Pasaulyje

2012.08.23 13:55

Psichiatrinė ligoninė gali atsisakyti gydyti A. B. Breiviką

LRT.lt2012.08.23 13:55

Dikemarko psichiatrinės ligoninės specialistai gali atsisakyti gydyti Andersą Behringą Breiviką, net nei penktadienį teismas ir pripažins jį nepakaltinamu. 

Dikemarko psichiatrinės ligoninės specialistai gali atsisakyti gydyti Andersą Behringą Breiviką, net nei penktadienį teismas ir pripažins jį nepakaltinamu.

Mat paskutinė jų atlikta ekspertizė parodė, kad kaltinamasis jokia psichine liga neserga, ketvirtadienį praneša dienrašti „Aftenposten“, kuriuo remiasi naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Pernai liepą A. B. Breivikas susprogdino bombą prie vyriausybinio pastato Osle. Per sprogimą žuvo 8 žmonės. Tuomet jis ėmė šaudyti Utiojos saloje, kur vyko valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovykla. Ten jis nužudė dar 69 žmones.

Dikemarkas – didžiausia psichiatrinė ligoninė Norvegijoje. Jos ekspertai A. B. Breiviką tyrė žiemą ir neaptiko jokių rimtų protinių sutrikimų ženklų. Jei teismas pripažins jį nepakaltinamu, ligoninės ekspertai turės atlikti pakartotinį tyrimą ir nuspręsti dėl priverstinio jo gydymo.

Ekspertai neatmeta galimybės, jog pakartotinė ekspertizė parodys, kad A. B. Breivikas yra sveiko proto, o gydymas nebus skirtas.

„Jei teismas nuspręs, kad A. B. Breivikui būtinas priverstinis gydymas, tai reiškia, kad ligoninės specialistai turės jį pakartotinai ištirti. Taip daroma su visais pacientais“, – teigė ligoninės atstovė Anne Kristine Bergem.

Ji pridūrė, kad norint pradėti gydymą, ligoninės specialistai turi patvirtinti diagnozę ir nuspręsti, kokio gydymo reikia ir ar jo reikia iš viso.

„Mes negalime gydyti žmogaus tik todėl, kad taip nusprendė teismas. Mes patys turime nustatyti diagnozę ir skirti gydymą“, – pridūrė ji.

Pats A. B. Breivikas mano, kad yra protiškai sveikas.

Jei bus pripažintas nepakaltinamu, jis likusį gyvenimą praleis psichiatrinėje ligoninėje. Jei teismas nuspręs, kad jis pakaltinamas, tuomet jis kalės iki 21 metų su galimybe bausmę pratęsti.

Pats A. B. Breivikas teigė norįs, kad būtų pripažintas pakaltinamu, kad jo veiksmai būtų laikomi politiniu pareiškimu, o ne pamišėlio poelgiu.

Nuosprendį jam ketinama skelbti rugpjūčio 24 dieną.