Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.29 15:34

Anglijoje ir Velse registruojamos pirmosios gėjų santuokos

BNS 2014.03.29 15:34

Daug gėjų porų Anglijoje ir Velse penktadienį vakare sulaukę vidurnakčio prisiekė amžiną meilę, nes tą akimirką įsigaliojo įstatymas, leidžiantis registruoti tos pačios lyties asmenų santuokas, vainikavęs jų ilgai trukusią kovą už lygybę.

Daug gėjų porų Anglijoje ir Velse penktadienį vakare sulaukę vidurnakčio prisiekė amžiną meilę, nes tą akimirką įsigaliojo įstatymas, leidžiantis registruoti tos pačios lyties asmenų santuokas, vainikavęs jų ilgai trukusią kovą už lygybę.

Įregistravus pirmąsias tokias santuokas, Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas paraše socialiniame tinkle „Twitter“: „Sveikinimai visoms tos pačios lyties asmenų poroms, besituokiančioms šiandien – linkiu jums didžiausios įmanomos laimės ateityje.“

Konservatorių partijos lyderis šį pokytį gyrė šį „svarbų momentą mūsų šaliai“, o virš vyriausybės įstaigų Londone šia proga buvo iškeltos vaivorykštės spalvų vėliavos.

Nors 15 valstybių yra įteisinusios homoseksualų santuokas, o dar trys leidžia jas dalyje savo teritorijos, gėjai ir lesbietės tebėra persekiojami daugelyje pasaulio vietų.

Anglikonų Bažnyčia, argumentuojanti, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters, naujajame įstatyme užsitikrino išlygą, kad jos dvasininkai neprivalės tuokti homoseksualių porų.

Londone 52 metų Johnas Coffey ir 48 metų Bernardo Marti apsikeitė meilės ir ištikimybės įžadais, laikrodžiui išmušus vidurnaktį – tuomet jiedu buvo paskelbti „vyru ir vyru“.

Ši pora buvo tarp pirmųjų, pasinaudojusių pernai priimtu Santuokos (tos pačios lyties porų) įstatymu, pradėję vestuvių ceremonijas dar prieš vidurnaktį.

Tuo tarpu Anglijos pietiniame pajūrio miestelyje Braitone Neilas Allardas ir Andrew Wale`as vidurnaktį susituokė prabangiame Karališkajame paviljone, stebint apie 100 svečių.

Septynerius metus kartu gyvenę jaunavedžiai, vilkėdami trijų dalių kostiumus su aksominėmis apykaklėmis ir į atlapus įsegtomis baltomis gėlėmis, šypsodamiesi apsikabino ir pasibučiavo, .

Ši pora buvo tarp pirmųjų, pasinaudojusių pernai priimtu Santuokos (tos pačios lyties porų) įstatymu, pradėję vestuvių ceremonijas dar prieš vidurnaktį.

„Esame labai laimingi, kad ši diena pagaliau atėjo. Tai labai jaudinama“, – sakė 49 metų A.Wale`as, dirbantis teatro režisieriumi.

Šaltoką naktį išėję į lauką po santuokos įregistravimo, jaunavedžiai apstulbo, kai juos pasveikino šimtai džiūgaujančių šalininkų.

Pasigirdus šauksmams, reikalaujantiems pasakyti kalbą, pora išreiškė viltį, kad pokyčiai Britanijoje padės užtikrinti tos pačios lyties asmenų santykių lygybę ir kitose šalyse.

Anksčiau šią savaitę A.Wale`as pastebėjo, kad jiems „labai pasisekė, jog gyvena tokioje gana tolerantiškoje pasaulio dalyje“.

Civilinės partnerystės Britanijoje yra legalios nuo 2005 metų, o santuoka neatneša jokių naujų teisių: pavyzdžiui, galimybė įsivaikinti buvo įvesta 2002 metais. Tačiau aktyvistai reikalavo visiškos lygybės su heteroseksualiomis poromis.

„Nenorėjome tuoktis, kol tai nebuvo tokia santuoka, kurią galėjo turėti mano mama ir tėtis, kurią galėtų turėti kiti vyrai ar moterys“, – sakė 37 metų Teresa Millward.

Ji šeštadienį ryte tuokiasi su savo drauge, kuri yra jos partnerė yra jau 11 metų, Helen Brearley, Jorkšyre Šiaurės Anglijoje.

Įsigaliojęs įstatymas yra galutinė pergalė ilgoje kovoje, kuri prasidėjo dar 1967 metais, kai Anglijoje buvo dekriminalizuotas homoseksualumas.

D. Cameronas palaikė siūlomus pokyčius, nors tam griežtai priešinosi kai kurie jo partijos nariai ir Anglikonų Bažnyčia, nesutinkanti, kad jos dvasininkams būtų leista laiminti homoseksualių porų santuokas.

„Šis savaitgalis – svarbus momentas mūsų šaliai, – premjeras rašė straipsnyje, paskelbtame internetiniame dienraštyje „Pink News“. – Kalbant paprastai, Britanijoje nebesvarbu, ar esate tradicinės orientacijos, ar gėjai – valstybė pripažins jūsų santykius lygiais.“

Apie 80 mln. narių turinčiai pasaulio anglikonų bendruomenei vadovaujantis Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby sakė, kad Bažnyčia toleruos naująjį įstatymą ir toliau rodys „Kristaus meilę kiekvienam žmogui“.

BBC radijo atlikta apklausa rodo, kad 20 proc. Britanijos suaugusiųjų atmestų kvietimą dalyvauti tos pačios lyties asmenų vestuvėse.

Tačiau 68 proc. respondentų teigė, kad gėjų santuokos turėtų būti leidžiamos, o joms nepritarė tik 26 procentai.

Peteris McGraithas ir Davidas Cabrezakartu gyvenę 17 metų, taip pat susituokė Londone tuojau po vidurnakčio savo draugų ir dviejų įsivaikintų sūnų akivaizdoje.

Jie išreiškė viltį, kad jų tuoktuvės bus žinia tokioms šalims, kaip Nigerija, Uganda ir Rusija, kur gėjų santuokos idėja lieka tolima svajone.

„Pasaulyje daug gėjų ir lesbiečių, kurie nėra kviečiami į vakarėlį“, – drabužių dizaineris P. McGraithas sakė AFP prieš savo didžiąją dieną.

Pagal naująjį įstatymą taip pat pripažįstamos užsienyje susituokusių homoseksualių asmenų santuokos – tačiau ne visoje Jungtinės Karalystės teritorijoje.

Škotija, turinti savus įstatymus, tikriausiai leis tuoktis tos pačios lyties asmenims vėliau šiais metais, tuo tarpu Šiaurės Airijoje dėl šio klausimo išlieka didelis susipriešinimas, ir įstatymų keisti kol kas neplanuojama.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi