Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.07 09:58

ES ketina iki gegužės 25 dienos paprašyti asociacijos sutartį su Ukraina

BNS 2014.03.07 09:58

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy pareiškė, kad Europos Sąjunga pasirengusi pasirašyti politinę sutartį dėl asociacijos su Ukraina iki gegužės 25 dienos.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy pareiškė, kad Europos Sąjunga pasirengusi pasirašyti politinę sutartį dėl asociacijos su Ukraina iki gegužės 25 dienos.

„Mes patvirtiname ES įsipareigojimą pasirašyti Asociacijos sutartį. Šiandien mes nusprendėme, kad prioriteto tvarka mes labai greitai pasirašysime politinę Sutarties dalį – iki rinkimų Ukrainoje gegužės 25 dieną“, – pasakė jis ketvirtadienį per spaudos konferenciją Briuselyje po ES vadovų susitikimo, kuriame buvo svarstomas Ukrainos klausimas.

Anot Prezidentės Dalios Grybauskaitės, Europos Vadovų Taryba Krymo krizės kontekste pritaikys Rusijai pirmąsias sankcijas.

„Iš tiesų, Tarybos pradžia buvo labai įvairi, t.y. buvo neaišku, ar Europos Sąjungos (ES) šalys narės apsispręs parodyti savo stuburą ir charakterį, kad gali griežtai vertinti Rusijos veiksmus Kryme. Po didelių visos dienos diskusijų pagaliau pradėta kalbėti apie tai, kad pirmiausia, pačiai Ukrainai tuoj pat reikia suteikti pagalbą ir tikrai ji bus suteikta, iki 11 mlrd. eurų per artimiausius pora metų. Taip pat apsisprendėme kaip galima greičiau, dar iki rinkimų, t.y. iki gegužės mėnesio, pasirašyti su Ukraina Asociacijos sutarties politinę dalį, kita dalis būtų šiek tiek atidėta“, – ketvirtadienį po EVT posėdžio žurnalistams Prezidentė.

Pasak jos, ES šalys narės sutarė palaipsniui pritaikyti sankcijas Rusijai. D. Grybauskaitės teigimu, ES Rusijos atžvilgiu netrukus užšaldys pokalbius ir derybas dėl vizų, taip pat sustabdys derybas dėl prekybos sutarties, o Sočyje neįvyks planuotas G8 susitikimas.

Anot Lietuvos vadovės, situacijai nesikeičiant bus svarstomos ir kitos poveikio Rusijai priemonės, tarp jų – ir vizų aukšto rango pareigūnams atšaukimas.

„Jeigu tęsis toks pat Rusijos požiūris į savo veiksmus, tai be jokios abejonės, tai taip pat ne už kalnų“, – sakė Prezidentė.

D. Grybauskaitė pabrėžia, kad EVT nuėjo priėmė griežtesnę poziciją Rusijos atžvilgiu nei tai padarė pirmadienį susirinkę užsienio reikalų ministrai.

„Dar kartą patvirtinta, kad tai yra agresijos aktas, dar kartą labai griežtai įvertinti veiksmai. Labai svarbu, kad į savo išvadas įtraukėme tai, kad referendumas, kuris kovo 16-ąją bus paskelbtas Kryme, nebus ES pripažintas kaip teisėtas“, – sakė D. Grybauskaitė.

Taip pat Lietuvos vadovė pasidžiaugė pagaliau priimtais ES sprendimais, kurie, jos teigimu, buvo šiek tiek vilkinami.

„Iš tiesų Europai trūksta sprendimų priėmimo greičio ir reakcijos. Bet kokiu atveju, gerai, kad ką nors realaus, rimto pradėjome, tai yra rimtas signalas Rusijai, kad visa Europa jos veiksmus vertina kaip atvirą, brutalią agresiją“, – pabrėžė Lietuvos vadovė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi