Pasaulyje

2014.03.13 13:36

Oficialios Rusijos operacijos laukiama jau kitą savaitę

BNS, ELTA, DELFI.lt 2014.03.13 13:36

Politikos analitikas Pavelas Nussas mano, jog oficialiai Rusijos karinės pajėgos operaciją Ukrainoje pradės kovo 17–18 dienomis, skelbia unn.com.ua.

Politikos analitikas Pavelas Nussas mano, jog oficialiai Rusijos karinės pajėgos operaciją Ukrainoje pradės kovo 17–18 dienomis, skelbia unn.com.ua.

13:34 val. Įplaukime į Donuzlavo įlanką Kryme rusai nugramzdino dar vieną – jau ketvirtą – laivą.

Apie tai praneša unitan.net, remdamasis leidinio „Ukrainskaja pravda“ informacija.

12:05 val. Lietuvos Seimas griežtai pasmerkė Rusijos karinę agresiją Ukrainoje ir Krymo okupaciją

11:32 val. A. Merkel įspėja Rusiją apie „didžiulę žalą“, jei ji nepakeis kurso dėl Ukrainos

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį pareiškė, kad Rusija patirs „didžiulę“ politinę ir ekonominę žalą, jei nepakeis savo kurso dėl Ukrainos.

„Ponai ir ponios, jei Rusija toliau laikysis savo pastarųjų savaičių kurso, tai bus ne tik katastrofa Ukrainai“, – sakė A. Merkel savo kreipimesi į parlamentą, o jos pasitelkta retorika buvo griežčiausia nuo Ukrainos krizės pradžios.

11:07 val. Ukraina kuria Nacionalinę gvardiją

Ukraina ketvirtadienį ruošiasi įkurti Nacionalinę gvardiją, kylant Rusijos ekspansijos grėsmei – tuo metu, kai JAV prezidentas Barackas Obama išsakė tvirtą palaikymą naujajam Kijevo lyderiui konflikte su Kremliumi, panašiame į Šaltojo karo laikų priešpriešą. Ją sudarys 60 tūkst. savanorių.

10:10 val. Kryme esama Rusijos karinių dalinių, pripažįsta Dūmos įstatymų leidėjas

Vienas aukšto rango Rusijos parlamento narys nurodė, jog šalies kariniai daliniai yra užėmę pozicijas Kryme dėl potencialios Kijevo pajėgų atakos grėsmės – šis pareiškimas yra pirmasis aiškus Maskvos pripažinimas, kad jos pajėgos yra okupavusios tą Ukrainos regioną per karinę operaciją.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tvirtino, kad uniformuoti asmenys, atvirai patruliuojantys Kryme ir aprūpinti modernia karine įranga bei ginklais, yra vietos savigynos brigados. Jis netgi tvirtino, kad uniformas tie kariai galėjo įsigyti parduotuvėse.

09:19 val. Kryme dingo dar vienas aktyvistas

Antradienį be žinios dingo aktyvistas iš Krymo Simferopolio miesto Michailas Vdovčenka. Kaip socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje skelbia „Krym-SOS“, ryšys su 28 metų aktyvistu nutrūko kovo 11 dieną apie 15 valandą – tuo metu jaunas vyras iš Simferopolio centro vyko namo, skelbia news.liga.net.

09:15 val. Kijevo centre 20 ginkluotų asmenų, kalbančių su rusišku akcentu, užgrobė banką

Ketvirtadienio naktį lazdomis, peiliais ir šautuvais ginkluoti 20 vyrų įsiveržė į Kijevo centre esantį Ukrainos banko „Biznes bank“ padalinį. Maidano savigynos būriai ir radikalūs dešinieji neigia, kad tai jų bendrai. Pranešama, kad jie šnekėjo rusišku akcentu.

09:00 val. JAV senatorius J. McCainas atvyks į Ukrainą

Ketvirtadienį aptarti padėties Krymo pusiasalyje į Kijevą atvyks aštuoni JAV senatoriai, įskaitant respublikoną Johną McCainą, praneša „Reuters“.

Ukraina kaltina Rusiją telkiant karines pajėgas prie abiejų šalių sienos

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrijus Parubijus sakė žurnalistams Kijeve, kad Rusija pasienyje sutelkė daugiau nei 80 tūkst. karių, iki 270 tankų ir 140 karinių lėktuvų. Pasak jo, tokie žingsniai kelia „didelio masto invazijos iš skirtingų krypčių grėsmę“.

A. Parubijus pridūrė, kad Rusijos kariai yra prie pat Ukrainos sienos, o kai kurie – vos už 2–3 val. kelio nuo Kijevo.

Tuo tarpu Rusijos gynybos ministro pavaduotojas Anatolijus Antonovas neigė, kad pajėgos telkiamos prie beveik 2 tūkst. kilometrų ilgio sienos su Ukraina.

Jis taip pat nurodė, kad Maskva priėmė Ukrainos antradienį pateiktą prašymą surengti žvalgomąjį skrydį virš Rusijos teritorijos.

A. Antonovas sakė, kad Rusija neprivalo leisti atlikti tokį skrydį, bet nusprendė suteikti leidimą, kad Ukraina pati įsitikintų, jog „Rusijos ginkluotosios pajėgos nevykdo jokios karinės veiklos netoli sienos su Ukraina, galinčios kelti grėsmę jos saugumui“.

Rusijos pajėgos perėmė faktinę kontrolę Ukrainos Krymo pusiasalyje, o Rusijos parlamentas suteikė prezidentui Vladimirui Putinui leidimą naudoti kariuomenę, kad apgintų rusakalbius kaimyninėje šalyje.

Prorusiška Krymo vietos vyriausybė sekmadienį organizuoja referendumą, kuriame gyventojams bus pateiktas klausimas, ar jie nori, kad jų regionas taptų Rusijos dalimi. Tačiau Ukrainos vyriausybė ir Vakarų šalys pareiškė, kad toks referendumas bus neteisėtas ir perspėjo Rusiją nemėginti aneksuoti Krymo.

A. Parubijus sakė, kad Rusijos pajėgos gali mėginti užimti vyriausybiniu pastatus Ukrainos rytiniuose regionuose ir pareikalauti ten surengti panašų separatistinį referendumą. Jis tvirtino, kad tokiems mėginimams kelią užkirto Ukrainos teisėsaugos veiksmai.

Pasak A. Parubijaus, Ukrainos pareigūnai neįleido į šalį apie 3,7 tūkst. Rusijos piliečių, kurie, kaip įtariama, galėjo mėginti vykdyti ekstremizmą ir diversijas šalyje.

Krymas, kuriame įsikūrusi Rusijos Juodosios jūros laivyno bazė, tapo įtampos židiniu po to, kai Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pabėgo iš šalies po tris mėnesius vykusių protestų.

A. Parubijus sakė, kad 399 žmonės jau yra užregistruoti kaip pabėgėliai iš Krymo.

NATO trečiadienį pasiuntė du žvalgybos lėktuvus stebėti Ukrainos oro erdvės ir laivų judėjimo Juodojoje jūroje, Rusijai stiprinant savo karinį kontingentą Kryme.

NATO būstinės atstovas pulkininkas leitenantas Jay Janzenas sakė, kad vienas iš Anglijoje laikomų lėktuvų „Boeing E-3 Sentry“ stebės Rusijos orlaivių ir laivų judėjimą skraidydamas virš Lenkijos teritorijos, o kitas, laikomas Vokietijoje, skraidys virš Rumunijos. Lenkija ir Rumunija yra NATO narės, turinčios sienas su Ukraina, o Rumunijos Juodosios jūros pakrantė yra tik už maždaug 220 kilometrų nuo Krymo pusiasalio.

Trečiadienį Pentagono atstovas pulkininkas Steve'as Warrenas sakė, kad Jungtinės Valstijos pasiuntė į Lenkija dar 12 naikintuvų F-16, kurie papildė ten dislokuojamas NATO oro pajėgas. Pasak jo, tų naikintuvų išskridimo data dar nenustatyta – jie bus laikomi Lenkijoje „iki tolesnio pranešimo“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.