Pasaulyje

2014.03.19 22:04

Saugumo vadovas: Ukraina įveda vizų režimą su Rusija

BNS, LRT.lt, ELTA, 15min.lt, DELFI.lt2014.03.19 22:04

Ukrainos saugumo vadovas trečiadienį pareiškė, kad, atsakant į Kremliaus veiksmus Kryme, įvedamos vizos Rusijos piliečiams.

Ukrainos saugumo vadovas trečiadienį pareiškė, kad, atsakant į Kremliaus veiksmus Kryme, įvedamos vizos Rusijos piliečiams.

22.02 val. Kijevo atsakas Maskvai: už Krymą nacionalizuosime Rusijos turtą Ukrainoje ir Europoje

Kijevas nuo jos Krymą atplėšusiai ir aneksavusiai Maskvai grasina „asimetriniu atsaku“ – konfiskuoti visą Ukrainos teritorijoje esantį Rusijos turtą, kurio vertė gali siekti milijardus JAV dolerių.

„Ukraina pasilieka teisę imtis adekvačių priemonių, kad kompensuotų nuostolius dėl Krymo praradimo, ir gali konfiskuoti Rusijos turtą, esantį ir Ukrainos teritorijoje, ir abiejose šalyse“, – pareiškė Ukrainos teisingumo ministras Pavelas Petrenko.

Ukrainos ekonomikos ministerija, pasak RBK, jau įvertino nuostolius, patirtus dėl aktyvų Kryme praradimo. Tai pranešė ekonomikos ministras Pavlas Šeremetas, bet jis atsisakė nurodyti skaičius.

21.44 val. Ukraina perdislokuos karius iš Krymo

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrejus Parubyjus pareiškė, kad Ukrainos ministrų kabinetas turi pasiruošti savo karių  perdislokavimui iš Krymo į kontinentinę Ukrainos dalį ir civilių evakuacijos planą, praneša unian.net.

20.02 val. Donecko srityje blokuojami sandėliai su ginklais  

Šaukiamojo amžiaus jaunuoliai iš Donecko srities Paraskovijevko kaimo prie Artiomovsko miesto užblokavo sandėlius su ginklais.  

Jie užtvėrė kelią sunkvežimiams su ginklais ir neleidžia jiems palikti karinio dalinio. Dalinio vadovybė tvirtina turinti Ukrainos Gynybos ministerijos nurodymą šiais ginklais aprūpinti ukrainiečių karius. Tačiau įvykdyti jo negali.   

Apie tai skelbiama per specialią televizijos TSN transliaciją.  

Apie šį incidentą pranešta ir pareigūnams, ir vietos valdžiai, ir milicijai, tačiau jokios reakcijos nesulaukta, rašo unian.net.   

20.01 val. Kryme dalinami rusiški pasai

Rusijos migracijos tarnyba pradėjo išdavinėti rusiškus pasus, praneša unian.net

20.00 val. Ukraina išstoja iš NVS

Ukraina pradės išstojimo iš Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) procedūrą, praneša unian.net.  Iki šiol NVS priklauso 10 buvusių Tarybų Sąjungos respublikų (išskyrus Baltijos šalis bei Gruziją, kuri oficialiai pasitraukė po karo su Rusija 2009 metų rugpjūčio 18 d.).

19.58 val. Saugumo vadovas: Ukraina įveda vizų režimą su Rusija, prašo JT pripažinti Krymą demilitarizuota zona

Ukrainos saugumo vadovas trečiadienį pareiškė, kad, atsakant į Kremliaus veiksmus Kryme, įvedamos vizos Rusijos piliečiams.

„Nurodyta Užsienio reikalų ministerijai įvesti vizų režimą su Rusijos Federacija“, – sakė žurnalistams trečiadienį vakare Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubyjus.

Dar jis sakė, kad ketinama prašyti Jungtinių Tautų skelbti Krymą demilitarizuota zona.

19.16 val. Kijevas rengiasi „griežtoms“ fiskalinėms priemonėms

Ukraina, išgyvenanti finansų-ekonomikos krizę ir mėginanti mažinti biudžeto deficitą laukdama Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolų, parengė keletą mokestinių iniciatyvų, kurios padėtų subalansuoti biudžetą, ir pavadino jas „griežtomis fiskalinėmis priemonėmis“. Apie tai informuoja „Reuters“.

„Ne visi gyventojai jas sutiks palankiai, bet dabar situacija tokia, kad būtina stabilizuoti ekonomiką“, – sakė Ukrainos ministras pirmininkas Arsenijus Jaceniukas. Pasak jo, viena iš Finansų ministerijos iniciatyvų – apmokestinti pajamas iš banko indėlių palūkanų.

19.13 val. Ukrainos vadovas nurodė Krymo lyderiams per tris valandas paleisti karinio laivyno vadą

Laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas trečiadienį nurodė Krymo separatistų lyderiams per tris valandas paleisti sulaikytą karinio jūrų laivyno vadovą Serhijų Haiduką arba laukti „atitinkamo“ atsako.

Prezidento pareigas einančio Aukščiausios Rados pirmininko pareiškime sakoma, kad „jeigu iki 21 valandos nebus nutrauktos visos provokacijos prieš ukrainiečių kariškius, o admirolas Haidukas ir visi kiti įkaitai, kariai ir civiliai gyventojai, nebus išlaisvinti, valdžia imsis atitinkamų priemonių... tarp jų techninio ir technologinio pobūdžio“.

AFP/Scanpix nuotr.

19.12 val. ES skyrė Ukrainai 1 mlrd. eurų ir ragina pradėti ekonomines reformas

Europos Sąjunga trečiadienį pranešė, kad skiria Ukrainai 1 mlrd. eurų skubios finansinės pagalbos ir paragino šalį vykdyti plataus masto ekonomikos reformas bei sustiprinti kovą su korupcija.

ES lyderiams aptarinėjant atsaką į Rusijos įvykdytą Krymo aneksavimą ketvirtadienį ir penktadienį vykstančiame viršūnių susitikime, Bendrija pranešė skirianti pirminį 1 mlrd. eurų pagalbos paketą, kuris turėtų padėti stabilizuoti Ukrainos ekonomiką.

Šie pinigai yra dalis 11 mlrd. eurų finansinės pagalbos paketo, kuris bus išmokėtas per keletą metų.

17.40 val. Vokietija ragina Rusiją skubiai pritarti stebėtojų misijai Ukrainoje

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris, sakė trečiadienį pareiškęs savo Rusijos kolegai, kad reikia nedelsiant suteikti mandatą užsienio stebėtojų misijai Ukrainoje.

„Šį rytą kalbėdamasis aš dar kartą pasakiau, kad mandatą tikrai reikia suteikti per 24 valandas“, – F. W. Steinmeieris sakė žurnalistams po pokalbio telefonu su Sergejumi Lavrovu ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo (ESBO) vadovu Didier Brukhalteriu.

„Tada rytoj galėtumėme siųsti pirmuosius stebėtojus“, – kalbėjo jis.

F. W. Steinmeieris taip pat sakė, kad stebėtojų misija Ukrainoje yra būtina, atsižvelgiant į įtampos padidėjimą regione, pridurdamas, jog tai, kad ji nevirto „kariniu konfliktu su dideliu kraujo praliejimu“, yra „beveik stebuklas“.

Pasak jo, stebėtojai pateiktų „objektyvų“ padėties šalyje vaizdą.

16.52 val. Krymo valdžia: nėra abejonių, kad Ukrainos pietryčiai atsidurs Rusijos sudėtyje

Ukrainos Aukščiausiosios Rados paleisto Krymo parlamento pirmininkas Vladimiras Konstantinovas kreipimesi į Rusijos Valstybinę Dūmą pareiškė, kad Krymo gyventojai visaip padės pietryčių Ukrainos gyventojams.

„Jau dabar paskui juos už teisę grįžti į tėvynę kovoja Ukrainos pietryčių regionai: nuo Charkovo iki Odesos, – cituoja V. Konstantinovą Krymo parlamento spaudos tarnyba, informuoja glavcom.ua.

„Neturiu abejonių, kad ši kova anksčiau ar vėliau baigsis tuo, kad visas šis kraštas atsidurs Rusijos Federacijos sudėtyje. Krymo gyventojai visaip padės pietryčių gyventojams. Tačiau šiandien mums svarbiausia – realizuoti mūsų svajonę ir gražinti Krymą ten, kur ir turi būti – namo, į Rusijos valstybės sudėtį“, – pridūrė jis.

16.32 val. Totoriams Kryme gali nelikti vietos: valdžia ketina dalį jų žemių paimti „visuomenės reikmėms“

Separatistinė Krymo valdžia, dirbanti ranka rankon su pusiasalį aneksavusia Rusija, nusprendė iš vietos totorių atimti dalį jų žemių, kur pastarieji gyvena. Neva tos teritorijos reikalingos „visuomenės poreikiams“, pareiškė Krymo vicepremjeras Rustamas Termigalijevas, rašo Tvn24.pl.

Totoriai sudaro apie 12 proc. visų Krymo gyventojų. Dabar jie iš rusiškos pusiasalio valdžios išgirdo, kad jų žemės atimamos po atsiskyrimo nuo Ukrainos, nes tos teritorijos reikalingos naujajai valdžiai. Anot R. Termigalijevo, „atsirado svarbių visai respublikos bendruomenei priežasčių“.

16.30 val. Rusija kaip karo grobį pasiims Ukrainos pusę karo laivų

Rusija planuoja kaip karo Kryme grobį pasiimti apie 20 Ukrainos karo laivų, kurie yra užblokuoti Sevastopolyje. Tai lygiai pusė Ukrainos karinio jūrų laivyno. Rusams gali atitekti ir vienintelis Ukrainos povandeninis laivas „Zaporožė“. Tuo metu paprasti ukrainiečiai visoje šalyje aukoja pinigus valstybės gynybai.

Pradėta akcija „Parama Ukrainos armijai“. Šiandien jau surinkta apie 16 mln. grivinų. Apie 3,8 mln. grivinų surinkta skambinant mobiliuoju telefono numeriu 565.

Visi Aukščiausios Rados aparato darbuotojai pervedė Ukrainos armijai visą pastarojo mėnesio savo uždarbį.

Ukrainos laikinasis prezidentas Olegas Turčynovas pasirašė įstatymą, kuriuo armijai papildomai iš biudžeto skiriama apie 7 mlrd. grivinų. Visi šie pinigai bus skirti paskelbtai mobilizacijai. 

AFP/Scanpix nuotr.

16.22 val. V. Putinas pateikė Valstybės Dūmai dokumentus dėl Krymo priėmimo į Rusijos sudėtį

RF prezidentas Vladimiras Putinas pateikė Valstybės Dūmai dokumentus dėl Krymo priėmimo į Rusijos sudėtį, pranešė trečiadienį „Interfax“.

Tai – konstitucinio įstatymo projektas ir sutartis dėl pusiasalio prisijungimo, kurią turi ratifikuoti Rusijos parlamentas. Dokumentai bus svarstomi trečiadienį.

15.31 val. EK siūlo papildomą 1 mlrd. eurų vertės makrofinansinę pagalbą Ukrainai

Europos Komisija pasiūlė naują 1 mlrd. eurų vertės makrofinansinę pagalbą Ukrainai. Vidutinės trukmės paskolos programą artimiausiu laiku turi patvirtinti ES Taryba. Ši programa yra dalis pagalbos Ukrainai paketo, kurį kovo 5 d. paskelbė Europos Komisija ir kovo 6d. patvirtino Europos Vadovų Taryba.

Siūloma makrofinansinės pagalbos programa siekiama padėti Ukrainai patenkinti dalį skubių išorinio finansavimo poreikių pagal stabilizavimo ir reformų programą, kuri dabar rengiama padedama Tarptautinio valiutos fondo (TVF). Siūloma pagalba siekiama sumažinti trumpalaikius mokėjimų balanso ir fiskalinius sunkumus.

15.29 val. Pirmoji ES paramos Ukrainai dalis bus išmokėta birželį

Pirmoji makrofinansinės paramos Ukrainai, sudarančios 1 milijardą eurų, dalis bus išmokėta birželį. Apie tai teigiama Europos Komisijos siūlyme Europos Tarybai dėl finansinės paramos Ukrainai skyrimo.

15.29 val. H. Clinton: Ukrainoje prasidėjusi Rusijos intervencija gali išplisti iki Lietuvos, Latvijos ir Estijos

Buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton teigia, kad JAV turėtų labiau paskatinti energijos nepriklausomybę Europoje siekiant apsisaugoti nuo didesnės Rusijos prezidento Vladimiro Putino agresijos, praneša „The Washington Post“.

„Tai, ką V. Putinas padarė, yra neteisėta, pažeidžia tarptautinę teisę, – Monrealyje sakė H. Clinton po to, kai V. Putinas pasirašė sutartį dėl Krymo prijungimo su prorusiškais pusiasalio lyderiais. – Tai yra vertybių susikirtimas, V. Putino pastangos perbraižyti po Antrojo pasaulinio karo sudarytos Europos sienas. Jeigu jam bus leista taip elgtis, tada, manau, daug kitų šalių taip pat tiesiogiai susidurs su Rusijos agresija“.

H. Clinton įspėjo, kad V. Putino intervencija Kryme, turint omenyje faktą, kad regione gyvena daug etninių rusų ir glaudžių ryšių su Maskva turinčių rusakalbių, gali išplisti ne tik į kitas Ukrainos teritorijas, bet taip pat į Estiją, Lietuvą ir Latviją.

15.23 val. Rusijos kariai ir prorusiškos pajėgos užėmė Ukrainos karinio laivyno štabą Kryme

Rusijos kariai ir neginkluoti prorusiški aktyvistai trečiadienį įsiveržė į Ukrainos karinių jūrų pajėgų štabą ir iškėlė jame Rusijos vėliavą.

Tas reidas, įvykdytas be smurto, tačiau tvyrant didžiulei įtampai, tapo dar vienu ženklu, kad Maskva ketina neutralizuoti bet kokio ginkluoto pasipriešinimo galimybę Rusijos aneksuojamame Juodosios jūros pusiasalyje.

Rusijos kariai ir vadinamosios savigynos pajėgos – daugiausiai neginkluoti savanoriai, įsiveržė į tą bazę paryčiais ir greitai perėmė jos kontrolę.

Tuojau po to incidento Ukrainos laikinasis gynybos ministras Ihoris Teniuchas pareiškė, kad šalies pajėgos nesitrauks iš Krymo, nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pasirašė sutartį dėl to regiono prijungimo prie Rusijos Federacijos.

14.52 val. Britų premjeras ragina aptarti galimą Rusijos pašalinimą iš G-8

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas trečiadienį pareiškė, kad kitą savaitę susitiksianti Didžiojo septyneto šalių grupė dėl krizės Kryme turi aptarti galimybę pašalinti Rusiją iš Didžiojo aštuoneto (G-8) – didžiųjų industrinių pasaulio valstybių – grupės.

14.37 val. Rusija kaltina JAV ir ES pažeidus 1994 metų memorandumą dėl Ukrainos

Rusija apkaltino Vakarų valstybes savo veiksmais per Ukrainos krizę pažeidus įsipareigojimus gerbti šios šalies suverenitetą ir politinę nepriklausomybę, kuriuos jos prisiėmė pasirašydamos 1994 metų Budapešto memorandumą.

„JAV ir ES aktyviai nuolaidžiavo valstybiniam perversmui Kijeve, veikdamos prieš Ukrainos politinę nepriklausomybę ir suverenitetą pažeidžiant įsipareigojimus, prisiimtus pasirašant Budapešto memorandumą“, – teigiama Rusijos užsienio reikalų ministerijos komentare, kuris trečiadienį paskelbtas jos svetainėje.

14.36 val. Ukrainos lyderiai apimti nevilties ir beviltiško pykčio dėl Krymo atplėšimo

Ukrainos lyderiai reiškė neviltį ir beviltišką pyktį dėl Rusijos įvykdyto Krymo atplėšimo, o tarp daugybės jaunų vyrų, užsirašančių ginkluotųjų pajėgų atsargos kariais, stiprėja įsitikinimas, jog jokia jėga neįstengs pakeisti susiklosčiusios padėties.

Ukrainos vyriausybė Kijeve šį Maskvos žingsnį laiko nusikaltimu, kuriam nepatyrę lyderiai beveik negali pasipriešinti dėl milžiniško priešininkų karinio pranašumo.

„Tai vagystė tarptautiniu mastu, kai viena šalis, prisidengdama savo pajėgomis, tiesiog atėjo ir atplėšė nepriklausomos valstybės dalį“, – sakė Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas.

Reuters/Scanpix nuotr.

Užimta ukrainiečių bazė Sevastopolyje, šturmuojama dar viena

Ukrainos gynybos ministras teigia, kad šalis nesiruošia išvesti pajėgų iš Krymo pusiasalio, kur jau pralietas karių kraujas ir trečiadienį užimta ukrainiečių bazė.

Prorusiškos pajėgos naudodamos traktorių trečiadienį išvertė dar vienos Ukrainos karinių jūrų pajėgų bazės vartus vakarų Kryme ir dabar kontroliuoja įvažiavimą, pranešė Ukrainos gynybos ministerija.

„Rusijos kariai“ vėliau sustabdė savo puolimą, ministerijos atstovas Vladyslavas Selezniovas parašė socialiniame tinkle „Facebook“, pridūręs, kad jiems kelią pastojo ginkluoti ukrainiečių kariai Novoozerno bazėje.

Paliko tramdydami ašaras

Ukrainos kariai trečiadienį vienas po kito paliko savo karinių jūrų pajėgų štabą Sevastopolyje, kai jį užėmė šimtai promaskvietiškų aktyvistų ir Rusijos kariai, pranešė ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Vienas iš karių išeidamas tramdė ašaras, o ant štabo pastato vietoje Ukrainos vėliavos buvo iškelta Rusijos trispalvė.

Per Rusijos ir prorusiškų jėgų reidą nebuvo iššautas nei vienas šūvis, Ukrainos karo laivyno atstovas Serhijus Bohdanovas sakė naujienų agentūrai AFP.

„Jų apie 200, kai kurie užsidėję kaukes. Jie neginkluoti, o iš mūsų pusės nebuvo iššautas nė vienas šūvis. Karininkai užsibarikadavo pastate“, – sakė jis.

„Nors turime leidimą panaudoti ginklus gindamiesi, mes to nedarome ir nedarysime“, – pridūrė atstovas.

Vienas naujienų agentūros „The Associated Press“ fotografas matė, kaip kelis šimtai vadinamųjų savigynos pajėgų narių prasiveržė pro vartus ir įžengė į štabo komplekso teritoriją. Jie iškėlė Rusijos vėliavą aikštėje prie pastato.

Ukrainos kariai stovėjo sargyboje prie pagrindinio pastato. Krymo „savigynos“ pajėgų nariai buvo neginkluoti ir atrodė laukiantys ukrainiečių sprendimo, ar jie juos įsileis.

Rusijos valstybinė naujienų agentūra ITAR-TASS pranešė, kad prorusiški aktyvistai surengė protestą prie štabo komplekso, o vėliau įsiveržė vidun, nukirpę tvoros vielas.

Rusijos Juodosios jūros laivyno vadas buvo pastebėtas atvykstantis į Ukrainos bazę derybų.

Pranešama, kad per susišaudymą kovo 18 dieną Ukrainos kariniame dalinyje Simferopolyje žuvo mažiausiai vienas žmogus – Ukrianos karys. Kitais pranešimais, žuvusiųjų buvo du, o Krymo vidaus reikalų ministerijos atstovai tvirtina, jog vienas jų – Krymo savigynos pajėgų kovotojas. Krymo pareigūnai kelia versiją, kad tai buvo provokacija, kuri panaši į neva vykusias Kijeve Maidano apylinkėse.

Rusija antradienį pasirašė sutartį dėl Krymo prijungimo prie savo teritorijos, po referendumo, kuriame šio Ukrainos regiono gyventojai kone visuotinai pritarė tokiam žingsniui. Ukraina ir Vakarai tą referendumą vadina neteisėtu.

Ministras: Ukrainos pajėgos nesitrauks

Ukrainos pajėgos nesitrauks iš Krymo, nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė sutartį dėl šio regiono prijungimo prie Rusijos, trečiadienį sakė ukrainiečių gynybos ministro pareigas einantis Ihoris Teniuchas.

Vyriausybės posėdžio užkulisiuose žurnalistų paklaustas, ar Kijevas išves savo pajėgas iš Krymo pusiasalio, I. Teniuchas atsakė: „Ne. Mes liksime“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.