Pasaulyje

2015.09.08 13:45

V. Putinas pasirašė įsaką dėl Krymo nepriklausomybės pripažinimo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, DELFI.lt, BNS, ELTA2015.09.08 13:45

Krymo parlamentas pirmadienį paskelbė nepriklausomybę nuo Ukrainos ir pasiprašė į Rusijos sudėtį. Tuo metu Rusija Ukrainai kelia sąlygas: tapti federacija ir puoselėti geopolitinį neutralumą, tai yra, nestoti į NATO.  

Krymo parlamentas pirmadienį paskelbė nepriklausomybę nuo Ukrainos ir pasiprašė į Rusijos sudėtį. Tuo metu Rusija Ukrainai kelia sąlygas: tapti federacija ir puoselėti geopolitinį neutralumą, tai yra, nestoti į NATO.

20.48 val. V. Putinas pasirašė įsaką dėl Krymo nepriklausomybės pripažinimo

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką, kuriuo Krymo respublika pripažįstama kaip nepriklausoma ir suvereni valstybė, praneša naujienų agentūra „Interfax“, remdamasi Kremliaus spaudos tarnyba.

Įsake pažymima, kad Rusija pripažįsta Krymo nepriklausomybę, remdamasi kovo 16 d. įvykusio referendumo rezultatais. Rusija taip pat pripažįsta ypatingą Sevastopolio miesto statusą Krymo respublikos sudėtyje.

19.45 val. O. Turčynovas: Ukraina niekada neatsisakys Krymo

Laikinasis Ukrainos prezidentas pareiškė, kad Kijevas yra pasirengęs derėtis su Rusija dėl Krymo, bet niekada nesutiks su jo aneksija.

Krymo karinė blokada yra laikina ir neatves iki pusiasalio atsiskyrimo nuo Ukrainos, pareiškė Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Oleksandras Turčynovas, kreipdamasis į tėvynainius, pranešama tinklalapyje „RBC Ukraina“.

„Krymo karinės blokados bandymai yra laikini ir neatves iki pusiasalio atskyrimo nuo Ukrainos. Esame pasiruošę deryboms, tačiau niekada nesutiksime su mūsų teritorijos aneksija“, – sakė jis.

18.02 val. Ukraina atmeta Maskvos siūlymus: tai kišimasis į vidaus reikalus

Ukraina pirmadienį „visiškai nepriimtinu“ pavadino Rusijos siūlymą suformuoti tarptautinę paramos grupę, kuri tarpininkautų sprendžiant krizę Ukrainoje ir rengtų Ukrainos konstitucijos pataisas.

„Tame pareiškime esančios pozicijos yra nepriimtinos ir (tai) yra tiesioginis kišimasis į Ukrainos vidaus reikalus“, – pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos atstovas Jevhenas Perebyjnisas.

„Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareiškimas panašus į ultimatumą, – sakė J.Perebyjnisas naujienų agentūrai „Interfax“.- Jame išsakyta pozicija Ukrainos pusei yra visiškai nepriimtina“.

Pasak URM Informacinės politikos departamento direktoriaus J. Perebyjniso, Kijevas laikosi nuomonės, kad bet kokios derybos su Rusijos Federacija tarpininkaujant užsieniui, turi vykti išskirtinai gerbiant Ukrainos teritorinį vientisumą ir nesikišant į jos vidaus reikalus.

17.55 val. Ukraina išsikvietė ambasadorių iš Maskvos

Ukraina atšaukė savo ambasadorių Rusijoje Vladimirą Jelčenką konsultacijų. Tai pirmadienį pranešė Ukrainos URM spaudos tarnyba, kuria remiasi „Lenta.ru“.

Pranešime patikslinama, kad sprendimas atšaukti ambasadorių susijęs su situacija dėl Krymo autonominės respublikos ir būtinybe apsvarstyti kai kuriuos tarptautinius jos aspektus. Kitų detalių apie priimtą sprendimą žinyba nepateikia.

16.32 val. Rusijos Dūma atideda Krymo klausimą

Rusijos Valstybės Dūma priėmė sprendimą atidėti įstatymo projekto dėl Krymo autonominės respublikos prijungimo prie Rusijos, kurį buvo pateikusi grupė deputatų iš „Teisingosios Rusijos“ partijos, svarstymą.

Tokią informaciją žurnalistams suteikė Dūmos komiteto, atsakingo už Konstitucinę teisę, pirmininkas Vladimiras Pliginas, skelbia portalas Delfi.lt, remdamasis naujienų agentūra ITAR-TASS.

15.27 val. Rusija paragino Ukrainą priimti federalinę Konstituciją

Rusija pirmadienį paragino Ukrainą sudaryti naują federalinę Konstituciją, kuri užtikrintų didesnius įgaliojimus šalies regionams siekiant apsaugoti gyventojų mažumas, skelbia „RIA Novosti“.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos paskelbtame pranešime Ukrainos parlamentas raginamas sušaukti konstitucinį susirinkimą siekiant šalies regionams suteikti didesnę autonomiją, užtikrinti rusų kaip antros oficialios kalbos statusą ir puoselėti šalies geopolitinio neutralumo principą.

14.37 val. Ukrainiečių kariai gali tarnauti Krymui arba išvykti, sako regiono parlamento pirmininkas

Kryme esantys ukrainiečių kariai galės pasirinkti: ar palaikyti naująją separatistinę valstybę, ar išvykti iš pusiasalio, pirmadienį, po pranešimų, kad Ukrainos pajėgos bus išformuotos, pareiškė Krymo parlamento pirmininkas Volodymyras Konstantynovas.

„Ukrainos ginkluotųjų pajėgų nariams bus suteiktas pasirinkimas: tarnauti Kryme ir prisiekti ištikimybę šiai respublikai arba tęsti tarnybą Ukrainos armijoje už Krymo ribų“, – sakė jis.

Šias pastabas jis išsakė po to, kai Ukrainos gynybos ministras Ihoris Teniuchas per spaudos konferenciją Kijeve pareiškė, kad šalies „pajėgos, kurios yra dislokuotos (Kryme), ten liks“.

V. Konstantynovas, kaip pranešė Rusijos žiniasklaida, anksčiau pirmadienį nurodė, kad visi pusiasalyje esantys Ukrainos kariniai daliniai bus „paleisti“, atliekant visos Ukrainos valstybės nuosavybės nacionalizaciją.

„Daliniai bus paleisti. Kaip su tais (kariškiais), kurie nori čia gyventi? – Jokių problemų. Tų, kurie nori prisiekti ištikimybę, (prašymus) nagrinėsime“, – sakė V. Konstantynovas po posėdžio, kuriame buvo paskelbta Krymo nepriklausomybė Nuo Kijevo ir patvirtintas prašymas priimti šį regioną į Rusijos Federacijos sudėtį.

14.05 val. Krymas gavo 295 mln. eurų finansinę pagalbą iš Rusijos

Krymo separatistų lyderis pirmadienį pareiškė, kad ši autonominė respublika gavo beveik 295 mln. eurų (1 mlrd. litų) „finansinę pagalbą“ iš Rusijos – kitą dieną po referendumo, kurio dalyviai triuškinama dauguma nubalsavo už atsiskyrimą nuo Ukrainos ir prisijungimo prie Rusijos.

„Rusijos Federacija šiandienį suteikė respublikai 15 mlrd. rublių finansinę pagalbą“, – sakoma Krymo lyderio Sergejaus Aksionovo pranešime, paskelbtame socialiniame tinkle „Twitter“.

11 val. 34 min. O. Turčynovas paskelbė dalinę mobilizaciją

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pirmadienį paskelbė pasirašęs įsaką dėl dalinės karinės mobilizacijos.

Jis teigia, kad šį žingsnį atliko dėl padėties, susiklosčiusios Kryme. Aukščiausioje Radoje šis teisės aktas buvo patvirtintas.

Dalinė mobilizacija bus vykdoma visuose Ukrainos regionuose ir sostinėje Kijeve. Kryme ir Sevastopolio mieste bus mobilizuoti savanoriai, įskaitant tuos, kurie ateis į karinius komisariatus ir karinius dalinius. Mobilizacija skelbiama 45 dienoms nuo prezidento įsako įsigaliojimo, per ją bus pašaukta 40 tūkst. atsargos karių.

11 val. 20 min. Krymas paskelbė nepriklausomybę nuo Ukrainos ir pateikė prašymą prisijungti prie Rusijos

Krymo vietos parlamentas pirmadienį paskelbė regiono nepriklausomybę nuo Ukrainos ir paprašė, kad pusiasalis būtų priimtas į Rusijos sudėtį. Taip pat paskelbta, kad visa Ukrainos valstybės nuosavybė Kryme bus nacionalizuota.

„Krymo Respublika kreipiasi į Jungtines Tautas ir visas pasaulio šalis, prašydama pripažinti ją nepriklausoma valstybe“, – sakoma dokumente, kurį pirmadienį patvirtino Krymo parlamentas.

10 val. 33 min. Paskelbti galutiniai Krymo referendumo rezultatai

Krymo vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Michailas Malyševas pranešė, kad 96,77 proc. visų sekmadienį atėjusių balsuoti žmonių pritarė pusiasalio prisijungimui prie Rusijos, rašo „Reuters“.

M. Malyševo teigimu, iš viso savo valią atėjo pareikšti daugiau kaip 81 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių. 96,77 proc. pasisakė už pusiasalio prisijungimą prie Rusijos, o 3 proc. norėjo likti Ukrainos sudėtyje autonomijos teisėmis.

Krymo palamentas pirmadienį Simferopolyje susirinks į posėdį, kad patvirtintų balsavimo rezultatus. Pasak Krymo vyriausybės vadovo Sergejaus Aksionovo, su kolegomis iš Rusijos iš karto bus pradėta įgyvendinti ekonominės plėtros programa. Jau šią savaitę kartu su Ukrainos grivina pusiasalyje turėtų pradėti cirkuliuoti rusiški rubliai.

10 val. 20 min. Rusija ketina kuo greičiau prisijungti Krymą

Rusijos Parlamento žemieji rūmai priims teisės aktus, leisiančius Krymui artimiausiu metu tapti šios šalies teritorija, naujienų agentūra „Interfax“ pirmadienį citavo vieną įstatymų leidėją. Dūmos pareigūnai sakė, kad tas Juodosios jūros pusiasalis gali tapti Rusijos Federacijos dalimi pagal dabar galiojančius teisės aktus, ypač pagal 2001 m. priimtą įstatymą „Dėl naujo subjekto priėmimo į Rusijos Federaciją“, pridūrė „Interfax“.

Krymas pirmiausia turėtų pateikti prašymą Rusijos prezidentui V. Putinui leisti tapti nauju Rusijos Federacijos subjektu. Jei toks prašymas būtų patvirtintas, V. Putinas jį perduotų svarstyti aukštiesiems ir žemiesiems rūmams, kurie parengtų sutartį, o ją turėtų pasirašyti Rusija ir Krymo valdžia.

Pagal sutartį gali būti nustatytas pereinamasis laikotarpis, per kurį naujasis subjektas turėtų būti integruotas į Rusijos ekonomines, finansines ir teisines sistemas. Sutartį turėtų peržiūrėti Rusijos Konstitucinis Teismas. Galiausiai ją turėtų ratifikuoti abeji parlamento rūmai – Valstybės Dūma ir Federacijos Taryba.

„Nemanau, kad šių klausimų svarstymas bus vilkinamas Valstybės Dūmoje arba Federacijos Taryboje. Esame pasiruošę priimti visus reikalingus teisinius sprendimus kiek įmanoma greičiau“, – sakė aukštųjų rūmų pirmininko pavaduotojas Ilja Umachanovas.

07 val. 44 min. Kryme skelbiamos kelių dienų paliaubos

Skelbiama, jog iki dienos, kai Rusijos Valstybės Dūmoje bus nagrinėjamas įstatymo projektas dėl Krymo autonominės respublikos prijungimo prie Rusijos Federacijos, Rusijos kariai nesiims jokių veiksmų, skelbia lb.ua.

Kitaip tariant, Rusija sutiko iki kovo 21 dienos skelbti paliaubas. Tokią informaciją suteikė laikinai Ukrainos gynybos reikalų ministro pareigas einantis Igoris Teniuchas.

Rusijai gresia sankcijos

Prorusiškas Krymo „premjeras“ Sergejus Aksionovas pranešė, kad jau pirmadienį Krymo delegacija vyksta į Maskvą derėtis dėl prisijungimo prie Rusijos. Nėra ko slėpti, Krymo valdžia švęsti rengėsi iš anksto – dar prieš referendumą buvo paskelbta, kad pirmadienis bus šventinė, nedarbo diena.

Praėjus vos septynioms minutėms po balsavimo apylinkių užsidarymo, S. Aksionovas jau skelbė, kad neva 93 proc. balsavo už prisijungimą prie Rusijos.

Ypač ten, kur dislokuotas Rusijos Juodosios jūros laivynas, permatomose dėžėse gerai buvo matyti – beveik visi balsai už tai, kad Krymas taptų Rusijos dalimi. 59 proc. Krymo gyventojų rusakalbiai.

Įtampa netruko išaugti prie Krymo ribos, kur anksčiau stovėjo tik Rusijos pajėgos, bet Ukraina taip pat pasiuntė savo karius paaiškėjus, kad Rusijos kariai įžengė į netoliese esantį kaimą ir užėmė dujų skirstymo centrą.

Ukrainos kariai ir technika pasiųsti ir netoli Donecko, nes Rusijos vis gausina savo pajėgas Kryme, o Ukrainos rytuose taip pat neramu. Kai Kryme vyko referendumas, kuriuo bandoma atplėšti dalį Ukrainos teritorijos, Charkove ir Donecke – palaikymo mitingai. Donecko rusiškai kalbantys gyventojai taip pat kalba apie referendumą, tik dar nesugalvojo kokį, bet šūkiai jau aiškūs.

Rusija ne tik prie naujo subjekto prisijungimo slenksčio, bet ir prie tarptautinių sutarčių visiško žlugimo, ekonomikos chaoso, politinės diktatūros slenksčio, smarkaus santykių su Europa ir Amerika pablogėjimo, šaltojo ir galbūt ne tik slenksčio, laikraštyje „Vedomosti“ rašo istorikas profesorius Andrejus Zubovas.

Tai patvirtins ir pirmadienis. JAV sekmadienį atmetė balsavimą Kryme dėl atsiskyrimo nuo Ukrainos, o Rusijos veiksmus vadina pavojingais. Europos Sąjunga dar sykį pareiškė griežtai smerkianti Ukrainos suverenumo pažeidimą. Sankcijas Rusijai skelbs ir JAV, ir ES. Rusijos pareigūnams ir valstybinėms bendrovėms gresia užšaldytos bankų sąskaitos ir draudimai atvykti. Rusija gali netgi būti pašalinta iš didžiojo aštuoneto.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.