Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Krymas: užimti dar 2 oro uostai, pagrobtos 2 moterys

Rusija ir toliau didina savo karinius pajėgumus Kryme bei siunčia į teritoriją naujus dalinius – pėstininkus ir reaktyvines raketas „Grad“. Tuo metu visoje šalyje vyksta Maskvos šalininkų ir priešininkų mitingai (vaizdai – galerijoje).

Rusija ir toliau didina savo karinius pajėgumus Kryme bei siunčia į teritoriją naujus dalinius – pėstininkus ir reaktyvines raketas „Grad“. Tuo metu visoje šalyje vyksta Maskvos šalininkų ir priešininkų mitingai (vaizdai – galerijoje).

„Dabartiniais duomenimis, į Novorosijsko bazę atkelti Rusijos armijos 18-tos atskiros pėstininkų brigados daliniai. Į Krymą ketinama perkelti brigadą su 120 vienetų karinės technikos, tarp kurios ir reaktyvinės raketos „Grad“, – praneša grupės „Informacinis pasipriešinimas“ atstovai.

Paraleliai Rusija į Pridnestrovijos teritoriją permeta specialiuosius dalinius. Per paskutinę parą čia jau atkeliavo 700 šio pobūdžio karių.

Pagrobtos už tatuiruotę

Pravda.com.ua praneša, kad sekmadienio popietę ties įvažiavimu į Krymą, Chersono regione, uniformuoti ginkluoti vyrai sulaikė Ukrainos žurnalistų ir Automaidano grupes. Anot pranešimo, ant vienos iš grupėje buvusios merginos rankos milicininkas pastebėjo tatuiruotę „Dangiškasis šimtas“, pagerbiančią žuvusiuosius Ukrainoje, ir pagrasino: „Kiek žuvusiųjų? 100? Tai dabar bus 102“.

Milicininkai liepė dviems moterims klauptis, vėliau jas kažkur išsivežė. Jų kolegos nuogastauja dėl pagrobtųjų likimo – jų telefonai dabar yra išjungti. Sekmadienį buvo sustabdyta dar viena žurnalistų grupė. Ginkluoti vyrai iš jų atėmė pinigus ir pasišalino.

21.45 val. A. Merkel pareiškė V. Putinui, kad Krymo referendumas yra „nelegalus“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį pareiškė V. Putinui, kad ji laiko „nelegaliu“ referendumą, kuris kitą sekmadienį bus rengiamas Kryme dėl prisijungimo prie Rusijos. „Kanclerė įsakmiai patvirtino Vokietijos poziciją, jog vadinamasis kovo 16-osios referendumas dėl Krymo nėra legalus. Jis prieštarauja Ukrainos konstitucijai ir tarptautinei teisei“, – sakė jos atstovas spaudai Steffenas Seibertas, nupasakodamas abiejų lyderių telefoninį pokalbį.

Griežtai suformuluotame pranešime S. Seibertas nurodė, jog A .Merkel taip pat sakė, kad ji „apgailestauja dėl pažangos stokos formuojant tarptautinę kontaktinę grupę, turinčią padėti rasti politinį kelią išspręsti konfliktą Ukrainoje.“

S. Seibertas pridūrė, kad Vokietijos kanclerė pažymėjo neatidėliotiną poreikį pasiekti rezultatą šioje srityje. Kremliaus išplatintame pranešime apie A. Merkel ir V. Putino pokalbį ir po to vykusį Rusijos prezidento apsikeitimą nuomonėmis su Didžiosios Britanijos premjeru Davidu Cameronu  savo ruožtu patvirtinama Maskvos pozicija, kad prorusiškos pajėgos Kryme esančios „legitimios“.

19.20 val. Rusai užėmė dar du oro uostus

Keturiais sunkvežimiais atvykę Rusijos kariai puola Novofedorivkos karinę oro bazę. Ukrainos Gynybos ministerijos atstovas Vladislavas Seleznevas savo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad be karių yra ir civiliais drabužiai vilkinčių asmenų. „Danguje virš oro uosto kelis ratus apsuko „Mi-24“, iš aplinkinių gyvenviečių kelios dešimtys civilių bando patekti į oro uostą“, – rašo jis.

Kryme ginkluoti kariai perėmė ir Džankove esančio karinio oro uosto kontrolę. Kaip skelbia unian.net, maždaug 15 rusų karių kontroliuoja, kas gali patekti į oro uostą, užimti ir kai kurie kariniai objektai. Džankove gali leistis „IL-76“ kariniai orlaiviai – tokius naudoja ne tik Ukrainos, bet ir Rusijos kariuomenė. Rusai tebekontroliuoja ir anksčiau užimtą Belbeko oro uostą.

17.49 val. Maskva Krymui duos 1mlrd. dolerių

Maskva yra pasirengusi suteikti 1 mlrd. dolerių pagalbą Krymui, kuris imasi žingsnių atsiskirti nuo Ukrainos, sekmadienį pranešė įtakingas rusų parlamentaras. „Rusijos vyriausybė jau rezervavo daug pinigų, tai maždaug 40 mlrd. rublių, kad paremtų Krymo pramoninės ir ekonominės infrastruktūros plėtrą“, – regiono sostinėje Simferopolyje žurnalistams sakė Pavelas Dorochinas, Rusijos Valstybės Dūmos Pramonės komiteto pirmininko pavaduotojas.

„Pirmiausia tai parama įmonėms, susijusioms su gynybos pramone, mašinų statyba ir laivų, įskaitant Juodosios jūros laivyno laivus, priežiūra. Čia mes numatome gana aiškias priemones“, – sakė P. Dorochinas, kurio žodžius citavo naujienų agentūra „Interfax“.

17.19 val. Raketinis kreiseris „Maskva“ pasuko link Ukrainos

Šis karinis laivas yra Rusijos Juodosios jūros laivyno flagmanas, praneša news.liga.net. 

17.17 val. Krymo valdžia blokuoja Ukrainos karių sąskaitas

Prorusiškas Krymo parlamentas užblokavo Ukrainos karinių dalinių valstybės iždo sąskaitas, praneša unian.net. Apie tai panešta iš vieno Krymo karinio padalinio. Kovo 11 d. kariai turėjo gauti atlyginimus.

16.43 val. Ukrainos kariai neatlaiko spaudimo ir pereina į rusų gretas?

Apie šimtą Ukrainos pasieniečių Azovo-Juodosios jūros regioninio valdymo štabe Simferopolyje perėjo į rusų gretas, taip pat pasielgė kelios dešimtys Sevastopolio jūrų saugojimo dalinio karių. Apie tai lb.ua pranešė 2-4-to šaukimo liaudies deputatas Georgijus Mančiulenko, remdamasis savo šaltiniais. „Pasienio tarnybos vadovybė slepia šią informaciją, tačiau jie turi nuostolių“, – teigė jis.

Tuo metu Gynybos ministerija ne kartą yra pabrėžusi, kad Ukrainos kariai ištikimi priesaikai ir ukrainiečių tautai. Taip pat ji primena, kad Ukrainos karius Kryme blokuoja Rusijos karinės pajėgos.

16.40 val. V. Putinas aptarė krizę su Vokietijos ir britanijos lyderiais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apie situaciją Ukrainoje telefonu kalbėjosi su britų ministru pirmininku Davidu Cameronu ir Vokietijos kanclere Angela Merkel. Lyderiai „apsikeitė nuomonėmis apie tai, ką tarptautinė bendrija galėtų padaryti, kad normalizuotų“ situaciją Ukrainoje, sakoma trumpame pareiškime, kuriame daug detalių nepateikiama.

„Pratęstas aptarimas Ukrainoje besiklostančios itin sunkios visuomeninės-politinės situacijos, taip pat – klausimų, susijusių su kovo 16 dienos referendumu Kryme. Nepaisant esamų skirtumų dėl įvykių vertinimo, išreikštas bendras suinteresuotumas įtampos deeskalavimu ir greitu situacijos normalizavimu“, – sakoma Rusijos valstybės vadovo spaudos tarnybos pranešime.

Tuo metu V. Putinas kartoja, kad įsiveržimas į Krymą yra skirtas apginti visuomenės interesus.

„Putinas pabrėžė, kad teisėtos Krymo valdžios žengiami žingsniai yra grindžiami tarptautinės teisės normomis ir (kad jais) siekiama užtikrinti teisėtus pusiasalio gyventojų interesus“, – sakoma Kremliaus pranešime.

15.28 val. Mirė dar vienas Kijevo Maidano aktyvistas

Sekmadienį po galvos smegenų operacijos mirė 83 metų Maidano aktyvistas Ivanas Nakonečnas, buvęs Sovietų Sąjungos karininkas. Jis buvo patyręs sunkią galvos ir stuburo traumą. Vyras Maidane kasdien lankėsi nuo lapkričio mėnesio, nors giminaičiai bandė jį įkalbėti dėl savo amžiaus ten neiti . „Jis atsakydavo, kad davė karinę priesaiką – ginti savo tautą“, – skelbia „EuromaidanSOS“.

15.26 val. Šturmuotas administracijos pastatas

Po mitingo Lugansko mieste, kurį organizavo prorusiškos visuomeninės organizacijos, daugiau nei tūkstantis agresyviai nusiteikusių aktyvistų įsiveržė į apskrities administracijos pastatą. Tai jau antras šio pastato šturmas. Kaip ir praėjusį sekmadienį, jis buvo sėkmingas. Iki šturmo keletas aktyvistų aikštėje sudegino Ukrainos vėliavą, o po jo virš pastato iškėlė Rusijos trispalvę.

Teigiama, kad protestuotojai įsibrovė į mero kabinetą ir privertė jį pasirašyti atsistatydinimo pareiškimą, praneša kp.ua. „Milicininkus iš pastato vedė po vieną, „gėdos koridoriumi“, tiesa, nieko nemušė. Žadėjo juo išvesti ir gubernatorių“, – teigė vienas liudininkas.

15.22 val. Ukraina karių į Krymą nesiųs

Ukrainos pajėgos vykdo pratybas bazėje, bet nėra planų siųsti šalies ginkluotąsias pajėgas į Krymo regioną, sekmadienį sakė gynybos ministro pareigas einantis Ihoris Teniuchas, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“. Atsakydamas į žiniasklaidos spėliojimus apie ukrainiečių kariškių judėjimą Rusijos pajėgoms perėmus Krymo kontrolę, I.Teniuchas sakė, kad vienintelis pajėgų judėjimas, kurį galima matyti, būtų iš vienos bazės į kitą, dalyvauti pratybose.

„Nenumatoma jokio ginkluotųjų pajėgų judėjimo, jokių išvykimų į Krymą. Jie dirba savo kasdienį darbą“, – sakė jis.

Tiesioginė transliacija iš Sevastopolio:

14.18 val. Ukrainos premjeras vyks į JAV

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas sekmadienį pranešė, jog kitą savaitę vyks į Jungtines Valstijas aptarti konfrontacijos su Rusija dėl Ukrainos pietinio Krymo regiono. „Vykstu į Jungtines Valstijas surengti aukščiausio lygio susitikimų dėl to, kaip spręsti situaciją, besiklostančią mūsų dvišalių ir daugiašalių santykių srityse“, – sakė A.Jaceniukas prasidedant vyriausybės posėdžiui Kijeve.

Tikslios vizito datos ar kokių nors jo detalių premjeras kol kas nepateikė.

14.15 val. Sevastopolyje – mitinguojančiųjų susirėmimai

Kijevo šalininkų ir Maskvos šalininkų grupės sekmadienį susirėmė Krymo mieste Sevastopolyje – po mitingo, skirto pareikšti paramą naujajai Ukrainos vyriausybei, pranešė AFP reporteris.

Susirėmimas įvyko, kai maždaug 100 prorusiškai nusiteikusių žmonių su lazdomis užpuolė maždaug 20 žmonių, saugojusių mitingą poeto ir nacionalinio didvyrio Taraso Ševčenkos 200-osioms gimimo metinėms. Šiame mitinge dalyvavo maždaug 200 žmonių.

13.40 val. Toliau minuoja ir kelia ultimatumus

Rusai užminavo užtvanką Eupatorijoje ir paskelbė ultimatumą Ukrainos kariams regione. Tai savo „Facebook“ paskyroje paskelbė Karinių-politinių studijų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas. „Okupantai plečia minuojamą teritoriją Čongaro regione. Kiek anksčiau šiandien pranešta, kad minuojama šalia Riumšinės stovinti užtvanka“, – paskelbė jis.

Be to, anot D. Tymčiuko, sekmadienio rytą save Krymo valdžios atstovais vadinantys asmenys paskelbė ultimatumą Eupatorijoje esančio Ukrainos priešlėktuvinės gynybos būrio kariškiams. „Jie pareikalavo, kad iki 20 val. Ukrainos kariai atiduotų ginklus. Kitaip bus puolama“, – rašė studijų centro vadovas. Jis pridūrė, kad Sergejaus Aksenovo banditai pažadėjo 17 val. dar kartą patvirtinti ultimatumą.

Jo teigimu, regione gausu ir daugiau Rusijos karių, kurie grasina šturmu, jeigu ukrainiečiai priešinsis. „Žurnalistams pasakyta nesiartinti per 100 metrų, nes kitaip jie sulauks pasekmių“, – pranešė D.Tymčiukas. Šią informaciją patvirtino ir „Facebook“ grupė „Crimea SOS“. Joje paskelbta, kad kazokai ir rusų kariai („maži žaliai apsirengę vyrai“) atėję pareikalavo pasiduoti iki 20 val, nes kitaip jie esą šturmuos.

13.08 val. Pasirodė medžiaga, kurioje užfiksuotas žurnalistų užpuolimas

Internete pasirodė vaizdo įrašas, kaip ginkluoti užpuolikai užpuolė ir apvogė Kryme dirbančius „Associated Press“ žurnalistus.

13.04 val. A. Jaceniukas neatiduos nei colio Ukrainos

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas sekmadienį per mitingą Kijeve, kuris yra skirtas 19-ojo amžiaus nacionaliniam didvyriui Tarasui Ševčenkai ir kuriame dalyvauja tūkstančiai žmonių, pažadėjo, kad Ukraina Rusijai neatiduos nė „colio“ savo teritorijos.

„Tai mūsų žemė. Mes neatiduosime nė colio jos. Rusija ir jos prezidentas turėtų tai žinoti“, – sakė A. Jaceniukas.

12.58 val. Rusai tvirtina pozicijas

Rusijos kariškiai tvirtina pozicijas Perekopsko sąsmaukoje, kuri Krymo pusiasalį jungia su žemynu, praneša naujienų agentūra UNIAN.

12.56 val. Maskva Kijevui siūlo blokuoti Dmytro Jarošo dalyvavimą rinkimuose

Kijevas turėtų blokuoti kraštutinių dešiniųjų judėjimo „Pravyj sektor“ („Teisusis sektorius“) lyderio Dmytro Jarošo dalyvavimą prezidento rinkimuose, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerijos įgaliotinis žmogaus teisių reikalais„Kijevo valdžia de facto ir jos gynėjai Vakaruose privalo uždaryti kelią į valdžią neofašistui Jarošui ir jo šalininkams“, – „Twitter“ parašė Konstantinas Dolgovas.

„Smurtinis sąmyšis, kurį įvykdė ultranacionalistai, pasinaudoję įstatymų nepaisymu, visiškai diskreditavo Maidano judėjimą“, – pridūrė K. Dolgovas, paminėdamas Kijevo Nepriklausomybės aikštės protestų judėjimą. „Pravyj sektor“ penktadienį paskelbė, kad D.Jarošas dalyvaus gegužės 25-ąją įvykti turinčiuose rinkimuose ir kad jis yra pasirengęs kariauti su Rusija.

12.27 val. Simferopolyje automatais apšaudytas Kijevo aktyvistų automobilis

Kijeviečiai pabandė prisiartinti prie respublikos karinio komisariato, kuris užimtas kariškių be atpažinimo ženklų ir vadinamų tiesiog „žaliaisiais žmogiukais“. Kai grupės „Ukraina su jumis“ aktyvistai per tvorą pasidomėjo, kas vyksta kitoje jos pusėje, jiems buvo duotos penkios minutės išsinešdinti, antraip pagrasino paimsiantys į nelaisvę.

Automatais ginkluoti kariškiai atidžiai stebėjo nekviestus svečius, o kai pastebėjo, kad jie filmuojami iš automobilio, pradėjo šaudyti.

12.25 val.  Sulaikytas Krymo Euromaidano lyderis

Simferopolyje sulaikytas Krymo Euromaidano vadovas Andrejus Ščekutinas, praneša naujienų agentūra UNIAN, remdamasi „Facebook“ informacija.

Vienais duomenimis, pastarasis randasi milicijoje, kitais duomenimis – jis iš ten pagrobtas „Rusijos vienybės“ atstovų. Pasak aktyvistų, jis pristatytas į Simferopolio geležinkelio stotyje esantį milicijos skyrių. Pranešama, kad A. Ščekutinas buvo vienas iš šiandieninės akcijos, vyksiančios Ševčenkos parke, organizatorių.

11.40 val. Užimtas dar vienas pasienio postas

Rusijos pajėgos sekmadienį perėmė Ukrainos pasieniečių posto Krymo vakaruose kontrolę, viduje įkalindamos maždaug 30 pasieniečių, sakė pasienio apsaugos atstovas. Tuo metu visoje Ukrainoje Maskvos šalininkai ir priešininkai eina į gatves protestuoti.

Pasienio apsaugos atstovas telefonu nurodė, kad Černomorskojės bazė vakariniame Krymo pusiasalio pakraštyje buvo užimta be kraujo praliejimo, maždaug 6 val. ryto (ir Lietuvos laiku). Atstovas, Olehas Slobodianas, taip pat sakė, kad Rusijos pajėgos dabar kontroliuoja 11 pasienio postų Kryme. Rusijos pajėgos šio Pietų Ukrainos regiono užėmimą, pradėtą prieš 11 dienų, vykdo be kraujo praliejimo.

10:34 val. Šeštadienį apšaudytas Ukraino lėktuvas

Ukrainos pasienio patrulinis lėktuvas šeštadienį buvo apšaudytas, kai skrido maždaug tūkstančio metrų aukštyje prie administracinės sienos su Rusijos okupuotu Krymu, pranešė pasieniečiai. Niekas nebuvo sužeistas, kai buvo paleista ugnis į neginkluotą orlaivį, nurodė Ukrainos pasienio tarnybos atstovas spaudai.

Atstovas pridūrė, kad lengvasis orlaivis „Diamond“ su trijų žmonių įgula skrido su stebėjimo misija.

09.56 val. JAV vėl perspėjo Rusiją

Jungtinės Amerikos Valstijos įspėjo Rusiją, kad bet koks žingsnis siekiant aneksuoti Krymą užvers duris diplomatijai, skelbia BBC.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry Rusijos užsienio reikalų ministrui Sergėjui Lavrovui teigė, kad Krymas yra Ukrainos dalis ir Maskva turėtų vengti karinio eskalavimo. JAV prezidentas Barackas Obama su pasaulio lyderiais kalbasi apie gilėjančią krizę, nes prorusiškai nusiteikę ginkluoti kovotojai šeštadienį į Krymą neįleido Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų.

Visus šeštadienio Kryme įvykius galite rasti čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi