Pasaulyje

2014.03.28 11:39

Jungtinės Tautos ragina Latviją nebediskriminuoti rusakalbių

BNS2014.03.28 11:39

Latvijoje galiojančios kalbos vartojimo normos yra diskriminacinės, nes riboja rusakalbių ir kitų mažumų atstovų darbo galimybes, ketvirtadienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas, paraginęs šalį keisti šias taisykles.

Latvijoje galiojančios kalbos vartojimo normos yra diskriminacinės, nes riboja rusakalbių ir kitų mažumų atstovų darbo galimybes, ketvirtadienį paskelbė Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių komitetas, paraginęs šalį keisti šias taisykles.

Ataskaitoje, kuri parengta po anksčiau šį mėnesį įvykusio susitikimo su atsakingais latvių pareigūnais, Komitetas atkreipia dėmesį į Latvijos pilietybės neturinčių asmenų statusą ir kalbinių mažumų padėtį.

Komitetas pabrėžia, kad jam susirūpinimą kelia „kalbos mokėjimo reikalavimų diskriminacinis poveikis mažumų atstovų įdarbinimui ir darbinei veiklai bei tai, kad čia gyvenantys nepiliečiai negali dirbti pagal tam tikras profesijas privačiame sektoriuje“.

JT Komitetas ragina Latviją sustiprinti pastangas siekiant, kad būtų visiškai laikomasi žmogaus teisių, kaip numato tarptautinis paktas, ir palengvinti šių asmenų integraciją.

Ataskaitoje Latvija raginama peržiūrėti kalbos įstatymą, „kad būtų užtikrinta, jog bet kokie ne latviškai kalbančių asmenų teisių suvaržymai būtų pagrįsti, proporcingi ir nediskriminaciniai“, bei palengvinti šių asmenų bendravimą su valdžia.

Latvijai taip pat derėtų apsvarstyti galimybę išplėsti ratą asmenų, turinčių teisę nemokamai mokytis kalbos, ir liautis karpius lėšas, skiriamas tautinių mažumų švietimui, rašoma ataskaitoje.

JT Žmogaus teisių komitetas taip pat ragina Latviją užtikrinti tinkamą finansavimą Ombudsmeno biuro veiklai, stiprinti lyčių lygybę darbo rinkoje, užtikrinti efektyvų ir spartų visų skundų dėl galimo teisėsaugos pareigūnų jėgos panaudojimo tyrimą ir parengti alternatyvas ikiteisminiam sulaikymui, informavo BNS Latvijos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Komitetas taip pat pateikė rekomendacijas dėl kovos su prekyba žmonėmis ir smurtu artimoje aplinkoje, taip pat dėl kalinių teisių, teisės į sąžiningą teismą bei žodžio laisvės užtikrinimo.

Kai kurios rekomendacijos taip pat susijusios su prieglobsčio prašančių asmenų ir asmenų, turinčių psichikos sutrikimų, teisėmis.

JT Žmogaus teisių komitetui priklauso 18 ekspertų, kurie renkami ketverių metų laikotarpiui. Komitetas stebi, kaip vykdomas Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.