Pasaulyje

2015.09.08 13:45

G-7 ragins Rusiją nutraukti Krymo aneksiją

BNS2015.09.08 13:45

Didysis septynetas (G-7) paragino Rusiją sustabdyti bet kokias pastangas „aneksuoti“ Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, trečiadienį nurodė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

Didysis septynetas (G-7) paragino Rusiją sustabdyti bet kokias pastangas „aneksuoti“ Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, trečiadienį nurodė Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

G-7 lyderiai, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermannas Van Rompuy „ir aš naujoje deklaracijoje paraginsime Rusiją nutraukti visas pastangas aneksuoti Ukrainos autonominę Krymo respubliką“, sakoma J. M. Barroso žinutėje, paskelbtoje socialiniame tinkle „Twitter“.

Pirmojoje J. M. Barroso žinutėje buvo nurodyta, kad tas pranešimas bus paskelbtas 11 val. 30 min. Grinvičo (13 val. 30 min. Lietuvos) laiku, bet vėliau Europos Komisijos pirmininkas patikslino, kad tai įvyks 13 val. (15 valandą).

Anksčiau šį mėnesį Didžiojo septyneto šalys pasmerkė Rusiją dėl „aiškaus“ Ukrainos suverenumo pažeidimo ir sustabdė pasiruošimus liepą Juodosios jūros kurorte Sočyje turinčiam įvykti Didžiojo aštuoneto (G-8) susitikimui, kurį organizuoja Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Jos nurodė, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje nesuderinami su jos vaidmeniu G-8 grupėje, prie kurios Maskva prisijungė 1997 metais, grįžusi į pasaulio areną po komunizmo žlugimo.

G-7, kurį sudaro Jungtinė Karalystė, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir JAV, kartu su J. M. Barroso ir H. Van Rompuy anksčiau šį mėnesį pasmerkė Rusijos įvykdytą „aiškų Ukrainos suverenumo ir teritorinio vientisumo pažeidimą, Rusijai pažeidžiant įsipareigojimus pagal Jungtinių Tautų (JT) chartiją ir 1997 metų pagrindų susitarimą su Ukraina“.

Nuo tada Rusija dar labiau įsitvirtino Kryme, kuriame gyvena daug rusakalbių ir veikia Juodosios jūros laivyno bazė.

To regiono prorusiški lyderiai sekmadienį organizuoja referendumą, kuriame bus užduotas klausimas, ar Krymas turėtų prisijungti prie Rusijos. Jeigu tas balsavimas įvyks, tikėtina, kad už prisijungimą prie Rusijos balsuos didžioji dauguma dalyvių.

J. M. Barroso sakė, kad tas referendumas būtų neteisėtas, taip pat paragino nedelsiant sumažinti įtampą.

„Bet kokie mėginimai legitimizuoti referendumą Kryme prieštarauja Ukrainos konstitucijai ir tarptautinei teisei; jie aiškiai neteisėti, – pažymėjo jis. – Jeigu artimiausiomis dienomis neprasidės reikšmingos derybos, o per ribotą laikotarpį nebus pasiekta rezultatų, tai išprovokuos papildomas priemones“, – pridūrė jis.

G-7 pranešimas bus paskelbtas tuo metu, kai Ukrainos laikinasis premjeras Arsenijus Jaceniukas ruošiasi susitikti su JAV prezidentu Baracku Obama, o tarptautinė bendruomenė spaudžiama paskelbti daugiau sankcijų Maskvai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.