Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.17 17:21

Jungtinių Tautų tyrimo vadovas: Šiaurės Korėjos nusikaltimai prilygsta nacių

BNS 2014.03.17 17:21

Šiaurės Korėjos režimo nusikaltimai yra tokie pat šiurpūs kaip ir nacių, apartheido ar Kambodžos „raudonųjų khmerų“, ir turi būti sustabdyti, pirmadienį sakė Jungtinių Tautų (JT) tyrimo vadovas.

Šiaurės Korėjos režimo nusikaltimai yra tokie pat šiurpūs kaip ir nacių, apartheido ar Kambodžos „raudonųjų khmerų“, ir turi būti sustabdyti, pirmadienį sakė Jungtinių Tautų (JT) tyrimo vadovas.

„Kovai su didelėmis nacizmo, apartheido, „raudonųjų khmerų“ ir kitų žeminančių skriaudų rykštėmis reikėjo ir didžiųjų valstybių, ir paprastų žmonių drąsos, – JT Žmogaus teisių tarybai sakė Michaelas Kirby. – Dabar jūsų svarbi pareiga spręsti žmogaus teisių pažeidimų ir nusikaltimų žmoniškumui rykštę Korėjos Liaudies Demokratinėje Respublikoje“.

Tai jis sakė mėnuo po to, kai tyrėjai paskelbė griežtą 400 puslapių ataskaitą, kurioje nurodoma virtinė didelių žmogaus teisių pažeidimų toje šalyje, tarp jų – žmonių naikinimas, pavergimas ir lytinė prievarta jų atžvilgiu.

„Neapsakomų žiaurių nusikaltimų, įvykdytų šioje šalyje, sunkumas, mastas, trukmė ir pobūdis atskleidžia totalitarinę valstybę, su niekuo nepalyginamą šiuolaikiniame pasaulyje“, – sakė M. Kirby.

„Ši šalis yra tamsi bedugnė, kurioje žmogaus teisės, orumas ir žmonių žmogiškumas yra kontroliuojami, paneigiami ir, galiausiai, sunaikinami“, – pažymėjo jis.

Šiaurės Korėja, kuri atsisakė bendradarbiauti su komisija, „kategoriškai“ atmetė jos ataskaitą.

„Pasaulis per ilgai ignoravo įrodymus“

Šalies nuolatinis atstovas JT Ženevoje So Se Pyonas pirmadienį sakė, kad tos išvados yra „begėdiški priešiškų jėgų prasimanymai“.

Tačiau M. Kirby sakė, kad „pasaulis per ilgai ignoravo įrodymus“, ir pridūrė: „Nėra pasiteisinimo, nes dabar mes žinome“.

Komisija, kurią 2013 metų kovą įkūrė Žmogaus teisių taryba, nebuvo įleista į Šiaurės Korėją ir kliovėsi Pietų Korėjoje ir Japonijoje vykusiais klausymais dėl 320 išeivių iš Šiaurės Korėjos.

Ataskaitoje yra šokiruojantys pabėgusių išeivių liudijimai, kurie akcentuoja „nežmonišką aktą tyčia sukeliant ilgą badą“.

Griežtoje ataskaitoje komisijos nariai tvirtina, kad Šiaurės Korėjos lyderiai turėtų būti teisiami tarptautiniame teisme dėl ilgos virtinės nusikaltimų žmoniškumui.

„Jungtinių Tautų nariai, ši tyrimo komisija reikalauja jūsų nebedelsiant spręsti milijonų Šiaurės Korėjos gyventojų kančias“, – pirmadienį Žmogaus teisių tarybai sakė M. Kirby.

„Jeigu ši ataskaita nepaskatins veikti, sunku įsivaizduoti, kas paskatintų“, – sakė jis.

Daugelio šalių atstovai parėmė raginimą žmogaus teisių pažeidinėjimo Šiaurės Korėjoje klausimą perduoti Tarptautiniam Baudžiamajam Teismui (TBT) Hagoje.

Europos Sąjunga (ES) drauge su Japonija rengia rezoliuciją, dėl kurios Taryba balsuos kitą savaitę. ES akcentavo „svarbų Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vaidmenį sprendžiant nebaudžiamumą dėl nusikaltimų žmoniškumui“.

„ES mano, jog būtina, kad nebūtų nebaudžiamumo tų, kas yra atsakingi už žmogaus teisių pažeidimus“, – pirmadienį Tarybai sakė ES atstovė JT Ženevoje Mariangela Zappia.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi