Pasaulyje

2014.03.20 14:56

Z. Brzezinskis: įvykiai Ukrainoje panašūs į šaltojo karo pradžią

15min.lt2014.03.20 14:56

„Prezidentui Vladimirui Putinui būtina leisti aiškiai suprasti, kad jeigu ukrainiečiai priešinsis Rusijai, Vakarai jų vienu šioje kovoje nepaliks“, – tvirtina buvęs JAV prezidento Jimmy‘o Carterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, profesorius Zbigniewas Brzezinskis.

„Prezidentui Vladimirui Putinui būtina leisti aiškiai suprasti, kad jeigu ukrainiečiai priešinsis Rusijai, Vakarai jų vienu šioje kovoje nepaliks“, – tvirtina buvęs JAV prezidento Jimmy‘o Carterio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, profesorius Zbigniewas Brzezinskis.

Apie situaciją Kryme, šaltąjį karą ir galimybes atkurti Sovietų Sąjungą jis kalbėjo Tarptautinių ir strateginių studijų centre Vašingtone vykusioje diskusijoje. Z. Brzezinskio žodžius cituoja Tvn24.pl.

Z. Brzezinskis įspėja, kad užėmęs Krymą V. Putinas gali bandyti tą patį scenarijų įgyvendinti visoje Ukrainoje. „Nežinau, ar tai jau yra šaltasis karas, bet atrodo kaip jo pradžia“, – teigė žinomas politologas. O esą antradieninis V. Putino pasisakymas verčia galvoti, kad po Krymo aneksijos Rusija gali bandyti užimti rytinius Ukrainos regionus, o gal net ir patį Kijevą.

Vis dėl Z. Brzezinskis įsitikinęs, kad atkurti Sovietų Sąjungą yra nerealu, nors V. Putino veiksmai ir kelia „rimtą grėsmę stabilumui Europoje“, nes krizė esą gali išplisti į Gruziją, Azerbaidžaną, o gal net ir į Latviją, kurioje gyvena gana daug rusų.

Pirmiausia vis dėlto patiems ukrainiečiams teks apsispręsti, ar jie pasiruošę ginti savo šalies teritorijos vientisumą. Z. Brzezinskis neslėpė nustebęs, kaip lengvai ir be ukrainiečių pasipriešinimo rusai aneksavo Krymą. Todėl, anot Z. Brzezinskio, Vakarai privalo rasti sutarimą su V. Putinu ir jį užtikrinti, kad „neketinama Ukrainos įtraukti į NATO ir padaryti iš jos Rusijos priešės, bet norima kartu atkurti Ukrainą, o tai svarbu ir Rusijai“. Kartu rusai privalo aiškiai suvokti, kad jeigu konfliktas paaštrės, o ukrainiečiai priešinsis Rusijai, Vakarai jų vienų nepaliks.

„Turime kalbėtis su Ukraina ir suprasti, ar ji pasiruošusi ginti savo teritoriją. Reikia ukrainiečiams pasakyti, kad jie neprivalo kariauti, bet jeigu nuspręs priešintis, tikrai sulauks Vakarų palaikymo, kaip buvo su Suomija 1939 ir 1940 metais, kai ją puolė Stalinas. Visa tai padidins spaudimą ir V. Putinui teks spręsti, ar jis tikrai gali sau leisti karą pačioje Europos širdyje, kai šalies ekonomika nusilpusi, o kariuomenė pasenusi“, – pareiškė Z. Brzezinskis.

Politologas taip pat nusistebėjo, kodėl prezidentas Barackas Obama iki šiol nesikreipė į amerikiečius ir nepasakė, su kokiais iššūkiais susidūrė JAV ir jos sąjungininkai. Esą tebuvo trumpas jo pareiškimas, o tai leidžia abejoti, ar JAV turi tvirtą poziciją šiuo klausimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.