Pasaulyje

2014.03.09 20:42

Dingęs lėktuvas: tebeveikia keleivių mobilieji telefonai

lrytas.lt, BNS, 15min.lt2014.03.09 20:42

Malaizijos ir gretimų šalių pareigūnai sekmadienį išplėtė paieškos Pietų Kinijos jūroje vietą ir kelia naujas versijas, kai jau pusantros paros nepavyksta aptikti dingusio orlaivio „Boeing 777“ su 239 žmonėmis, praneša BBC.

Malaizijos ir gretimų šalių pareigūnai sekmadienį išplėtė paieškos Pietų Kinijos jūroje vietą ir kelia naujas versijas, kai jau pusantros paros nepavyksta aptikti dingusio orlaivio „Boeing 777“ su 239 žmonėmis, praneša BBC.

Radarai rodo, kad „Malaysian airlines“ lėktuvas galėjo viduryje maršruto apsisukti.

„Ką mes padarėme, tai išnagrinėjome turimus radaro įrašus ir supratome esant galimybę, jog orlaivis pasuko skristi atgal“, – žurnalistams per spaudos konferenciją sakė Malaizijos karališkųjų oro pajėgų vadas Rodzali Daudas.

Anksčiau buvo pranešta, kad gelbėtojai intensyviai vykdo paiešką Pietų Kinijos jūroje greta Pietų Vietnamo. Čia buvo pranešta apie pastebėtas galimas kuro dėmes. Tačiau Vietnamo karo laivynas toje vietoje nerado orlaivio nuolaužų. Dabar paieška išplėsta ir vykdoma vakarinėje Malaizijos pakrantėje.

15.56 val. Interpolas tikrina daugiau pasų

Tarptautinė policijos agentūra pranešė, kad dingusio „Malaysia Airlines“ lėktuvo keleiviai naudojosi mažiausiai dviem pasais, apie kurių pametimą ar pavogimą esama informacijos jos duomenų bazėje, ir sekmadienį nurodė, kad „tiria papildomus įtartinus pasus“.

Interpolas nurodė, kad jokia šalis nuo tų pasų – austriško ir itališko – pavogimo iki minimo skrydžio jo duomenų bazėje jų netikrino.

„Nors dar per anksti spėlioti apie kokius nors ryšius tarp šių pavogtų pasų ir dingusio lėktuvo, aiškiai kelia didelį susirūpinimą tai, kad koks nors keleivis galėjo įlipti į tarptautinio reiso lėktuvą naudodamasis pavogtu pasu, įtrauktu į Interpolo duomenų bazes“, – sakoma Interpolo generalinio sekretoriaus Ronaldo Noble‘o (Ronaldo Noblo) pareiškime.

14.41 val. Veikia lėktuvu skridusio keleivio mobilusis telefonas

Internete pasirodė vaizdo įrašas, kaip viena šeima bando skambinti savo šeimos nariui, kuris skrido dingusiu lėktuvus. Visų nuostabai, jo telefonas tebeveikia – girdimas kvietimo signalas, nors niekas ir neatsiliepia.

Kinijos žiniasklaida praneša, kad prisiskambinti į dingusiųjų telefonus pavyko jau kelioms šeimoms, tačiau nė vienu jų nesulaukta atsakymo.

Įtartinos pavardės

Tuo metu tyrėjai tikrina visą keleivių žiniaraštį. Malaizijos transporto ir gynybos ministro Hishammuddino Huseino teigimu, mažiausiai keturios pavardės keleivių sąraše yra „įtartinos“.

Visos pavardės tiriamos toliau, nes buvo paskelbta apie du keleivius, italą ir austrą, esančius sąraše, nors iš tikrųjų lėktuvu jie neskrido. Teigiama, kad jų pasai buvo pavogti Tailande per kelerius pastaruosius metus.

Ši mįslė kursto spėliones, ar vogtais pasais nepasinaudojo teroristai, kurie galėjo užgrobti lėktuvą. Malaizijos pareigūnai teigia, kad tiriamos visos versijos, o jiems padeda ir JAV Federalinio tyrimų biuro pareigūnai.

Anot Malaizijos ministro, tyrimas vykdomas visapusiškai. „Svarbiausias dalykas man ir lėktuvo keleivių artimiesiems yra surasti orlaivį“, – sakė H. Huseinas.

Kiek anksčiau paklaustas, ar terorizmas galėtų būti viena lėktuvo dingimo priežasčių, Malaizijos premjeras  Najibas Razakas atsakė, kad tiriamos „visos versijos, bet išvadas daryti dar per anksti“.

Vėliua buvo pranešta apie kiną, kurio paso numeris yra tarp dingusio „Malaysia Airlines“ lėktuvo keleivių pasų numerių. Paaiškėjo, kad jis iš tikrųjų į tą lėktuvą neįlipo.

Tas žmogus, Rytų Kinijos Fudziano provincijos gyventojas, kiek žinoma, niekur nebuvo išvykęs ir tebėra Fudziane, remdamasi policija pranešė oficialioji naujienų agentūra „Xinhua“. „Malaysia Airlines“ užregistruotas keleivio vardas skiriasi nuo vardo žmogaus, kuris turi pasą su tuo numeriu, nurodoma pranešime.

Paso savininkas sako, kad jo niekada nebuvo pametęs ir kad jis niekada nebuvo pavogtas.

Tuo metu „Malaysia Airlines“ bendrovė paskelbė kreipimąsi, kuriame ragina „Malaizijos gyventojus ir viso pasaulio žmones melstis už skrydžio MH370 lainerį“.

Lėktuve – daugiausia Kinijos, Taivano, Malaizijos, Indonezijos piliečiai.

Lėktuvą pilotavo Malaizijos pilietis  Zaharie Ahmad Shahm, turintis daugiau nei 18 tūkst. valandų skraidymo patirtį.

„Boeing B777-200“ lėktuvas skrido iš Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro į Kinijos sostinę Pekiną, orlaivis su 227 keleiviais ir 12 įgulos narių Pekine turėjo nusileisti šeštadienį 6 val. 30 min vietos laiku (šeštadienį apie 0 val. 30 min. Lietuvos laiku), tačiau dispečeriai kontaktą su orlaiviu prarado jam skrendant Vietnamo oro erdvėje.

Iki šiol „Malaysia Airlines“ (MAS) lėktuvų avarijos būdavo retos. Lėktuvas „Boeing 777“ yra laikomas vienu saugiausių lėktuvų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt