Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.27 10:54

JAV smogė Rusijai iš nugaros

DELFI.lt 2014.03.27 10:54

JAV prezidento Baracko Obamos administracijai garsiai giriantis apie pastangas Rusijai pritaikyti ekonominę ir politinę izoliaciją, netikėtai paaiškėjo, jog amerikiečiai rado dar vieną būdą, kaip nubausti Maskvą dėl veiksmų Kryme, rašo „Foreign Policy“.

JAV prezidento Baracko Obamos administracijai garsiai giriantis apie pastangas Rusijai pritaikyti ekonominę ir politinę izoliaciją, netikėtai paaiškėjo, jog amerikiečiai rado dar vieną būdą, kaip nubausti Maskvą dėl veiksmų Kryme, rašo „Foreign Policy“.

Beveik prieš mėnesį be jokio viešo perspėjimo nedidelė JAV Prekybos departamento tarnyba netikėtai liovėsi tenkinti JAV bendrovių, norinčių Rusijai parduoti galimai pavojingų produktų, paraiškas.

JAV Prekybos departamento Pramonės ir saugumo biuras (BIS) nuo kovo 1 dienos jau įšaldė ne vieną galimą susitarimą su Maskva – tokių veiksmų imtasi nedelsiant, vos išgirdus žinią apie į Ukrainą traukiančius Rusijos karius. Apie savo sprendimą biuras neprasitarė iki pat šios savaitės – o ir tada triukšmo išvengta: tiesiog žinybos puslapyje internete paskelbtas atitinkamas pareiškimas. Anksčiau apie tokias sankcijas neišsiduota nei žodžiu.

„Nuo 2014 metų kovo 1-osios dienos BIS laikinai neišduoda leidimų, suteikiančių teisę eksportuoti ar reeksportuoti tam tikras prekes ir produktus į Rusiją. BIS tokios politikos laikysis iki naujo pranešimo“, - teigiama itin lakoniškame pranešime.

2013 metais BIS palaimino 1832 eksporto sutartis su Rusija vadinamosioms dvejopos paskirties prekėms, pavyzdžiui, lazeriams ir sprogstamosios medžiagoms, teigiama kasmetinėje biuro ataskaitoje. Šių sandorių vertė siekė 1,5 mlrd. dolerių (3,75 mlrd. Lt), iš kurių 800 mln. dolerių (1,999 mlrd. Lt) buvo už įrenginius, kurie neabejotinai naudojami ir sprogmenų gamyboje.

JAV taip pat nebesuteikia leidimų eksportuoti į Rusiją „su gynybos reikmėmis susijusių produktų ir paslaugų“, teigia JAV Valstybės departamento pareigūnai. JAV Valstybės departamento gynybai skirtų produktų prekybos kontrolės direktoratas turi įgaliojimų sankcionuoti arba užkirsti kelią ginklų pardavimams Rusijai – šiuo atveju taikoma speciali leidimų sistema.

Kol kas neaišku, kodėl JAV prezidento administracija oficialiai nepaskelbė apie tyliai pritaikytus tokius svarbius eksporto apribojimus Rusijai, tačiau gali būti, jog toks sprendimas ne šiaip sau – kol kas neaišku, ar tokia strategija pasiteisins, nes šiuo metu galiojantys Rusijos kariuomenės ir Rusijos bendrovių susitarimai neatšaukiami, tiesiog atsisakoma tvirtinti naujus.

Be to, Maskva minėtaisiais produktais gali apsirūpinti iš bendrovių, tokias paslaugas teikiančių kitose šalyse. JAV Prekybos departamentas šiuo klausimu tyli tarsi vandens į burną prisisėmęs.

Nors atsakyti į klausimą, ar tokios sankcijos tikrai suduos skaudų smūgį Rusijos kariuomenei, vienareikšmiškai negalima, akivaizdu, jog eksportuotojai iš JAV pajus skaudžius padarinius. BIS atsisako konkrečiai įvardyti bendroves, kurioms teks bent jau kurį laiką atsisakyti bendradarbiavimo su Rusija.

„JAV bendrovėms, kurioms būtinas leidimas gabenti savo prekes į Rusiją, tai bus skaudus smūgis, konkrečiai kalbame apie naftos, dujų ir chemijos pramonės šakas“, - teigia „Jacobson Burton“ teisės ir prekybos specialistas Dougas Jacobsonas. Jis pirmasis antradienį BIS sprendimą aprašė savo tinklaraštyje.

JAV prezidentas B. Obama kol kas dar nepanaudojo pačių žalingiausių sankcijų, kurios uždraustų amerikiečiams vystyti verslą su tokiais Rusijos sektoriais kaip bankininkystė ar energetika. Amerikos prezidentas neseniai išsakė naują grasinimą išplėsti jau dabar taikomas sankcijas – tokią mintį jis tiesiai šviesiai išdėstė trečiadienį kalbėdamas Briuselyje.

„Jeigu Rusija nekeis šiuo metu vykdomos politikos, izoliacija tik gilės, sankcijos kąs vis skaudžiau – žala Rusijos ekonomikai tik augs“, – per spaudos konferenciją kartu su Europos Vadovų tarybos pirmininku Hermanu Van Rompuy sakė JAV prezidentas.

Praeitą savaitę JAV prezidentas pripažino, jog veiksmai prieš Rusijos pramonę „gali sutrikdyti ir viso pasaulio ekonomiką“. Todėl Amerika ir nusprendė verčiau nusitaikyti į Rusijos politikus, verslininkus ir bankus, artimai susijusius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Daugumai į Rusiją iš Amerikos eksportuojamų prekių jokių specialių JAV valdžios leidimų nereikia. Tačiau produktams, kuriuos galima panaudoti tiek civiliniais, tiek kariniais tikslais (cheminėms medžiagoms, programinei įrangai, ginklams, net žirgams), reikalingas JAV Prekybos departamento Pramonės ir saugumo biuro (BIS) pritarimas.

Taip, minėtajai kategorijai priskiriami ir žirgai. Taip, JAV vien 2013 metais Rusijai pardavė žirgų už 2 mln. dolerių (5 mln. Lt). Neaišku tik viena – ar žirgai ir lėktuvai laikomi vienodai pavojingais?

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi