Pasaulyje

2012.08.24 11:01

J. Assange‘as Ekvadoro ambasadoje gali gyventi „šimtmečius“

ELTA2012.08.24 11:01

Ekvadoro pareigūnai sakė, kad Didžioji Britanija turi atsiimti „grasinimą“ įsiveržti į ambasadą Londone ir kad tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange‘as Ekvadoro ambasadoje gali gyventi kiek tik panorės, jei reikės – du šimtmečius“, rašo „The Guardian“.  

Ekvadoro pareigūnai sakė, kad Didžioji Britanija turi atsiimti „grasinimą“ įsiveržti į ambasadą Londone ir kad tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange‘as Ekvadoro ambasadoje gali gyventi kiek tik panorės, jei reikės – du šimtmečius“, rašo „The Guardian“.

Ekvadoro pareigūnai sakė, kad su Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija nesusisiekė nuo praeitos savaitės ketvirtadienio, kai šalies prezidentas Rafaelis Correa pranešė, kad suteikia prieglobstį J. Assange‘ui. Ekvadoras nori atnaujinti derybas su Didžiąja Britanija, bet pareigūnai pridūrė, kad užsienio reikalų ministras Williamas Hague‘as turėtų atsiimti grasinimą įsiveržti į ambasadą ir taip „parodyti gerą valią“.

Be to, Ekvadoro pareigūnai tvirtino, kad nebuvo jokio slapto susitarimo suteikti J. Assange‘ui prieglobstį. Pasak jų, „WikiLeaks“ įkūrėjas vieną dieną prieš du mėnesius paprasčiausiai pasirodė prie ambasados slenksčio ir paskambino į duris. Ekvadoro ambasadorė Ana Alban turėjo važiuoti į namus paimti pripučiamo čiužinio, kad J. Assange‘as turėtų ant ko miegoti. Šaltinai teigia, kad nuo to laiko, kai jis ten apsigyveno, ambasada įsigijo didesnį šaldytuvą.

Praeitą savaitę Didžioji Britanija raštu perspėjo Ekvadorą, kad, pagal 1987 metų įstatymą, gali laikinai panaikinti ambasados diplomatinį statusą ir tuomet pareigūnai sulaikytų ten esantį australą J. Assange‘ą. Vėliau W. Hague‘as paaiškino, kad tai nebuvo grasinimas „šturmuoti ambasadą“. Vis dėlto Ekvadoro diplomatai teigia, kad Didžioji Britanija „grasinimo neatsiėmė“.

J. Assange‘as priešinasi Didžiosios Britanijos teismo sprendimui išduoti jį Švedijai, kur jis kaltinamas seksualiniais nusikaltimais. Baiminamasi, kad Švedija gali jį išduoti JAV, kur jis galėtų būti teisiamas už šnipinėjimą ir slaptos informacijos paviešinimą. Ekvadoro pareigūnai mano, kad galima rasti kompromisą. Pasak jų, Švedija ir Didžioji Britanija turi užtikrinti, kad "WikiLeaks" įkūrėjas vėliau nebus perduotas JAV. Priešingu atveju Londonas privalo J. Assange‘ui leisti išvykti į Ekvadorą. Paklaustas, kiek laiko J. Assange‘as galės gyventi ambasadoje, pareigūnas atsakė: „Tiek, kiek reikės. Aštuonerius metus. Du šimtmečius“. Pasak jo, juokinga manyti, kad diplomatai bandys „WikiLeaks“ įkūrėją išvežti paslapčia.

Mažai tikėtina, kad Londonas leis J. Assange‘ui laisvai išvykti į Ekvadorą. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad yra teisiškai įpareigota išduoti jį Švedijai. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.