Naujienų srautas

Pasaulyje2014.03.04 00:43

V. Janukovyčius prašė Rusijos įvesti pajėgas į Ukrainą

LRT.lt, BNS 2014.03.04 00:43

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainoje, paskelbė Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas.

Buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainoje, paskelbė Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas.

„Šiandien esu įgaliotas pranešti žinią. Rusijos prezidentas gavo dar vieną Ukrainos prezidento V. Janukovyčiaus kreipimąsi. Cituoju: Ukrainos prezidento pareiškimas. Kaip teisėtai išrinktas Ukrainos prezidentas pareiškiu: įvykiai Maidane bei neteisėtas valdžios užgrobimas Kijeve Ukrainą atvedė prie pilietinio karo slenksčio. Šalyje viešpatauja chaosas ir anarchija. Gyvenimui ir saugumui žmonių, ypač gyvenančių pietryčių Ukrainoje ir Kryme, iškilo pavojus. Dalyvaujant Vakarų šalims ten klesti atviras teroras ir prievarta. Žmonės persekiojami dėl politinių įsitikinimų ir kalbos“, – kalbėjo V. Čiurkinas.

V. Čiurkinas JT posedyje, Getty/AFP/Scanpix nuotr.

Jis iškėlė ir parodė šio laiško kopiją.

„Todėl kreipiuosi į Rusijos prezidentą V. Putiną ir prašau panaudoti ginkluotąsias Rusijos pajėgas atkuriant teisėtumą, taiką, tvarką, stabilumą, Ukrainos gyventojų saugumą. Pasirašo Viktoras Janukovyčius, 2014 metų kovo 1-oji diena“, – laišką citavo V. Čiurkinas.

B. Obama: JAV planuoja izoliuoti Rusiją

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį perspėjo, kad Jungtinės Valstijos planuoja įvairias ekonomines ir diplomatines sankcijas, kad „izoliuotų“ Rusiją, jeigu Maskva nenutrauks savo invazijos į Ukrainą.

„Rusija yra klaidingoje istorijos pusėje“, – pareiškė JAV lyderis, sakydamas, jog beveik visas pasaulis laiko Maskvos sprendimą pasiųsti karius į Krymą tarptautinės teisės pažeidimu.

Likus parai iki JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry atvykimo į Kijevą, kuri jis sieks pademonstruoti, kad Vašingtonas palaiko Ukrainos teisę pačiai rinktis savo ateitį, Jungtinės Valstijos išsamiau paaiškino, kokią „kainą“ Rusijai gali tekti sumokėti už savo veiksmus.

Vašingtonas pažymėjo, jog staigus rublio kurso kritimas yra įrodymas, jog Rusija jau dabar brangiai moka už savo intervenciją į Krymą. B. Obama paprašė Kongreso laikyti debatus dėl ekonominės pagalbos paketo Ukrainai savo darbotvarkės prioritetu.

„Rusija negali nebaudžiamai siųsti savo karių ir pažeisti esminių principų, kurie pripažįstami visame pasaulyje, – sakė B. Obama. – Rusams taip pat nurodome, jog jeigu jie iš tikrųjų tęs dabartinę trajektoriją, mes nagrinėjame ištisą virtinę žingsnių – ekonominių, diplomatinių – kurie izoliuos Rusiją“.

Valstybės departamento atstovė Jennifer Psaki sakė, kad Vašingtonas pasiruošęs „judėti į priekį“ sankcijų Rusijai klausimu ir kad JAV raginimai imtis veiksmų jau duoda vaisių.

„Jeigu pažvelgtumėte į staigų Rusijos rublio nuosmukį, jeigu šiandien pažvelgtumėte į Rusijos vertybinių popierių biržą – tai tėra du pavyzdžiai“, – sakė ji.

J. Psaki pažymėjo, kad kol kas nenustatyti jokie terminai, kada Jungtinės Valstijos galėtų paskelbti sankcijas.

„Žvelgiame į platų pasirinkimų ratą – ar (sankcijų taikiniai) būtų asmenys, ar institucijos, ar pareigūnai; visa tai yra svarstoma“, – aiškino atstovė.

Tarp galimų priemonių minimos galimybės uždrausti išduoti vizas Rusijos politinio ir finansų elito nariams arba įšaldyti jų turtą. Taip pat gali būti imtasi priemonių prieš kai kurias Rusijos finansų institucijas.

B. Obama užsiminė, kad Jungtinės Valstijos ir jų partneriai gali boikotuoti Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimą, kurį planuota surengti birželį Rusijos Juodosios jūros kurorte Sočyje. Šios šalys jau sustabdė pasiruošimus susitikimui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi