Pasaulyje

2014.03.11 13:59

Japonijoje minimos trečiosios žemės drebėjimo ir cunamio katastrofos metinės

BNS 2014.03.11 13:59

Japonija antradienį tylos minute paminėjo žemės drebėjimo ir cunamio katastrofos, kuri pareikalavo tūkstančių gyvybių, sugriovė pakrančių miestelius ir sukėlė branduolinį incidentą, privertusį iš naujo apmąstyti atominę energetiką, trečiąsias metines.

Japonija antradienį tylos minute paminėjo žemės drebėjimo ir cunamio katastrofos, kuri pareikalavo tūkstančių gyvybių, sugriovė pakrančių miestelius ir sukėlė branduolinį incidentą, privertusį iš naujo apmąstyti atominę energetiką, trečiąsias metines.

Katastrofą išgyvenę žmonės žemai lenkė galvas per atminimo ceremonijas miestuose ir miesteliuose nelaimės zonoje, taip pat – Tokijuje, kur didžiausios Japonijoje taikos metų katastrofos aukų paminėjimui vadovavo imperatorius Akihito ir imperatorienė Michiko.

Tylos minutė visoje šalyje prasidėjo po cunamio pavojaus sirenų, kurios aidėjo 14 val. 46 min. vietos (7 val. 46 min. Lietuvos) laiku, kai prieš trejus metus įvyko 9 balų žemės drebėjimas.

Drebėjimas, kurio epicentras buvo jūroje, išprovokavo didžiulį cunamį, kuris pakrantės link lėkė reaktyvinio lėktuvo greičiu. Per kelias minutes miesteliai virto šipuliais, nuskendo ištisos šeimos.

Milžiniškos bangos taip pat užliejo Fukušimos atominę elektrinę, kur išsilydė reaktorių šerdys ir griaudėjo sprogimai. Kilusi branduolinė krizė yra didžiausia per kelis dešimtmečius.

Elektrinė vis dar yra pažeidžiama, o komplikuotas jos uždarymo procesas tikriausiai truks dešimtmečius. Be to, nesisklaido nuogąstavimai dėl spinduliuotės poveikio žmonių sveikatai. Dešimtys tūkstančių gyventojų buvo evakuoti iš paveikto rajono.

Imperatorius Akihito pagerbė per tragediją žuvusius žmones, taip pat – tuos, kurie grumiasi su sunkumais po jos.

„Daug aukų vis dar sunkiai gyvena nuniokotuose rajonuose“, – pasakė jis iš nacionalinio teatro salės Tokijo centre.

„Visiems žmonėms svarbu susivienyti ir pademonstruoti savo paramą (kalbant apie) ilgalaikę perspektyvą ... Meldžiuosi už taikių laikų grįžimą į nuniokotus rajonus“, – sakė jis.

Nors niekas nežuvo tiesiogiai dėl Fukušimos nelaimės, maždaug 1 650 to rajono gyventojų mirė nuo komplikacijų, susijusių su stresu ir kitomis problemomis po tos nelaimės.

Patvirtinta, kad per cunamį žuvo 15 884 žmonės, dar 2 633 žmonės vis dar laikomi dingusiais. Žmonių palaikų randama ir dabar.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.