Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.13 18:41

G. Čekuolis: Kryme juntamas galutinio prijungimo prie Rusijos laukimas

Lietuvos ambasadorius Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) Giedrius Čekuolis tikisi, kad ESBO misijos likimas Kryme paaiškės po referendumo sekmadienį. G. Čekuolio teigimu, miestas atrodo ramus, tačiau šis įspūdis esąs apgaulingas.

Lietuvos ambasadorius Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO) Giedrius Čekuolis tikisi, kad ESBO misijos likimas Kryme paaiškės po referendumo sekmadienį. G. Čekuolio teigimu, miestas atrodo ramus, tačiau šis įspūdis esąs apgaulingas.  

„Žmonės apgulę bankomatus, didžiulės eilės. Per dieną 400–500 žmonių palieka Krymą, važiuoja pas gimines, į kitus Ukrainos rajonus. Dauguma jų išvežę savo vaikus, nevyksta jokie mokslai. Labai išaugo nedarbas, privatus verslas baigia savo veiklą, atleidžiami žmonės, nes neapsimoka… Juntamas galutinės aneksijos laukimas“, – interviu LRT radijo laidai „60 minučių“ sako G. Čekuolis.

– Kokiu būdu Jums pavyko pasiekti Krymą?

– Nusprendėme pabandyti važiuoti traukiniu. Tiesiog pavyko. Tam tikros kontrolės buvo, bet daiktų nekratė. Išlipę iš perono, pamatėme labai daug kazokų, jų pilna, jie – su šunimis. Visi taip žiūrinėja, bet praleido, į miestą patekome.

Iš pirmo žvilgsnio miestas atrodo ramus. Bet tas ramumas iš tikrųjų yra apgaulingas. Justi didžiulė įtampa. Žmonės apgulę bankomatus, nusidriekę didžiulės eilės. Per dieną 400–500 žmonių palieka Krymą, važiuoja pas gimines, į kitus Ukrainos rajonus. Dauguma jų išvežę savo vaikus, nevyksta jokie mokslai. Labai išaugo nedarbas, privatus verslas baigia savo veiklą, atleidžiami žmonės, nes neapsimoka… Juntamas galutinės aneksijos laukimas, todėl ir yra tokia situacija.

– Ar matėte Rusijos armijos kareivių?

– Šiaip tokių gynybinių būrių pilna. Pilnas miestas kazokų, kurių yra net prie parlamento. Prie kazokų priėjome ir paklausėme, [iš kur jie], šie atvirai sako esą iš Rusijos, niekas nesislapsto ir t. t. Rusijos kareivių, vadinamųjų žaliųjų žmogeliukų, neteko matyti, nes jie iš tikrųjų yra apsupę tik ukrainiečių kovinius dalinius.

Mums pasakė, kad apie 60 žurnalistų per paskutinę savaitę čia buvo tiesiog užpulti įvairiose vietose: praėjimo punktuose, traukiniuose, mašinose, pačiame mieste. Daužomos, atimamos jų kameros, taip pat mobilūs telefonai.

– Ar ESBO misija Kryme gali tęstis? Kaip Jūs ją įsivaizduojate?

– Mes važiuojame toliau, su naujom jėgom. O dėl ESBO misijos – jie nebuvo įleisti, bet tai buvo ESBO kariniai verifikatoriai, ESBO karinė dalis. Jie triskart bandė, jų neįsileido.

Dabar ESBO misija numato iki šimto stebėtojų pusei metų. Jau yra šalių, kurios duotų reikalingą finansavimą. Bandome „spausti“, nes tai yra konsensusas – reikia visų šalių sutikimo, o viena šalis nelabai nori [sutikti].

Žiūriu į tai optimistiškai, vis tik manau, kad mums pavyks ten ką nors atsiųsti. Bet čia įvykiai tikrai dar rutuliosis, po referendumo bus viskas aišku, ar užsidės armijos skiriamuosius ženklus, ar bus kvietimų iš draugiškų Kryme gyvenančių žmonių, pagalbos prašymų. Tada viskas bus oficialiai įvykdyta. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi