Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.20 19:28

JAV skelbia naujas sankcijas Rusijai

BNS, DELFI.lt 2014.03.20 19:28

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pareiškė, kad sankcijos Maskvai plečiamos, skiriant jas dar 20 asmenų tiek pačioje vyriausybėje, tiek už jos ribų, bei bankui, remiančiam vyriausybę.  

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pareiškė, kad sankcijos Maskvai plečiamos, skiriant jas dar 20 asmenų tiek pačioje vyriausybėje, tiek už jos ribų, bei bankui, remiančiam vyriausybę.

B. Obama perspėjo, kad Kremliui veiksmai Ukrainoje dar daugiau kainuos. Jis pasakė, kad pasirašė naują įsakymą, kuris leis JAV bausti svarbiausius Rusijos ekonomikos sektorius.

Pasak jo, šios baudos yra „Rusijos vyriausybės padarytų pasirinkimų, kurios atmetė tarptautinė bendruomenė“, pasekmė. „Rusija privalo žinoti, kad eskalacijos plėtojimas tik dar labiau ją izoliuos nuo tarptautinės bendruomenės“, - sakė jis savo trumpame pareiškime, pradėtame, kaip ir buvo žadėta, lygiai 15 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku apie krizę Ukrainoje ir JAV reakciją į Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.

Naujos bausmės sudaro jau antrą Rusijai šią savaitę JAV taikomų sankcijų porciją. Pirmoji sankcijų porcija, buvo skirta 11 Rusijos asmenų, susijusių su įvykiais Ukrainoje; tačiau ji menkai nepaveikė Maskvą, kuri tęsė strategiškai svarbaus Krymo pusiasalio aneksavimo nuo Ukrainos procesą.

Pasak vieno JAV administracijos pareigūno, naujosios sankcijos paveiks Rusijos finansų sektorių, taip pat energetikos, kalnakasybos ir gynybos sektorius. Šiuo JAV sprendimu įšaldomi JAV jurisdikcijoje esantys aktyvai, draudžiama JAV firmoms palaikyti verslo ryšius su nubaustaisiais.

JAV iždo departamentas nurodė, kad sankcijos skelbiamos Rusijos federacijos bankui „Akcionernyi bank Rossija“, kuris vadinamas ir tiesiog banku „Rossija“.

Pasak aukšto rango JAV pareigūnų, šiame banke sąskaitų turi valdantysis Rusijos elitas, pagrindiniai prezidento Vladimiro Putino aplinkos žmonės.

„Tarp banko „Rossija“ akcininkų yra V. Putino artimiausio rato nariai, susiję su kooperatyvu „Ozero Dacha“ (vartotojų kooperatyvu „Ozero“) - bendruomene, kurioje jie gyvena“, - sakė Iždo departamento pareigūnas, pavadinęs šį banką „bičiulių banku“.

JAV sąraše yra keli Rusijos įstatymų leidėjai, V. Putino patarėjai ir kiti asmenys, tarp kurių ir keli žymūs verslo rykliai.

Tai Rusijos geležinkelių vadovas Vladimiras Jakuninas, įtakingi verslininkai Arkadijus ir Borisas Rotenbergai, kuriems teko pelningi milijardus dolerių sudarantys statybų Sočyje kontraktai, „Volga Group“ vadovas Genadijus Timčenka, Jurijus Kovalčiukas iš banko „Rossija“.

Anot naujienų agentūros AFP, JAV Finansų ministerija pavadino banką „Rossija“, kuris yra 17 pagal dydį Rusijoje, „Rusijos Federacijos aukšto rango pareigūnų asmeniniu banku“.

Pasak jos, šis bankas, kurio turtas siekia maždaug 10 mlrd. JAV dolerių, aptarnauja konkrečiai naftos, dujų ir energetikos sektorius, o J.Kovalčiukas dirba Rusijos pareigūnų „asmeniniu bankininku“.

„Kovalčiukas yra artimas prezidento Putino patarėjas ir yra vadinamas vienu iš jo „kasininkų““, – nurodoma pareiškime.

Šį mėnesį žurnalas „Forbes“ paskelbė, kad J. Kovalčiuko turtas vertinamas 1,4 mlrd. JAV dolerių ir susideda iš banko, ir dukterinių draudimo bendrovių, šešių televizijos kanalų ir bevielio ryšio operatoriaus „Tele2“ akcijų paketų.

Remiantis „Forbes“, naftos ir dujų pramonės magnatas Genadijus Timčenka užimtą šeštą vietą Rusijos turtingiausių žmonių sąraše. Jis yra sukaupęs 15,3 mlrd. JAV dolerių turtus iš Šveicarijoje registruotos prekybos bendrovės „Gunvor“.

Įtariama, kad V. Putino pavedimu su Arkadijumi ir Borisu Rotenbergais buvo pasirašyti 7 mlrd. JAV dolerių kontraktai dėl pasiruošimo Sočio olimpinėms žaidynėms, ir dar daugiau – su valstybine energetikos kompanija „Gazprom“, nurodė ministerija. „Abu broliai Putino valdymo laikotarpiu sukaupė milžiniškus turtus“, – sakoma dokumente.

Įdomu, kad bene tuos pačius asmenis bausti siūlė laikraštyje „The New York Times“ ir Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas.

„Šie asmenys dabar pajus, kad tęsti veiklą pasaulio ekonomikoje jie galėtų tik itin apribotai“, - sakė vienas JAV pareigūnas.

B. Obama pabrėžė, kad „dabar mes žengiame žingsnius, kurie yra dalis atsako į tai, ką Rusija padarė Kryme“. Jis dar pažymėjo, kad ateityje gali būti dar griežtesnių veiksmų, jeigu Rusija nepakeis savo elgesio.

JAV paskelbė Rusijos įsiveržimą į Krymą tarptautinės teisės pažeidimu ir nepripažįsta Krymo pusiasalio aneksijos.

D. Grybauskaitė: naujos sankcijos – arčiau V. Putino

JAV skelbiant naujas sankcijas Rusijos elitui, panašiu keliu eina ir Europos Sąjunga (ES). Ketvirtadienį, prieš Europos Vadovų Tarybos posėdį, prezidentė Dalia Grybauskaitė žurnalistams teigė, jog kalba eina apie naujų sankcijų nutaikymą į artimiausią Vladimiro Putino aplinką.

Anot D. Grybauskaitės, turėtų būti plečiamas sąrašas asmenų, kuriems draudžiama įvažiuoti į ES šalis bei taikomas lėšų ES bankuose užšaldymas.

„Šis sąrašas bus plečiamas. Nes dabar šiame sąraše yra tiktai žmonės, kurie yra trečiame ar ketvirtame ešelone, ir labai toli nuo V. Putino aplinkos. Bus artinama – arčia V. Putino, t. y. skausmingesnės bus priemonės“, – prognozavo prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, tai yra vadinamojo antrojo sankcijų paketo praplėtimas – apie trečiąjį paketą, kurio sankcijos būtų taikomos ne Rusijos elitui, o visai šaliai, kol kas tik kalbama.

Trečiasis paketas, anot prezidentės, turėtų būti nutaikytas į konkrečius sektorius. Pavyzdžiui – Rusijos kariuomenę. Esą reikia taikyti tokias sankcijas, kurios nepaliestų „Rusijos pilietinės visuomenės“.

„Trečias paketas – tai pirmiausiai ekonominės sankcijos. Ne horizontalios dar. O tikslinės, t. y. kada kalbame apie ginklų prekybą ir jos uždraudimą arba bent jau ginklų nepardavimą Rusijai. Tai pirmiausia, ką reikia daryti artimiausiu metu. Ir kitos sankcijos, kurios paliestų ne horizontaliai visos Rusijos žmones arba mus, mūsų žmones – europinių šalių. Bet būtų labai skausmingos ir tiesiogiai liestų būtent V. Putino artimiausią aplinką, o ne visą Rusiją, pilietinę visuomenę ypač.

Taigi kalbame apie tikslines ekonomines sankcijas, bet jos – šiek tiek vėliau. O dabar dar turime išnaudoti pilnai tiek politines, tiek diplomatines sankcijas, kurių dar tikrai daug nepanaudojome“, – sakė D. Grybauskaitė.

A. Merkel: ES imsis ekonominių sankcijų prieš Rusiją, jeigu konfliktas Ukrainoje bus eskaluojamas

Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel, atvykusi į Briuselį dalyvauti 28 ES šalių valstybių ir vyriausybių vadovų susitikime,  ketvirtadienį pareiškė, kad ES imsis ekonominių sankcijų prieš Rusiją, jeigu konfliktas Ukrainoje bus eskaluojamas. „Mes būsime pasirengę įvesti ekonomines sankcijas prieš Rusiją, jeigu konfliktas Ukrainoje bus eskaluojamas“, – pabrėžė ji.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande sako, kad ES netaikys ekonominių sankcijų Rusijai, tačiau ir toliau darys spaudimą Maskvai.

Kaip praneša „Unian“ korespondentas iš Briuselio, taip žurnalistams sakė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as prieš ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame bus aptariama ir situacija Kryme. „Šiandien nekalbama apie ekonomines sankcijas, tačiau diplomatija ir ekonomika neatsiejamos. Diplomatija – tai diskusijos ir derybos, tačiau reikalingas ir spaudimas. Todėl ekonominių sankcijų šiandien nebus imtasi, tačiau bet kokiu atveju jos turi būti parengtos“, – sakė F. Hollande‘as.

Prancūzijos prezidento teigimu, ES lyderiai aptars asmeninių sankcijų Rusijos piliečiams, prisidėjusiems prie Krymo aneksijos, plėtimą.

F. Hollande: dėl Ukrainos krizės atšaukiamas ES ir Rusijos viršūnių susitikimas

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande teigė, kad Europos lyderiai atšauks birželį vyksiantį viršūnių susitikimą su Rusija ir svarstys naujas sankcijas Rusijos pareigūnams, skelbia „EUbusiness“.

Ketvirtadienį į Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą atvykęs F. Hollande pažymėjo, kad įvykiai Ukrainoje ir Kryme yra „nepriimtini“, „bus svarstomos sankcijos asmenims, atsižvelgiant į jų asmeninę padėtį ar lėšas“.

„Turėjo įvykti ES ir Rusijos susitikimas, tačiau jis negali vykti šiomis aplinkybėmis, – sakė F. Hollande, omenyje turėdamas birželį planuojamą viršūnių susitikimą. – Mes taip pat turime suplanuoti naujas sankcijas, jeigu vyks eskalacija“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi