Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Turkijoje prasidėjo balsavimas vietos rinkimuose

BNS 2015.09.08 13:45

Turkijoje sekmadienį prasidėjo balsavimas municipaliniuose rinkimuose, kurie laikomi referendumu dėl premjero Recepo Tayyipo Erdogano, susidūrusio su antivyriausybiniais protestais ir dideliu korupcijos skandalu, valdymo.

Turkijoje sekmadienį prasidėjo balsavimas municipaliniuose rinkimuose, kurie laikomi referendumu dėl premjero Recepo Tayyipo Erdogano, susidūrusio su antivyriausybiniais protestais ir dideliu korupcijos skandalu, valdymo.

Daugiau kaip 50 mln. rinkėjų beveik 200 tūkst. rinkimų apylinkių gali rinkti merus ir vietos tarybas.

R. T. Erdogano islamiškų šaknų turinti Teisingumo ir plėtros partija šiuos rinkimuose varžosi su pasaulietinėmis, nacionalistų ir kitomis grupėmis.

Municipaliniai rinkimai Stambule, Ankaroje ir kitose šalies vietovėse yra pirmieji nuo to laiko, kai policijai pernai birželį panaudojus brutalią jėgą prieš demonstrantus, žuvo aštuoni žmonės ir prasidėjo dideli politiniai neramumai.

Nuo R. T. Erdogano, kuris jau daugiau nei dešimtmetį stovi prie valdžios vairo, nusigręžė daug jo šalininkų, kuriuos supykdė jo karinga reakcija.

Premjeras ėmė koneveikti visus savo kritikus, vadindamas juos „teroristais“, pradėjo „valymus“ teismų ir policijos sistemose, iš kurių buvo atleisti tūkstančiai pareigūnų, o galiausiai uždraudė socialinį tinklą „Twitter“.

Per ne vieną savaitę trukusią nirtulingą agitacinę kampaniją, kurios metu net užkimo, R. T. Erdoganas paskelbė, kad merų ir vietos tarybų rinkimai bus referendumas dėl jo Teisingumo ir plėtros partijos (AKP).

„Kovo 30-ąją smarkiai juos pamokysime... ir skelbsime pergalę“, – šaukė 60-metis premjeras miniai žmonių, susirinkusių į mitingą Stambulę, kuris buvo vienas iš daugybės rinkimų kampanijos renginių, kuriuose dalyvavo R. T. Erdoganas.

Premjeras, anksčiau užėmęs Stambulo mero postą, paskelbė, kad „tas, kas laimės Stambule, švęs pergalę ir visoje Turkijoje“.

Jis taip pat pažadėjo pasitraukti iš politikos, jei AKP nelaimės.

Pati AKP kartelės sau taip aukštai nekelia. Partija sako, kad sėkme būtų laikomas bet koks rezultatas, nors kiek didesnis už 38,8 proc. balsų, kuriuos ji surinko 2009-ųjų vietos rinkimuose. Tai kuklūs lūkesčiai palyginti su 49 proc., kuriuos R. T. Erdogano partija gavo per visuotinius rinkimus 2011 metais.

Dauguma viešosios nuomonės apklausų leidžia prognozuoti, kad AKP sekmadienį turėtų surinkti ne mažiau 35 proc. balsų, tačiau jos rezultatas veikiausiai neviršys 45 procentų.

Nors R. T. Erdoganas savo kandidatūros šiuose rinkimuose nekelia, o dauguma balsuoti galinčių turkų savo balsą atiduos remdamiesi vietos klausimais, šie rinkimai vis dėlto yra pirmasis įtakingo premjero populiarumo išbandymas nuo to laiko, kai birželio protestai išprovokavo sąmyšį šalyje.

Kitas politinis košmaras R. T. Erdoganui yra gruodį kilęs didelis korupcijos skandalas, kurio metu policija per kratas sulaikė dešimtis garsių verslininkų ir politinių figūrų, tarp jų – trijų ministrų sūnus.

Ši krizė pareikalavo keturių ministrų galvų ir privertė atsistatydinti aštuonis AKP parlamentus.

R. T. Erdoganas ir pats buvo apkaltintas, pagal nutekintus garso įrašus iš pasiklausytų telefoninių pokalbių, kurie esą rodo, kad jis su sūnumi rezgė sąmokslą nuslėpti milijonus dolerių grynaisiais, kai prasidėjo korupcijos tyrimas.

Premjeras šį korupcijos tyrimą vadino priešininkų, tarp jų – buvusio sąjungininko, JAV gyvenančio musulmonų dvasininko Fethullah Guleno, „perversmo sąmokslu“.

R. T. Erdoganas ėmėsi masinio policininkų ir prokurorų atleidinėjimo ir prastūmė drakoniškus įstatymus, kuriais suvaržomi teismų sistema ir prieiga prie interneto žiniasklaidos.

Sekmadienio balsavimu davė startą intensyviam rinkimų periodui – rugpjūtį šalyje numatomi prezidento rinkimai, o kitas metais – parlamento rinkimai.

Analitikai sako, kad prasti rezultatai gali sužlugdyti R. T. Erdogano viltis prezidento poste pakeisti Abdullah Gulą ir gali paskatinti jį sušaukti pirmalaikius visuotinius rinkimus ar pakeisti partijos taisykles taip, kad jis galėtų likti premjeru dar vienai kadencijai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi