Pasaulyje

2014.03.24 21:01

D. Cameronas: G-7 turi atšaukti Didžiojo aštuoneto vadovų susitikimą Sočyje

BNS 2014.03.24 21:01

Septynių galingiausių šalių grupė turi atšaukti birželiui numatytą susitikimą su Rusija, pareiškė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pirmadienį Hagoje, kur Vakarų lyderiai rengiasi tartis, kokiomis priemonėmis reikėtų reaguoti į Krymo aneksiją.

Septynių galingiausių šalių grupė turi atšaukti birželiui numatytą susitikimą su Rusija, pareiškė Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pirmadienį Hagoje, kur Vakarų lyderiai rengiasi tartis, kokiomis priemonėmis reikėtų reaguoti į Krymo aneksiją.

„Mes turime aiškiai suprasti, kad G-8 vadovų susitikimo Rusijoje šiemet nebus. Tai visiškai aišku“, – sakė žurnalistams D. Cameronas, atvykęs į Hagą dalyvauti tarptautiniame branduolinio saugumo pasitarime.

Taip jis kalbėjo prieš prasidedant skubiai sušauktam susitikimui su kitais išvystytos pramonės šalių grupės G-7 vadovais; šioje grupėje nėra Rusijos, kuriai 1998 metais prie jos prisijungus susidarė vadinamasis Didysis aštuonetas, arba grupė G-8.

G-7 anksčiau yra sustabdžiusi pasirengimą G-8 susitikimui Juodosios jūros Rusijos kurorte Sočyje birželį.

Per didžiausią nuo Šaltojo karo laikų susipriešinimą tarp Rytų ir Vakarų Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga įvedė kelionių draudimą ir įšaldė sąskaitas kai kuriems Rusijos prezidento Vladimiro Putino artimiausios aplinkos politikams ir verslininkams.

Tačiau kol kas susilaikyta nuo priemonių, kurios turėtų įtakos Rusijos ekonomikai.

Paklaustas apie Rusijos karinių pajėgų telkimą prie Rusijos ir Ukrainos sienos, D. Cameronas pasakė, kad Rusijos kariškių įsiveržimas sukeltų naują sankcijų bangą.

„Šie pranešimai kelią susirūpinimą; mes turime pasiųsti labai aiškią žinią Rusijos vyriausybei ir prezidentui Putinui, kad būtų visiškai nepriimtina veržtis toliau į Ukrainą, ir kad tai iššauks Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų ir kitų valstybių sankcijas“, – sakė D. Cameronas.

S. Lavrovas: niekas nieko iš G8 grupės išvyti negali

Niekas negali ką nors išvaryti iš „aštuoneto grupės“, nes tai yra neformalus klubas, kuriame narystė niekaip neįforminama, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Kalbant apie „aštuonetą“, žinote, „aštuonetas“ – tai neformalus klubas, kuriame niekas nario bilietų neišrašinėja, niekas nieko iš ten išvaryti negali dėl apibrėžimo“, – sakė jis per spaudos konferenciją Hagoje.

„Jeigu mūsų Vakarų partneriai mano, kad šis formatas jau atgyveno savo dieną, tegu tai būna. Mes nė kiek nesistengiame laikytis šio formato, ir mes nematome didelės tragedijos, jeigu jie (G-8 lyderiai) nesusitiks“, – sakė S. Lavrovas žurnalistams po dvejų atskirų derybų: su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry ir Ukrainos laikinuoju užsienio reikalų ministru Andrijumi Deščycia.

Rusijos UR ministras sakė su kolega iš Ukrainos susitikęs, vykdydamas Rusijos prezidento nurodymą palaikyti darbo ryšius su Aukščiausiosios Rados paskirtuoju Ukrainos ministrų kabinetu.

„Kaip jums žinoma, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau gana seniai, prieš kelias savaites pranešė, kad nurodė vyriausybės nariams palaikyti darbo ryšius su Aukščiausiosios Rados paskirtais įvairias Ukrainos valstybės ministrų pareigas einančiais asmenimis. Tad tokie ryšiai ir palaikomi. Šiandien buvo vienas iš jų“, – atsakė S. Lavrovas, paklaustas ar šis susitikimas reiškią, kad jis pripažįsta A. Deščicią teisėtu ministru.

Tuo metu, kai S. Lavrovas atsakinėjo į žurnalistų klausimus, grupės G-7 lyderiai – JAV, Japonijos, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Kanados ir Didžiosios Britanijos – susitikę tariasi, ar reikėtų dar labiau bausti Maskvą už jos veiksmus Kryme.

Anksčiau Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pareiškė, kad septynių galingiausių šalių grupė turi atšaukti birželiui numatytą susitikimą su Rusija.

„Mes turime aiškiai suprasti, kad G-8 vadovų susitikimo Rusijoje šiemet nebus. Tai visiškai aišku“, – pabrėžė jis

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pridūrė, kad „politines sąlygas“ kelti netinka tokiam susitikimui. S. Lavrovas vis tebetvirtina, kad Krymo gyventojai turi teisę patys apsispręsti. „Tai, kas įvyko Kryme, nėra susiję su kokiais nors piktais kėslais, o tai buvo būtinybė ginti rusus, kurie ten gyvena šimtmečiais“, – tęsė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.