Pasaulyje

2014.03.28 12:13

V. Janukovyčius į Ukrainos žmones kreipėsi su ypatingu pasiūlymu

Nuo posto nušalintas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius kreipėsi į Ukrainos žmones ir paragino kiekviename šalies regione surengti referendumą dėl jo statuso, skelbia ITAR-TASS.

Nuo posto nušalintas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius kreipėsi į Ukrainos žmones ir paragino kiekviename šalies regione surengti referendumą dėl jo statuso, skelbia ITAR-TASS.

„Kaip prezidentas, mintimis ir širdimi visada esantis su jumis, raginu visus sveikai mąstančius Ukrainos žmones – neleiskite uzurpatoriams jumis naudotis! Reikalaukite kiekviename regione, esančiame Ukrainos sudėtyje, rengti referendumą dėl jo statuso“, – teigiama V. Janukovyčiaus kreipimesi į tautą.

Tik referendumas visos Ukrainos mastu, o ne anksčiau rengiami prezidento rinkimai gali žymiau stabilizuoti politinę situaciją ir išsaugoti Ukrainos suverenitetą ir stabilumą, mano V. Janukovyčius.

Antikonstituciniai pakeitimai, taip pat ir apie Ukrainos prezidento rinkimus, „panaikina sąžiningų rinkimų galimybę, kad ir kada jie vyktų“, įsitikinęs jis.

„Dabartinė vadinamoji valdžia priėmė paketą įstatymų, tiesiogiai prieštaraujančių Ukrainos Konstitucijai. Šie įstatymai buvo priimti, spaudžiant ‚,maidanui“. Prieš daugelį liaudies deputatų ir jų šeimas buvo įvykdyti prievartos aktai, jau nekalbant apie nuolatinę grėsmę“, – rašoma Ukrainos lyderio kreipimesi.

Jis pavadino „viską, kas pastaraisiais mėnesiais vyko ir vyksta Ukrainoje, – „ginkluotu valstybės perversmu, kurį įvykdė opozicija su teroristinių grupuočių ginklais, visiškai palaikant kai kurioms valstybėms“.

„Visiškai logiška, kad protestas, kuris plieskiasi Ukrainos pietryčiuose, – natūrali tirštai gyvenamo pramoninio krašto reakcija į ginkluotą perversmą“, – pareiškė jis. „Apsišaukėliai neturi ukrainiečių tautos pasitikėjimo mandato, neturi teisės, įvesdami antikonstitucinius pakeitimus į įstatymus, taip pat ir dėl prezidento rinkimų, atimti iš kiekvieno Ukrainos piliečio balso teisės“, – pabrėžė V. Janukovyčius.

„Mūsų šalies gatvėse tvyranti anarchija neturi nieko bendro su demokratija, – įsitikinęs jis. – Tegul bent viena Vakarų valstybė pavadins demokratiškais žingsnius, priimamus dabartinių „valdytojėlių“. Nemanau, kad kas nors iš aukšto rango Europos valdininkų laiko norma šaudynes ir plėšimus gatvėse jų valstybėse, kai teroristai pasivadina aktyvistais, kuriems galima nebaudžiamiems žudyti ir apiplėšinėti žmones“, – sakė V. Janukovyčius.

Kreipimesi prieš „Regionų partijos“ suvažiavimą jis paprašė paimti iš jo partijos garbės pirmininko įgaliojimus ir išbraukti jį iš partijos.

M. Laurinavičius: V. Janukovyčius neturi jokios reikšmės niekam

Rytų Europos studijų centro analitikas Marius Laurinavičius teigia, kad V. Janukovyčiaus pareiškimai „buvę nebuvę, nes šis pabėgęs prezidentas Ukrainoje nebeturi jokios reikšmės. Pasak pašnekovo, gali būti, kad tokiais pareiškimais pats V. Janukovyčius siekia dalyvauti įvykiuose, nors jį jau nurašė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Nežinia tik, ar tai yra asmeninis kreipimasis, ar tiesiog Rusijos žaidimas. Pats kreipimasis yra tiesiog Rusijos pozicijos, Rusijos tikslų transliavimas, o Rusijos tikslas kaip tik ir yra, kad kiekviename regione įvyktų referendumas ir jie atplėštų tas sritis nuo Ukrainos“, – sakė M. Laurinavičius.

Klausiamas, kodėl, jo nuomone, šįkart V. Janukovyčius nepasirodė tiesioginėje spaudos konferencijoje, M. Laurinavičius svarstė, kad arba V. Janukovyčiui buvo patarta nesirodyti tiesiogiai, arba neleista.

„Nes kaip jis pasirodė prieš tai buvusiose spaudos konferencijose, buvo verta žodžio „apgailėtina“. Nežinau jokio kito žodžio“, – sakė pašnekovas.

„Apskritai aš sakyčiau, kad V. Janukovyčius apskritai šitame Rusijos žaidime nėra žaidėjas, jo žodis Ukrainoje irgi nieko nepakeis. Gali būti, kad jis dar pats visaip bando parodyti savo lojalumą transliuodamas Rusijos idėjas, kad užsitikrintų tolimesnį gyvenimą ir apsaugą Rusijoje. Tiesą sakant, nelabai suprantu, kodėl jis nepabėgo toliau, kur jo niekas nerastų, bet jo padėtis nėra gera. Juk tiek iš V. Putino, tiek iš kitų lūpų buvo aiškiai pasakyta, kad ji jiems nereikalingas“, – sakė M. Laurinavičius.

Tačiau analitikas sako, kad kur kas svarbesni dalykai vyko ketvirtadienį vakare prie Aukščiausiosios Rados, kur „Dešiniojo sektoriaus“ atstovai šturmavo Ukrainos parlamento pastatą. M. Laurinavičius sako, kad buvo suimta provokatorių, kurie greičiausiai siųsti Rusijos.

„Chersono gubernatorius taip pat pats atskleidė sąmokslą, kad tos srities keli deputatai buvo pasirengę viską padaryti pagal Krymo scenarijų. Tai tie dalykai vyksta. Bet V. Janukovyčiaus šiuose įvykiuose nepavadinčiau net pėstininku nepavadinčiau, jis nebeturi jokios reikšmės net rytiniuose Ukrainos regionuose“, – sakė pašnekovas.

DELFI primena, kad ketvirtadienį žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, jos V. Janukovyčius surengs spaudos konferenciją. Apie tikslų jos laiką skelbta nebuvo. Visgi spaudos konferencija neįvyko, o nušalintojo prezidento pareiškimo turinys išplatintas per Rusijos naujienų agentūra „Itar-Tass“.

Pirmą kartą viešai po nušalinimo V. Janukovyčius pasirodė vasario 28 d. Tuomet jis pareiškė, kad tebelaiko savo legitimiu Ukrainos prezidentu. Kovo 11 d. Rostove prie Dono įvyko antroji jo konferencija. Skirtingai nuo pirmosios, tuomet jis į žurnalistų klausimus neatsakinėjo.