Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

NATO sutarė dėl naujojo vadovo

DELFI.lt, BNS 2015.09.08 13:45

NATO valstybės sutarė dėl naujojo aljanso vadovo. Juo taps buvęs Norvegijos premjeras Jensas Stoltenbergas.

NATO valstybės sutarė dėl naujojo aljanso vadovo. Juo taps buvęs Norvegijos premjeras Jensas Stoltenbergas.

Jo kandidatūrai pritarė visos aljanso narės, skelbia „Reuters“. Pasak agentūros, netrukus ši žinia turi būti patvirtinta viešai.

Prieš keletą dienų Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas pranešė palaikantis J. Stoltenbergo kandidatūrą į NATO generalinio sekretoriaus postą, rašo „Reuters“.

„Tikiu, kad J. Stoltenbergas yra puikus kandidatas. Artimai su juo dirbau, manau, būtų idealu, kad šis žmogus užimtų tokį aukštą postą jo paties šalyje“, – Didžiosios Britanijos parlamente kalbėjo D. Cameronas.

Aukšto lygio diplomatai anksčiau buvo užsiminę, kad buvusio Norvegijos premjero kandidatūrą palaiko įtakingiausia Aljanso valstybė JAV, taip pat Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Dabartinis NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas postą paliks šių metų rugsėjį.

„Nuoširdžiai sveikinu“, – parašė kolegai skandinavų politikui A. F. Rasmusens penktadienį savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“.

Be J. Stoltenbergo, kiti potencialūs kandidatai buvo Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini, Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Philipas Hammondas ir Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis.

NATO šalys neturi formalios procedūros naujam generaliniam sekretoriui išrinkti, tai iki šiol visada pavykdavo padaryti bendru visų Aljanso narių sutarimu.

Naujojo NATO vadovo laukia tikrai nelengva kadencijos pradžia, nes dėl Ukrainos Krymo pusiasalio okupacijos Vakarų ir Rusijos karinis bendradarbiavimas yra pats prasčiausias nuo Šaltojo karo laikų.

DELFI primena, kad J. Stoltenbergas praėjusių metų spalį įteikė vyriausybės atsistatydinimo raštą po centro kairiųjų koalicijos pralaimėjimo dešiniesiems praėjusio mėnesio rinkimuose.

Norvegijos ministro pirmininko pareigas jis ėjo dvi kadencijas. Tai neįprastai ilgas laikas net ir politiškai stabilioje Norvegijoje. Jam valdant šalis išlaviravo per didžiausią Europos pokario ekonominę krizę ir apsaugojo labai aukštą norvegų pragyvenimo lygį.

Buvęs premjeras net sugebėjo rasti tinkamus žodžius po 2011 metų žudynių sielvarto prislėgtai tautai nuraminti. Tačiau skilimas jo administracijoje, kuris atsiskleidė po A. B. Breiviko išpuolio, J.Stoltenbergui daug kainavo.

A. Pocius: naujasis NATO vadovas gerai supras mažas šalis

Kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius džiaugiasi, kad nauju NATO generaliniu sekretoriumi paskirtas buvęs Norvegijos ministras pirmininkas Jensas Stoltenbergas yra iš nedidelės šalies.

„Džiaugiuosi, kad vėl NATO generalinis sekretorius bus iš nedidelės valstybės, kuri supranta nedidelių valstybių, nedidelių kariuomenių poreikius ir, manyčiau, regiono svarbą gynybine prasme. Aš manau, kad tikrai čia gera naujiena“, – LRT radijui penktadienio vakarą sakė A.Pocius.

Naujuoju NATO vadovu penktadienį paskirtas J. Stoltenbergas postą iš dabartinio NATO generalinio sekretoriaus dano Anderso Fogho Rasmusseno perims 2014 metų spalio 1 dieną.

„Mes su Norvegija tikrai turime gerus santykius, dar man tarnaujant NATO strateginėje vadavietėje Amerikoje, Nortfolke, buvo keletas norvegų karininkų, su kuriais mes tikrai puikiai sutarėme“, – prisiminė A. Pocius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi