Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

EP priėmė „pakankamai“ griežtą rezoliuciją Rusijos atžvilgiu

Ukraina neturi tapti siena tarp kaimynų, kurie nesikalba. Tai pareiškę europarlamentarai Strasbūre priėmė iki šiol griežčiausią rezoliuciją, smerkiančią Rusijos veiksmus.

Ukraina neturi tapti siena tarp kaimynų, kurie nesikalba. Tai pareiškę europarlamentarai Strasbūre priėmė iki šiol griežčiausią rezoliuciją, smerkiančią Rusijos veiksmus.

Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje pranešama apie Ukrainai skiriamą 11 mlrd. eurų paramą ir griežtai smerkiamas Rusijos įsiveržimas į šalį  bei pabrėžiama, kad referendumas dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos bus laikomas neteisėtu.

Europarlamentarai reikalauja nedelsiant atitraukti Rusijos ginkluotąsias pajėgas į jų nuolatinės dislokacijos vietas ir perspėja, kad jei konfliktas ir toliau bus eskaluojamas, ES imsis veiksmų, kad Rusija būtų pašalinta iš Didžiojo aštuoneto (G-8), Europos Tarybos bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO). Taip pat būtų stabdomas Rusijos paraiškos dėl narystės Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje svarstymas.

„Manau, kad EP rezoliucija tikrai yra pakankamai griežta ir smerkianti invaziją. Manau, kad Europos bendrija neturi kito pasirinkimo, tik reaguoti itin griežtai“, – sako EP Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės narys Jose Ignacio Salafranca Sanchez-Nerya.

EP socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos narė Vilija Blinkevičiūtė pabrėžė, kad nederėtų pamiršti derybų ir sankcijų.

„Dabar labai svarbu, kad šalia politinės reakcijos būtų derybos, jeigu jos įmanomos, taip pat tam tikros sankcijos, jeigu jos būtinos, ir trečia, finansinė parama Ukrainai, o ne tik  žodžiai“, – įsitikinusi V. Blinkevičiūtė.

Nors rezoliucijoje perspėjama, kad padėčiai nepagerėjus, Maskvai bus įvestas ginklų embargas, o Ukrainos suverenitetą pažeidusiems Rusijos politikams Europa uždraus keliauti, įšaldys jų turtą ir imsis priemonių prieš Rusijos įmones, dalis parlamentarų politinio pareiškimo rezultatais abejoja.

„Esu tikras, kad po metų ar dvejų Prancūzijos, Vokietijos, Britanijos ar Italijos vyriausybės vėl prabils, kad Rusija yra labai galinga valstybė ir privalome su ja sugyventi draugiškai. Visi pamirš Ukrainą, Krymą ir vėl pabrėš verslo santykius“, – mano EP Europos konservatorių ir reformuotojų frakcijos narys Ryszardas Antoni Legutko.

EP Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) grupės narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigia, kad griežtos nuomonės ES yra tik tarp EP narių.

„Kalbos griežtos yra tik tarp EP narių ir iš esmės valstybės, valstybių vadovai, užsienio reikalų ministrai, vykdomoji valdžia turėtų padaryti kur kas daugiau.  Čia atsiskleidžia, kad ES yra ekonominė, politinė sąjunga, bet ne saugumo sąjunga“, – pastebi R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Europarlamentaras Ewaldas Stadleris įsitikinęs, kad ES neteisėtai kišasi į šalių vidaus reikalus, esą  bent dabar derėtų leisti Krymui pasirinkti Rusiją ar dar platesnę autonomiją, jei žmonės to norės, antraip subyrės visa šalis.

„Mano manymu, ES padarė didžiulę klaidą, įžeidė Ukrainos gyventojus ir Maidane pasirinko ne tą pusę, su kuria reikėjo bendradarbiauti. Šis klaidingas ES elgesys nulemtas paranojiškai rusofobinio požiūrio“, – tvirtina nepriklausomas EP narys iš Austrijos E. Stadleris.

Pirmą rezoliuciją, smerkiančią Rusijos spaudimą Ukrainai, EP priėmė dar praėjusių metų gruodį, o šį mėnesį ES viršūnių susitikime susitarta dėl pirmųjų nuo Šaltojo karo laikų Europos sankcijų Rusijai. Jos turėtų įsigalioti pirmadienį, jei tam pritars Bendrijos užsienio reikalų ministrai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi