Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.06 18:47

Rusija atsikirto JAV departamentui, pavadinusiam Putino komentarus apie Ukrainą melagingais

BNS 2014.03.06 18:47

Rusija ketvirtadienį sukritikavo JAV valstybės departamentą dėl „primityvaus tikrovės iškraipymo“, cinizmo ir dvigubų standartų, parodytų „Faktų sąvade“, kuriame Vladimiro Putino pastabos apie krizę Ukrainoje pavadintos „melagingais teiginiais“.

Rusija ketvirtadienį sukritikavo JAV valstybės departamentą dėl „primityvaus tikrovės iškraipymo“, cinizmo ir dvigubų standartų, parodytų „Faktų sąvade“, kuriame Vladimiro Putino pastabos apie krizę Ukrainoje pavadintos „melagingais teiginiais“.

„Valstybės departamentas bando sužaisti begėdiškai vienašališku įvykių aiškinimu, lyg nebūtų buvę daugybės įrodymų tų išpuolių, kuriuos surengė radikalūs nacionalistai – tai ir televizijos kamerų užfiksuoti susidorojimai su nepatogiais žmonėmis arba provokaciniai snaiperių (įvykdyti) žudymai, ką patvirtina, visų pirma, „nepriklausomi šaltiniai“. Vašingtone, žinoma, jie negali pripažinti, kad patys maitino „Maidaną“, skatino teisėtos valdžios nuvertimą smurto keliu, atverdami kelią tiems, kas dabar apsimeta teisėta valdžia Kijeve“, – sakoma A.Lukaševičiaus pareiškime, kuris buvo išplatintas ketvirtadienį.

„Nenusileisime iki ginčų su žemos kokybės propaganda. Tik pasakysime: vėl mes susiduriame su nepriimtina arogancija ir pretenzijomis į paskutinės instancijos tiesą“, – sakoma jame.

A.Lukaševičius pabrėžė, kad „JAV neturi ir negali turėti moralinės teisės pamokslauti apie tarptautinių normų paisymą ir pagarbą kitų šalių suverenitetui. Kaip ten buvo su buvusios Jugoslavijos bombardavimu arba įsiveržimu į Iraką gelbėjimo tikslais?“.

„Jeigu prisimintume senesnę istoriją, galima rasti nemažai amerikiečių karinės intervencijos, gerokai peržengiančios nacionalinių sienų ribas, pavyzdžių, be jokios realios grėsmės pačių JAV saugumui. Vietnamo karas nusinešė 2 mln. gyventojų gyvybes, jeigu neminėsime visiškai sugriautos šalies ir užterštos aplinkos. Pasinaudodamos pretekstu apsaugoti savo piliečius, kurie tik atsidūrė konfliktų zonose, JAV įsiveržė į Libaną 1958 metais, o 1965 metais – į Dominikos Respubliką, atakavo mažytę Grenadą 1983 metais, bombardavo Libiją 1986 metais, o po trejų metų okupavo Panamą. Ir dar drįsta kaltinti Rusiją „ginkluota agresija“, kai ji gina savo tėvynainius, kurie sudaro daugumą Krymo gyventojų, kad neleistų ultranacionalistinėms jėgoms surengti dar vieną kruviną Maidaną“, – pareiškė ministerijos atstovas.

Anot jo, „akivaizdu, kad Vašingtone, kaip ir anksčiau nesugebama adekvačiai priimti įvykių raidos ne pagal amerikoniškus šablonus“, sakė jis.

„Negali įveikti savęs, susitaikyti, kad neįmanoma visada ir visur diktuoti savo valią ir vaidinti įprastą dar neseniai „neklystančio teisėjo“, tariančio paskutinį žodį, vaidmenį . Nebeatlaiko nervai, bet tai ne pagrindas versti kaltę kitam“, – pabrėžiama A.Lukaševičiaus komentaruose.

Trečiadienį JAV valstybės departamentas, panaudodamas propagandos taktiką, pacitavo rusų literatūros klasiko Fiodoro Dostojevskio žodžius, pranešime pavadinimu „Prezidento Putino prasimanymai:  10 melagingų pareiškimų apie Ukrainą“ (President Putin's Fiction: 10 False Claims About Ukraine).

Stiprėjant žodžių karui tarp buvusių Šaltojo karo priešininkių, JAV ir Rusijos pareigūnai pastarosiomis dienomis pateikinėjo itin skirtingus paaiškinimus dėl Rusijos pajėgų dislokavimo Ukrainai priklausančiame Krymo pusiasalyje.

V. Putino atkaklūs tvirtinimus, kad jis nesiuntė karių į Ukrainą, antradienį nepatikliai įvertino JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry per spaudos konferenciją po trumpo vizito Kijeve.

Rusijos lyderiui pareiškus, kad Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimas Kijeve buvo „ginkluotas valdžios užgrobimas“, Valstybės departamentas trečiadienį paskelbė pareiškimą, įvardytą kaip „Faktų sąvadas“. Jame V. Putinas kaltinamas ignoruojantis arba iškraipantis tikrovę.

„Pasaulis tokios sukrečiančios rusiškos išmonės nematė nuo tada, kai Dostojevskis parašė: „Formulė „Dukart du lygu penki“ – kai kada žavus dalykas“, – rašo Valstybės departamentas, cituodamas F. Dostojevskio 1864 metų apysaką „Užrašai iš pogrindžio“.

Valstybės departamentas taip pat išdėstė dešimt sunumeruotų punktų, iš kurių kiekvienas prasideda žodžiais „Ponas Putinas sako“. Šalia kiekvieno punkto pateikiama JAV pozicija, įvardijama kaip „Faktai“.

Pirmuoju įvardytas Rusijos lyderio pareiškimas, kad Krymą faktiškai užėmę profesionaliai parengti kariai, dėvintys uniformas be atpažinimo ženklų, tėra „savigynos dalinių“ nariai. Valstybės departamentas atrėžė, kad „tvirti įrodymai byloja, jog Rusijos saugumo tarnybų nariai sudaro gerai organizuotų antiukrainietiškų pajėgų Kryme branduolį“.

„Jie važinėja mašinomis su Rusijos kariniais numeriais ir nesivaržydami įvardydavo save kaip Rusijos saugumo pajėgas, kai buvo klausinėjami tarptautinės žiniasklaidos ir Ukrainos kariškių“, – sakoma pranešime.

Vašingtonas taip pat atmetė Rusijos pareiškimus, kad Ukrainą ištikusi humanitarinė krizė ir kad šalį palieka šimtai tūkstančių žmonių, ieškančių prieglobsčio Rusijoje. Valstybės departamentas neigė, kad Ukrainoje gyvenantiems rusakalbiams arba Rusijos karinėms bazėms gresia pavojus, taip pat atmetė pareiškimus, esą toje šalyje vykdomi išpuoliai prieš cerkves ir sinagogas.

„Faktų sąvade“ taip pat kritikuojami V. Putino komentarai, esą Ukrainos parlamentui „įtaką daro ekstremistai arba teroristai“.

Aukščiausioji Rada yra „reprezentatyviausia Ukrainos institucija“, pažymėjo Valstybės departamentas, pridūręs, kad ultradešiniųjų grupuotėms, kurios dalyvavo susirėmimuose per demokratijos šalininkų protestus, „nėra atstovaujama“ parlamente.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi