Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.24 10:34

Ukrainos gynybos ministras: tiriame, kodėl silpnino mūsų kariuomenę

Ukrainos gynybos ministras Ihoris Teniuchas teigia, kad Ukrainos kariuomenė buvo tyčia silpninama, ir dėl to pradėtas tiek vidinis, tiek prokurorų tyrimas. Tačiau, pasak jo, mobilizaciją paskelbusi Ukraina yra pasiruošusi ir pajėgi ginti savo rytinį pasienį.

Ukrainos gynybos ministras Ihoris Teniuchas teigia, kad Ukrainos kariuomenė buvo tyčia silpninama, ir dėl to pradėtas tiek vidinis, tiek prokurorų tyrimas. Tačiau, pasak jo, mobilizaciją paskelbusi Ukraina yra pasiruošusi ir pajėgi ginti savo rytinį pasienį.

– Ministre, ar pritariate nuomonei, kad Ukrainos gynybos sistema per paskutinius trejus metus buvo arba labai susilpninta arba visiškai sunaikinta?

– Iš tiesų jūsų klausimas labai tikslingas. Ukrainos kariuomenė patyrė griežtas ir neteisingas reformas, kuriomis buvo siekta mažinti kariuomenės pajėgumus ir ją sunaikinti. Buvo sumažintas kareivių skaičius, atsikratyta proukrainietiškų aukštesniųjų pareigūnų, kariuomenei sumažintas techninis ir materialinis aprūpinimas.

Dabar Ukrainos padėtis labai sudėtinga. Ypač Kryme ir rytiniame pasienyje. Tokia padėtis lėmė tai, kad mes neturėdami laiko kovo 3 dieną Ukrainos kariuomenes pajėgose įvedėme visišką kovinę parengtį. Per pastarąsias dvi su puse savaitės kariuomenė išdėstyta visame rytiniame pasienyje. Proporcingai taip, kaip išdėstyta Rusijos kariuomenė Ukrainos pasienyje nuo rytų iki pietinio ruožo.

Kai mes išspręsime šią problemą, sukursime naują šiuolaikinę Ukrainos kariuomenę, kuri bus pasirengusi apginti šalį ir jos konstituciją.

Yra faktas, kad Ukrainos kariuomenė buvo silpninama. Todėl mano pirmas įsakymas buvo pradėti tyrimą, ar šie veiksmai teisiškai pagrįsti. Tyrimą savo ruožtu vykdo ir Ukrainos generalinė prokuratūra. Bet norėčiau pabrėžti, kad dalinė mobilizacija ir komplektacija padėjo Ukrainos kariuomenei užimti gynybinę poziciją. Ji pasirengusi išsaugoti Ukrainos vientisumą.

– Ministre, jūs kadaise vadovavote Ukrainos jūrų pajėgoms ir buvote generalinio štabo narys. Kaip jūs, kaip žmogus, vertinate tai, kas dabar vyksta Kryme? Kokia, jūsų manymu, yra išeitis iš šios situacijos? Ar pasirengusi Ukraina išvesti savo kariuomenę iš Krymo?

– Aišku, tai, kas vyksta dabar Kryme, yra visų tarptautinių susitarimų pažeidimas. Pažeisti ir pagrindiniai Ukrainos ir Rusijos susitarimai dėl rusų laivyno bazės Ukrainoje. Nesankcionuotas Rusijos kariuomenės perdislokavimas Ukrainos teritorijoje rodo, kad Rusija nesilaiko jokių tarptautinių susitarimų ir susitarimų su Ukraina.

Rusijos gynybos ministerija 2014 metų sausio 1 dieną pagal susitarimus pateikė savo kariuomenės dydį Ukrainos bazėse – 12 500 karių. Šiandien yra 23 000. Tai prieštarauja visiems tarptautiniams susitarimams ir draugystės sutarčiai tarp Ukrainos ir Rusijos.

Jau tris savaites Rusijos kariuomenė blokuoja laivus ir šturmuoja Ukrainos kariuomenės padalinius. Rusų specialiosios tarnybos provokuoja Ukrainos karininkus, siekdamos atviro konflikto, kuriame būtų panaudotas ginklas. Be to, siekiama parodyti, kad ukrainiečiai pasidavė be šūvių ir perėjo i Rusijos pusę. Dėl to jie visokiais metodais – psichologiniu spaudimu, informaciniu karu, kitais kariniais specialiais metodais – spaudžia mūsų kariuomenę, taip pat ir mane, kaip buvusį Ukrainos laivyno vadą.

Būtent aš kūriau Ukrainos laivyną. Aišku, žiūrėti į tai labai sunku. Sunku buvo žiūrėti, kaip užimamas štabas. Visi įsakymai, duoti Ukrainos kariuomenei Kryme, buvo susiję su karinio miestelio gynyba, kad i jį nepapultų priešo kariškių. Bet, deja, rusų kariuomenė elgiasi labai įžūliai. Jie priekyje išstato civilius gyventojus – moteris, pensininkus, o tik už jų eina specialiosios tarnybos. Ukrainos kariams nepriimtina šaudyti i civilius, dėl to jie patiria didelį spaudimą ir negali tinkamai apsiginti.

Kai bendravau su Rusijos gynybos ministru ponu Šoigu, pareikalavau sustabdyti neteisėtus veiksmus, kuriuos vykdo Rusijos kariuomenė. Ji užėmė štabą, ten naikino baldus, kitą turtą. Į tai ponas Šoigu atsakė, kad jokios Rusijos kariuomenės Krymo teritorijoje nėra – visa šalies kariuomenė šiuo metu savo dislokacijos vietose. Apie tai, kas tai daro, jis nieko nežinantis. Nors visi jau žinojo, kad Krymo teritorijoje perdislokuota Rusijos kariuomenė.

Taip pat norėčiau pabrėžti, kad Rusijos generalinio štabo pozicija yra nesąžininga ir neteisinga. Tačiau vertinant situaciją, kuri susiklostė dabar Kryme, kai blokuojamas mūsų laivynas, mes nepasiduosime šioms provokacijoms ir laimėsime, nors Ukrainos kariams Kryme ir buvo leista naudoti ginklą gynybai po to, kai žuvo Ukrainos kariškis per bandymą šturmuoti vieną iš bazių.

Su mumis visas pasaulis ir mes tikrai laimėsime. Dabar nesvarstome kariuomenės išvedimo iš Krymo klausimo, ji ten bus tol, kol reikės. Suprantu, kad vadinamajai Krymo valdžiai ir tai neaiškiai valdžiai, kuri dabar atsirado Kryme, būtų labai malonu, jeigu mūsų kariuomenė paliktų Krymą, bet kariai stovės ir vykdys įsakymus.

Dabar svarbu, kaip šis klausimas sprendžiamas politiniu lygiu, svarbu diplomatiniais būdais pašalinti Kryme tvyrančią įtampą. Todėl dabar žodis suteiktas politikams, aukščiausiajai valdžiai ir Ukrainos parlamentui. Kariuomenė gali būti panaudota tik tada, kai bus priimtas sprendimas aukščiausiu politiniu lygiu. Pati kariuomenė negali priimti sprendimo dėl savo padalinių naudojimo krizei Kryme spręsti.

O kalbant apie žemyninę Ukrainą – nė vienas Rusijos kariuomenės karys neįkels kojos į ją. Čia jau klausimo kaip ir nėra. Ukrainos kariuomenė pasirengusi priešintis ir duoti atkirtį visoje rytinėje Ukrainoje. Šiuo metu Ukrainos rytų pasienyje sutelkta nuo 40 000 iki 60 000 Rusijos karių. Jie stovi nuo pasienio maždaug apie 15-20 kilometrų. Ukrainos kariuomenė pasirengusi įvykdyti savo konstitucinę užduotį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi