Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Feodosijoje jūrų pėstininkų batalionas ruošiasi šturmui

DELFI.lt, BNS2015.09.08 13:45

Feodosijoje jūrų pėstininkų batalionas ruošiasi šturmui. Įtampai Kryme neslūgstant, ESBO skubiai siunčia monitoringo misiją į Ukrainą. Penktadienio vakarą tokį sprendimą priėmė nuolatinė ESBO Taryba Vienoje. Misija bus siunčiama per 24 val.

Feodosijoje jūrų pėstininkų batalionas ruošiasi šturmui. Įtampai Kryme neslūgstant, ESBO skubiai siunčia monitoringo misiją į Ukrainą. Penktadienio vakarą tokį sprendimą priėmė nuolatinė ESBO Taryba Vienoje. Misija bus siunčiama per 24 val.

Ukrainos karinio jūrų laivyno Feodosijos jūrų pėstininkų bataliono derybos su Rusijos federacijos Juodosios jūros flotilės kariškiais baigėsi be rezultatų, batalionas laukia šturmo.

Apie tai laikraščiui „Ukrainskaja pravda“ pranešė dalinio vadas Dmitrijus Deliatickis, rašo unian.net.

„Dabar ne itin galiu kalbėti, nes ruošiamės atremti šturmą“, – sakė jis.

Į klausimą, ar tai reiškia, kad derybos nebuvo sėkmingos, jis atsakė: „Būtent taip. Todėl reikia ruoštis“.

Anksčiau buvo skelbiama, kad D. Deliatickis vedė derybas dėl ukrainiečių pajėgų ir technikos išvedimo į Ukrainos žemyninę teritoriją.

Šį rytą Karinių – politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas, remdamasis organizacijos „Informacinis pasipriešinimas“ duomenimis, skelbė, jog ukrainiečių jūrų pėstininkai Feodosijoje ruošiasi persidislokuoti į žemyninę teritoriją. Šis pasiruošimas vyko suderinus veiksmus su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generaliniu štabu.

12 val. duomenimis, Donuzlave nepasidavė 5 Ukrainos karinio jūrų laivyno laivai: „Konstantin Olšanskij“, „Kirovograd“, „Čerkasy“, „Černigov“ ir „Vinnica“. Tačiau vakare situacija jau pakito – laivai nuplaukė prie prieplaukos, rusų reikalavimams nepasidavė tik „Čerkasy“. Įgula nuleido inkarą ir ruošiasi gynybai. Sevastopolyje irgi kol kas likęs vienintelis laivas su Ukrainos vėliava – „Slavutyč“. Ukrainos karinis vadovavimo laivas „Slavutyč“ penktadienį tebestovėjo išmetęs inkarą pagrindiniame Sevastopolio uoste. Jo varikliai veikė, tačiau laivą blokavo trys Rusijos karinių jūrų pajėgų pagalbiniai laivai ir raketinis kreiseris „Moskva“, neleidžiantys jam išplaukti.

Ukrainos kariai palieka bazes Kryme

Kitaip negu uniformas be atpažinimo ženklų dėvintys kariai, prieš tris savaites pradėję užiminėti įvairius objektus Kryme, Rusijos oro desantininkai, nuo penktadienio patruliuojantys prie tame pusiasalyje esančios Perevalnojės karinės bazės, dabar buvo užsidėję savo mėlynas beretes, kuriose buvo įsegti ženkleliai su raudonomis žvaigždutėmis.

Kitose Krymo vietose Rusijos kariai toliau užiminėjo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pozicijas.

Perevalnojės bazė, esanti už 25 kilometrų į pietryčius nuo regiono sostinės Simferopolio, buvo užimta pasibaigus paliaubų laikotarpiui, dėl kurio praėjusią savaitę buvo susitarusios Ukrainos ir Rusijos gynybos ministerijos, Maskvai vykdant Krymo, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, aneksiją.

„Taip, mes esame rusai. Čia esame broliški kariai“, – sakė vienas karininkas, prieš įžengdamas į lauko stovyklą, įrengtą už kelių metrų nuo ukrainiečių pozicijų.

Rusijos pajėgų įvykdytas Juodosios jūros pusiasalio užėmimas įvyko beveik be kraujo praliejimo, nors anksčiau šią savaitę per šaudymą Simferopolyje žuvo vienas Ukrainos karys, o dar du buvo sužeisti.

Perevalnojės bazėje kelios dešimtys karių ir jų šeimos nariai buvo matomi kraunantys savo daiktus ir išvykstantys, tačiau vienas oro desantininkų dalinys, įsikūręs izoliuotame komplekse, nebuvo linkęs pasiduoti.

„Bent jau mes neketiname išvykti be savo ginklų ir mašinų“, – sakė vienas ukrainiečių karys, vardu Mykola. Jis pridūrė, kad derybos dėl ukrainiečių išvykimo tebevyksta.

Gynybos analitikai Kijeve nurodo, kad maždaug trijose dešimtyse Kryme esančių bazių yra likę 8–10 tūkst. Ukrainos karių, tačiau kariškiai tvirtino, jog pusiasalyje yra iki 20 tūkst. karių.

Belbeko oro pajėgų bazėje, kuri iki šiol atsisako pasiduoti, dalis ukrainiečių karių buvo matomi išvykstantys po 2–3 žmones, arba kraunantys krepšius ir buities reikmenis į mašinas. Kiti sakė liksiantys bazėje iki galo..

„Atsisveikinome su savo šeimomis. Buvo ašarų, bet dabar esame pasiruošę“, – karys, vardu Serhijus, sakė būdamas kitapus tvoros. Jis pridėjo pirštą prie kaktos, vaizduodamas šūvį į galvą.

Daugelis karių Belebeko bazėje turėjo ginklų, tačiau be įdėtų šovinių dėtuvių. Kai kurie reiškė viltį, kad galės garbingai perduoti savo bazę – be kraujo praliejimo.

Kamufliažinę uniformą vilkintis vidutinio amžiaus karys, vardu Nikolajus, skundėsi, kad negaunama įsakymų iš aukštesnio rango vadų Kijeve, taip pat sakė norintis toliau tarnauti Ukrainos pajėgose.

„Ne kartą prašėme Kijevo įsakymų, tačiau radijas tylėjo, tarsi jie bijotų prisiimti atsakomybę už mus, – aiškino jis. – Rusai ateis, patriukšmaus – tikėkimės, kad tuo viskas ir baigsis. Neplanuojame čia mirti.“

Ketvirtadienį Rusijos kariai Krymo karinių jūrų pajėgų bazėje Sevastopolyje užėmė tris Ukrainos korvetes – „Luck“, „Chmelnyckyj“, ir „Ternopol“, o ankstesnę dieną buvo užimta tame mieste veikusi Ukrainos karinių jūrų pajėgų vadavietė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Populiariausi