Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Pasaulio galybių lyderiai vietoj G-8 susitikimo Sočyje rengs G-7 susitikimą Briuselyje

BNS 2015.09.08 13:45

Pasaulio galybių lyderiai pirmadienį susitarė atšaukti dalyvavimą Didžiojo aštuoneto (G-8) susitikime, kurį Rusija buvo numačiusi surengti savo Juodosios jūros kurorte Sočyje, siekdami padidinti Maskvos izoliaciją dėl Ukrainos krizės.

Pasaulio galybių lyderiai pirmadienį susitarė atšaukti dalyvavimą Didžiojo aštuoneto (G-8) susitikime, kurį Rusija buvo numačiusi surengti savo Juodosios jūros kurorte Sočyje, siekdami padidinti Maskvos izoliaciją dėl Ukrainos krizės.

Po neeilinio susitikimo, kurį sušaukė JAV prezidentas Barackas Obama, Didžiojo septyneto (G-7) grupė pranešė, kad vietoj G-8 susitikimo Sočyje ji birželio mėnesį surengs be Rusijos savo susitikimą Briuselyje.

Vienas susitikime buvęs šaltinis nurodė, kad G-7 grupė nekalba apie Rusijos narystės sustabdymą, bet apie 2014 metų G-8 viršūnių susitikimo, kurį buvo planuojama birželio mėnesį surengti, pakeitimą G-7 susitikimu Briuselyje.

Europos Viršūnių Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy savo „Twitter“ paskyroje patvirtino, kad G-7 birželio mėnesį susitiks Briuselyje.

G-7 „susirinko dėl to, kad laikosi bendrų nuostatų ir dalijasi bendra atsakomybe. Rusijos veiksmai pastarosiomis savaitėmis jų neatitinka. Šiomis aplinkybėmis mes nedalyvausime suplanuotame Sočio susitikime“, – priduriama jame.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent‘as Fabiusas pareiškė, kad Rusijai pademonstruotas ignoravimas „galbūt yra reikšmingiausias veiksmas, kadangi jis parodo, jog visos šios skirtingos šalys nepriima Krymo aneksijos kaip fait accompli“.

Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad „aštuonetas“ yra neformalus klubas, kuriame narystė niekaip neįforminama.

„Kalbant apie „aštuonetą“, žinote, „aštuonetas“ – tai neformalus klubas, kuriame niekas nario bilietų neišrašinėja, niekas nieko iš ten išvaryti negali dėl apibrėžimo“, – sakė jis per spaudos konferenciją Hagoje.

„Jeigu mūsų Vakarų partneriai mano, kad šis formatas jau atgyveno savo dieną, tegu tai būna. Mes nė kiek nesistengiame laikytis šio formato, ir mes nematome didelės tragedijos, jeigu jie (G-8 lyderiai) nesusitiks“, – sakė S. Lavrovas žurnalistams po dvejų atskirų derybų: su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry ir Ukrainos laikinuoju užsienio reikalų ministru Andrijumi Deščycia.

G-7 taip pat pagrasino imtis griežtesnių sankcijų prieš Rusiją dėl Krymo aneksijos, dėl kurios santykių tarp Vakarų ir Maskvos pablogėjimas pasiekė žemiausią lygį nuo Šaltojo karo pabaigos.

„Esame pasirengę suintensyvinti veiksmus, įskaitant koordinuotas sankcijas, kurios turės reikšmingą poveikį Rusijos ekonomikai, jeigu Rusija tęs šios situacijos eskalavimą“, – sakoma lyderių pranešime.

L. Fabiusas pažymėjo, kad G-7 sutarė svarstyti galimybes, kaip būtų galima sumažinti savo energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

„Kadangi kai kalbame apie sankcijas, reikia kelti klausimus apie galimas reakcijas, energetiką“, – sakė L. Fabiusas.

„Turime būti padėtyje, kai taip labai kaip šiandien nuo Rusijos nepriklausome“, – sakė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi