Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Tokijuje viešintis Pentagono vadovas tarsis su Japonija dėl saugumo ryšių

BNS 2015.09.08 13:45

JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis šeštadienį stengsis įtikinti Japoniją, kad Amerika lieka įsipareigojusi užtikrinti savo sąjungininkės Azijoje saugumą, kai Rusijos įvykdyta Krymo aneksija pakurstė nerimą šiame regione, kurio šalys įsitraukusios į teritorinius ginčus su vis didesnes ambicijas demonstruojančia Kinija.

JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis šeštadienį stengsis įtikinti Japoniją, kad Amerika lieka įsipareigojusi užtikrinti savo sąjungininkės Azijoje saugumą, kai Rusijos įvykdyta Krymo aneksija pakurstė nerimą šiame regione, kurio šalys įsitraukusios į teritorinius ginčus su vis didesnes ambicijas demonstruojančia Kinija.

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai aiškiai leido suprasti, kad neplanuoja ginti Ukrainos, kuri nėra NATO narė, karinėmis priemonėmis – tačiau stengsis izoliuoti Rusiją diplomatijos arenoje ir taikys ribotas sankcijas.

Pasak kritikų, tokios priemonės per menkos, kad Krymas būtų grąžintas Ukrainai, taip pat menkai teatgraso bet kokią tolesnę agresiją.

C. Hagelis gynė JAV strategiją Rusijos atžvilgiu ir, ruošdamasis dvi dienas vyksiančioms deryboms su Japonijos lyderiais, sakė žurnalistams, jog savaime suprantama, kad „sąjungininkai žvelgs vieni į kitus, siekdami palaikymo“, padidėjus įtampai dėl krizės Ukrainoje.

Tačiau jis atmetė bet kokius pareiškimus apie numanomą Amerikos silpnumą, sakydamas, kad Vašingtonas toliau palaikys Japoniją, įsitraukusią į ginčą su Kiniją dėl salų Rytų Kinijos jūroje.

„Nemanau, kad yra kokių nors ženklų ar įrodymų, jog darome kažką kita, o ne stipriname savo įsipareigojimus Japonijos saugumui“, – sakė C. Hagelis, savo žodžius pagrįsdamas, pavyzdžiui, JAV planais įrengti Japonijoje dar vieną X diapazono priešraketinės gynybos radarą.

Šį mėnesį Jungtinės Valstijos taip pat pradės dislokuoti Japonijoje bepiločius žvalgybos lėktuvus rotaciniu režimu.

JAV prezidento Baracko Obamos pasiuntinys Rytų Azijai Danielis Russelas ketvirtadienį sakė, kad ekonominio atsako galimybė turėtų atgrasyti Pekiną nuo jėgos panaudojimo savo teritorinėms pretenzijoms ginti Azijoje, kaip Rusija pasielgė Kryme.

Jis taip pat pabrėžė, jog Kinija neturėtų abejoti JAV ryžtu ginti savo sąjungininkes Azijoje.

Nežinia, ar vien tokie patikinimai gali išsklaidyti nerimą Japonijoje, kad Vašingtonui kada nors gali pristigti pajėgumų arba politinės valios ginti savo sąjungininkę karinėmis priemonėmis, nors B. Obama yra paskelbęs strateginį JAV užsienio politikos perorientavimą į Azijos ir Ramiojo vandenyno regioną. Planuojama, kad B. Obama aplankys Japoniją vėliau šį mėnesį.

C. Hagelis, kuris po šio savaitgalio viešnagės Japonijoje išvyks į Kiniją, į Tokiją atvyko po tris dienas vykusių Pietryčių Azijos gynybos ministrų derybų Havajuose, kur jis perspėjo, kad didėja Vašingtono susirūpinimas dėl teritorinių ginčų Pietų Kinijos jūroje.

Kinija reiškia pretenzijas į maždaug 90 proc. Pietų Kinijos jūros teritorijos, savo oficialiuose žemėlapiuose žymėdama vadinamąją devynių brūkšnių liniją, atriekiančią Pekinui svarbias jūrines teritorijas. Savo teises į tuos vandenis, kuriuose gali būti didelių naftos ir dujų telkinių, taip pat reiškia Pietryčių Azijos valstybės – Filipinai, Vietnamas, Malaizija, Brunėjus ir Taivanas.

Rusijos įvykdyta Krymo aneksija buvo minima per diskusijas Havajuose, pripažino vienas aukšto rango JAV gynybos pareigūnas. Tačiau jis nesureikšmino tų diskusijų reikšmės, sakydamas, jog „nebuvo daug rankų grąžymo“.

Sekmadienį C. Hagelis dalyvaus derybose su Japonijos užsienio reikalų ministru Fumio Kishida ir gynybos ministru Itsunori Onodera.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi