Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.18 18:15

J. Bidenas atvyko į Varšuvą užtikrinti paramą Lenkijai ir Baltijos šalims

ELTA 2014.03.18 18:15

JAV viceprezidentas Josephas Bidenas antradienį atvyko į Varšuvą užtikrinti Lenkijai ir Baltijos valstybėms, kad JAV apsaugos jas nuo bet kokios Rusijos agresijos bei veiksmų, kurių buvo imtasi Ukrainos Krymo pusiasalyje, skelbia „The Washington Post“.

JAV viceprezidentas Joe Bidenas ir Lenkijos vyriausybės vadovas Donaldas Tuskas susitikime Varšuvoje griežtai pasmerkė Krymo prijungimą prie Rusijos.

J. Bidenas sakė, jog jis yra Lenkijoje, kad patvirtintų bendrą poziciją dėl padėties Ukrainoje. Kartu jis pabrėžė JAV paramą modernizuojant Lenkijos ginkluotąsias pajėgas. „Bendra gynyba reiškia bendrą atsakomybę“, – kalbėjo JAV viceprezidentas.

„Rusijos veiksmai Kryme yra iššūkis visam laisvajam pasauliui, – po pokalbių sakė D. Tuskas. – Krymo aneksijai neįmanoma pritarti.“ Atskyrus Krymą nuo Ukrainos esą grėsmingai pasikeičia geopolitinė situacija Rytų Europoje.

Situacija Ukrainoje yra svarbus politinis klausimas Lenkijoje, kur opozicija įspėjo, kad Varšuva gali būti kitas Maskvos taikinys, ir pažėrė kritikos ministro pirmininko Donaldo Tusko vyriausybei, palaikiusiai konstruktyvius santykius su Rusija.

Siekdamas nuraminti aistras, J. Bidenas, kaip manoma, paskelbs apie NATO stiprinimą papildomais žingsniais karinėse pratybose ir kitose srityse, informavo JAV administracijos pareigūnas. JAV į Lenkiją jau pasiuntė 12 naikintuvų F-16, dar keli lėktuvai papildė NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse.

Pasak pareigūno, J. Bidenas nesiruošia paskelbti apie amerikiečių priešraketinės gynybos sistemos Lenkijoje ir Rumunijoje pokyčius. JAV teigia, kad sistema yra skirta numušti balistines raketas iš tokių šalių kaip Iranas, o ne atremti Rusijos grėsmę.

Be kita ko, JAV viceprezidentas taip pat iškels klausimą dėl energetikos sektoriaus saugumo Europos šalyse, dauguma kurių daugiau nei trečdalį gamtinių dujų importuoja iš Rusijos. J. Bidenas paragins valstybes diversifikuoti savo energijos šaltinius investuojant į skalūnų dujų ir atominę technologiją ir sumažinti priklausomybę nuo Rusiškų dujų, kurios naudojamos kaip politinis ginklas.

Numatyta, kad J. Bidenas Varšuvoje susitiks ne tik su D. Tusku, bet taip pat su prezidentu Bronislawu Komorowskiu ir Estijos vadovu Toomu Hendriku Ilvesu, kuris į Lenkiją atvyko oficialaus vizito. Trečiadienį Lietuvos sostinėje JAV viceprezidentas dalyvaus susitikimuose su prezidente Dalia Grybauskaite ir Latvijos vadovu Andriu Berziniu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi