Pasaulyje

2012.08.24 11:12

Teismas A. B. Breiviką nuteisė 21 metams kalėjimo

LRT.lt2012.08.24 11:12

Norvegijos teismas nusprendė, kad galybę žmonių nužudęs Andersas Behringas Breivikas yra sveiko proto ir nuteisė jį kalėti 21 metus, praneša BBC. Iš šios bausmės bus išskaičiuotos 445 dienos, kurias jis jau praleido nelaisvėje.

Norvegijos teismas nusprendė, kad galybę žmonių nužudęs Andersas Behringas Breivikas yra sveiko proto ir nuteisė jį kalėti 21 metus. Iš šios bausmės bus išskaičiuotos 445 dienos, kurias jis jau praleido nelaisvėje.

Teisėjai jam davė maksimalią 21 metų bausmę, bet ji vėliau gali būti pratęsta, jeigu bus manoma, kad nuteistasis lieka pavojingas visuomenei.

A. B. Breivikas pripažino nužudęs 77 žmones ir dar sužeidęs daugiau nei 240, kai susprogdino bombą centriniame Osle ir šaudė Darbo partijos jaunimo stovykloje Utiojos saloje.   

Ekstremistas tvirtino esąs sveiko proto ir atsisakė prisipažinti kaltu, teisindamas savo atakas tuo, jog jos esą būtinos Norvegijos islamizacijai sustabdyti. Jis apkaltino Darbo partiją skatinant multikultūriškumą ir keliant pavojų Norvegijos identitui.

Prokurorai prašė jį pripažinti psichiškai nesveiku. Tačiau penki teisėjai vieningai priėmė sprendimą, kad A. B. Breivikas pakaltinamas.

Teismo paskirti psichiatrai nesutarė dėl A. B. Breiviko pakaltinamumo. Pirmoji jį tyrusi psichiatrų komanda paskelbė, kad jis yra paranojinis šizofrenikas, bet antroji nustatė, kad A. B. Breivikas yra sveiko proto.

Prieš verdiktą A. B. Breivikas sakė, kad psichiatrinis gydymas būtų „blogiau nei mirtis“. Jis tvirtino, kad jei bus pripažintas pakaltinamu ir nuteistas kalėti kalėjime, į apeliacinį teismą nesikreips. Kad A. B. Brevikas būtų pripažintas sveiko proto, norėjo ir aukų artimieji.

A. B. Breivikas bus kalinamas viename iš specialiai pritaikyto griežto apsaugos režimo Ilos kalėjimo blokų, bet esant reikalui gali būti perkeltas ir į kitą kalėjimą.

„Trys kalėjimai – Ilos, Šieno ir Ringerikės – turi būti pasirengę jį priimti“, – sakė šalies Teisingumo ministerijos atstovas Andrealas Schulbergas. Ilos kalėjimas bus pagrindinė A. B. Breiviko kalinimo vieta, du kiti – rezerviniai. Oro erdvė virš jų bus uždaryta, vidaus saugumas sustiprintas.

A. B. Breiviko perkėlimas iš vienos kalinimo vietos į kitą gali tapti būtinas tuo atveju, jeigu iškiltų koks akivaizdus pavojus teroristo gyvybei, paaiškino A. Schulbergas.