Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.06 14:48

H. Chavezo mirties metinės paminėtos paradu, susirėmimais ir diplomatiniu konfliktu

BNS 2014.03.06 14:48

Venesuela trečiadienį paminėjo pirmąsias savo ilgamečio savo lyderio Hugo Chavezo mirties metines, kurioms skirtas iškilmingas ceremonijas lydėjo susirėmimai ir santykių su Panama nutraukimas dėl protestų Karakase, kurie temdo „amžinojo komandantės“ įpėdinio prezidentavimą.

Venesuela trečiadienį paminėjo pirmąsias savo ilgamečio savo lyderio Hugo Chavezo mirties metines, kurioms skirtas iškilmingas ceremonijas lydėjo susirėmimai ir santykių su Panama nutraukimas dėl protestų Karakase, kurie temdo „amžinojo komandantės“ įpėdinio prezidentavimą.

Prezidentas Nicolas Maduro vadovavo kariniam paradui, kuriame dalyvavo tankai, naikintuvai ir elitinių pajėgų kariai.

Vėliau prezidentas pasirodė atminimo ceremonijoje prie buvusių kareivinių, kur marmuriniame kape ilsisi jo mentoriaus palaikai. Jos įsikūrusios ant kalno virš čavizmo bastionu laikomo Sausio 23-osios lūšnyno Karakase.

16 val. 25 min. – tuo laiku, kai prieš metus mirė H. Chavezas, virš „Kalnų kareivinių“, tapusiu piligrimystės vieta uoliausiems kairiųjų šalininkams, nuaidėjo patrankų salvė.

Tačiau atminimo ceremonijas aptemdė vėlai vakare kilę nauji susirėmimai sostinės rytiniame viduriniosios klasės rajone, prasidėję praėjus kelioms valandoms po to, kai studentai, jau mėnesį rengiantys demonstracijas Karakaso gatvėse, organizavo naujas antivyriausybines eitynes.

Maždaug 200 nacionalinės gvardijos karių, remiami šešių šarvuotųjų transporterių, leido ašarines dujas ir šaudė smulkiais šratais į dešimtis radikalių protestuotojų, kurie mėtė padegamąsias bombas, prieš tai blokavę gatves betono luitais ir šiukšlėmis, kurios buvo padegtos.

Kai kurie žmonės svaidė akmenis iš pastatų, priversdami karius aukštai į viršų leisti ašarines dujas.

Pranešimų apie nukentėjusius ar sulaikytus žmones negauta.

Nuo vasario pradžios per antivyriausybinius protestus, kuriuos N. Maduro vadina JAV remiamu „fašistų“ sąmokslu nuversti jo vyriausybę, žuvo mažiausiai 18 žmonių.

Pastarieji neramumai yra rimčiausias iššūkis beveik metus trunkančiam N. Maduro prezidentavimui. Visgi analitikai sako, kad jo vyriausybė pakankamai tvirta, kad atlaikytų protestus.

Stovėdamas šalia H. Chavezo kapo, N. Maduro liejo pyktį ant Amerikos Valstybių Organizacija (AVO), kurios būstinė įsikūrusi Vašingtone, ir paskelbė, jog nutraukia santykius su Panama, paprašiusia dėl neramumų Venesueloje ketvirtadienį surengti AVO susitikimą.

„Niekas nebaudžiamas neregs sąmokslo prašyti intervencijos į mūsų tėvynę. Pakaks!“ – grūmojo N. Maduro, kurio griausmingos kalbos klausėsi kairiųjų pažiūrų Kubos prezidentas Raulis Castro, Nikaragvos lyderis Danielis Ortega ir Bolivijos vadovas Evo Moralesas.

Panamos prezidentą Ricardo Martinelli jis pavadino Jungtinių Valstijų pakaliku.

Panamos užsienio reikalų ministerija atmetė „nepriimtinus įžeidimus“, pareiškusi, jog jie neturėtų tapti „dūmų uždanga tam, kas iš tiesų vyksta Venesueloje“.

Kalbėdamas apie kitą sąmokslą šalies viduje, N. Maduro pranešė, jog buvo sulaikytas tam tikras skaičius asmenų, kurie kaltinami mėginę organizuoti diversijas ant tiltų ir greitkeliuose.

Tuo metu Sausio 23-osios lūšnyno gyventojai buvusio pulkininko leitenanto, kurį jie vadina savo „amžinuoju komandante“, mirties metines paminėjo skraidindami aitvarus, leisdami fejerverkus ir šaudydami į orą.

Pakilios nuotaikos Karakaso vakaruose kirtosi su pykčio pritvinkusia atmosfera turtingesnėje rytinėje sostinės dalyje, kur studentai ir opozicija beveik kasdien rengia protestus dėl didžiulio nusikalstamumo, maisto prekių stygius ir augančios infliacijos.

Venesuelą 14 metų valdęs H. Chavezas mirė 2013 metų kovo 5 dieną, pralaimėjęs kovą su vėžiu. 58 metų lyderis išėjo palikęs iš naftos eksporto gaunamais pinigais finansuojamos jo socialistinės revoliucijos smarkiai supriešintą šalį.

Skelbimų lentas ir pastatų sienas Karakase vis dar puošia plakatai su jo atvaizdu, o nacionalinė televizija toliau transliuoja jo kalbas, kurios neretai taip pat aidi iš garsiakalbių Sausio 23-osios lūšnyne.

H. Chavezas tebėra kultinė figūra jo šalininkams. N. Maduro taip pat kalba tik apie savo mentoriaus „fizinį išėjimą“, leisdamas suprasti, kad jo dvasia tebėra tarp žmonių.

Pastarųjų savaičių protestų epicentru tapo sostinės rytiniai rajonai, tuo metu vakaruose esantys lūšnynai išlieka vyriausybės bastionu. Ten gyvenantys čavistai sako, kad N. Maduro likimas priklauso nuo revoliucijos, kurią pradėjo H. Chavezas.

„Kol jis saugos H. Chavezo palikimą, manau, žmonės bus patenkinti ir laimingi. Jei jis to nedarys, toli nenueis“, – sakė 35 metų Angela Sandoval, Sausio 23-iosios lūšnyno gyventoja.

Šeštadienį opozicija planuoja naują protesto akciją.

„Protestuojame, nes praėjus metams po H. Chavezo mirties turime niekam tikusį prezidentą“, – sakė 21 metų studentas Jesus Vielma.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi