvaičenkos, tas FST pareigūnas reikalavo ataskaitos iš tuomečio UST vadovo Oleksandro Jakymenkos ir lankėsi antiteroristinio dalinio poligone.

„Jeigu jis taip pat prisidėjo prie karo nusikaltimo sąmoksle su Janukovyčiumi ir Jakymenka, jį reikia patraukti baudžiamojon atsakomybėn Ukrainoje, vadovaujantis Ukrainos įstatymais“, – pažymėjo UST vadovas.

V. Nalyvaičenka pridūrė, kad UST taip pat reikalauja Maskvos oficialiai paaiškinti, kas įvykdė užsakymą atgabenti ginklų, kurie esą buvo naudojami prieš Maidano protestuotojus.

„Norime oficialių paaiškinimų, kas pasirašė ir įvykdė užsakymą dėl sprogmenų ir naikinimo priemonių atgabenimo. (Tų priemonių) buvo du kartus atvežta iš Čkalovsko“ miesto Rusijos Žemutinio Naugardo srityje, nurodė jis.

„Iš esmės karinė intervencija prasidėjo ne Kryme, o nuo įvykių Maidane – tuomet tai buvo Rusijos FST įsikišimas“, – pabrėžė V. Nalyvaičenka.

Ketvirtadienį UST vadovas paskelbė, kad ginklai ir specialiosios priemonės, kurios tikriausiai buvo naudojamos per vasarį vykusius kruvinus saugumo pajėgų susirėmimus su demonstrantais Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, vadinamoje Maidanu, buvo atgabentos iš Rusijos.

Sausio pabaigoje „į Hostomelio ir Žulianų oro uostus (Kijeve) leidosi kariniai transporto lėktuvai iš Čkalovsko. Jie atgabeno 5 100 kilogramų sprogmenų, specialiųjų priemonių ir papildomų ginklų, skirtų būtent tiesioginiam mūsų protestuotojų naikinimui ir (saugumo pajėgų veiksmų) organizavimui“, – UST vadovas sakė ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje.

V. Nalyvaičenka pridūrė, kad per tuos susirėmimus naudoti specialūs šaudmenys buvo „pagaminti viename iš Rusijos mokslinių tyrimų institutų, veikiančių Sergijev Posado mieste“.

„Dabar labai svarbu suprasti ir gauti atsakymą: kas užsakė (tas priemones) ir kas buvo tiekėjas Rusijos vidaus reikalų ministerijoje; kokiu būdu ir kokiu tikslu buvo atgabentas toks didžiulis kiekis ginklų ir sprogmenų“, – pažymėjo jis.

Ukrainos saugumo tarnybos (UST) vadovas pareiškė: „Mums labai svarbus Rusijos Federacijos Tyrimų komiteto atsakymas; mus domina du klausimai. Pirmas – 2013-ųjų gruodžio 20 dieną: UST poligonas, 26 Rusijos FST bendradarbiai. Prašome atsakyti, ką (jie ) darė, jų laipsniai, pareigybės. 2014-ųjų sausio vidurys – 6 bendradarbiai, Rusijos piliečiai – ką darė, kokios užduotus ir ką planavo?“.

„Turime pagrįsto pagrindo manyti, kad kaip tik šios grupės, buvusios viename UST poligonų, dalyvavo planuojant ir įgyvendinant vadinamosios antiteroristinės operacijos priemones“, – pažymėjo V. Nalyvaičenka.

Ukrainos URM, savo ruožtu, penktadienį pateikė Rusijos UR ministerijai notą, kurioje prašoma „pateikti informaciją pagal ikiteisminį tyrimą, atliekamą siekiant nustatyti tikrą įvykių raidą Ukrainoje 2014 metų sausį ir vasarį, kai žuvo ir buvo traumuota daug žmonių“.

Taip pat prašoma informacijos apie Ukrainai pateiktą specialiųjų teisėtvarkoje naudojamų priemonių krovinius 2394 kg ir 2774 kg, atgabentus iš Rusijos Federacijos į Ukrainą skrydžiais „Čkalovskas-Kijevas“ sausio 21 dieną ir sausio 24 dieną.

Dar prašoma Rusijos „apklausti Rusijos saugumo tarnybos generolą pulkininką Sergejų Besedą apie jo lankymosi Ukrainoje vasario 20-21 dienomis aplinkybes“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.